Jako v Riu. V Brně změří tisíce českých sportovních talentů

Poslední letní Olympiádu dětí a mládeže přivítala v roce 2015 Plzeň, i Brno se dočká závodu horských kol. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

23 2017
Z Brna se na pět dní stane druhé Rio de Janeiro. Jen s malým rozdílem: v olympijských disciplínách se neutkají jako loni v Brazílii dospělí, ale děti ze všech krajů České republiky, které od zítřka poměří síly v 89 disciplínách ve 22 různých sportů. Na jižní Moravu se totiž po dvanácti letech vrací Olympiáda dětí a mládeže a Brno se tak na chvíli promění v hlavní centrum letních sportů.

Přijede více než tři a půl tisíce mladých sportovců, s nimi navíc jejich trenéři a fanoušci. Že se jedná o velkou událost, dokládá i místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman. „Akce je překvapivě velká co do počtu účastníků.

Vždyť na poslední velké olympiádě v Riu bylo okolo jedenácti tisíc sportovců,“ připomněl Šuman.

Týmy jsou rozděleny podle krajů a jsou přibližně stejně početné. „Sportovcům je od 12 do 16 let. Podle věku také dělíme jednotlivé kategorie,“ podotkla Daniela Marková, mluvčí olympijského výboru, který akci pořádá. A dodala, že na organizaci se podílí zhruba patnáct stovek lidí.

Děti se poměří v klasických sportech, jako jsou atletika, cyklistika, fotbal či tenis. Objeví se ale i méně tradiční kategorie – jachting nebo synchronizované plavání. Pořadatelé také zařadili plavání handicapovaných. „Program nám doplní umělecká soutěž v krátkém filmu a videu, kde soutěžící představí spoty, které sami natočili. Videa na sportovní téma vytvoří během olympiády. Nominovat se museli dopředu, stejně jako v ostatních kategoriích,“ dodala Marková.

Sportoviště budou rozmístěna po různých městských částech, od Řečkovic po Jundrov. Mezi 34 destinacemi pojedou speciální autobusy hromadné dopravy s označením A až H.

Ty ve čtyřech hlavních sportovních dnech, od neděle do středy, propojí sportoviště a místa ubytování. Výchozím bodem těchto linek bude zastávka Kolejní. Sportovci totiž budou bydlet na kolejích Vysokého učení technického (VUT), které je nedaleko. Jako Olympijský dům poslouží budova Podnikatelské fakulty VUT.

Program letních her je rozdělen na slavnostní a sportovní dny. Zítra v půl šesté večer akce odstartuje v pavilonu F na brněnském výstavišti, kde mimo jiné vystoupí kapela Slza. Ukončení olympiády může přihlížet už také veřejnost, a to ve středu od půl deváté večer před Olympijským domem.

Poprvé bude celou olympiádu sledovat v přímém přenosu i Česká televize, která ji odvysílá na programech ČT sport a Déčko. Věnuje jí 20 hodin během čtyř soutěžních dní. „Kromě živých přenosů se na ČT sport každý večer objeví také patnáctiminutový sestřih, který shrne to nejzajímavější z dalších sportovišť,“ doplnil moderátor a dramaturg ČT sport Petr Kubásek, jenž má olympijský projekt na starosti.

Účastníci se setkají i s předními českými sportovci. Dorazí třeba mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková nebo legenda českého triatlonu Filip Ospalý. „Děti si užijí celou olympiádu v podstatě tak, jak ji známe z dospělé verze. Tím myslím tradiční ceremoniály při předávání medailí, ale bude také zahájení s olympijským ohněm a sliby sportovců,“ vysvětlil jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO), který olympiádu zahájí.

Fanoušci mají na všechna sportoviště vstup zdarma. Můžou se jít podívat i do FUN Parku, kde si vyzkouší badminton či pétanque. Jediné omezení platí v den zahájení akce. Na výstaviště budou mít z bezpečnostních důvodů přístup pouze soutěžící týmy a organizátoři. Na sportovištích mohou lidé také potkat maskoty – krokodýlího chlapce a slečnu.

Olympiáda dětí a mládeže se koná pravidelně od roku 2003, střídavě v létě a v zimě. Poslední ročník letních her přivítal před dvěma lety Plzeňský kraj, kde se soutěžilo v 18 odvětvích. Jihomoravský kraj se tehdy umístil přesně v polovině tabulky, na sedmém místě. Akce je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz