Ač má nejvíc medailí, Liberecký kraj na předchozí triumfy nenavázal

GRATULACE VÍTĚZI. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor blahopřeje reprezentantovi Libereckého kraje k vítězství. Jeho reprezentanti vyhráli hned dvanáct klání. | foto: Český olympijský výbor

22 2016
Zimní Olympiáda dětí a mládeže má nového krále, Liberecký kraj totiž vůbec poprvé nedosáhl na první místo. Přestože získal ze všech výprav nejvíc medailí, umístil se v konečném hodnocení až na šestém místě. Z dějiště her však odjíždí s odhodláním vrátit se za dva roky zpět na vrchol. Nejúspěšnější byl Moravskoslezský kraj.

„Těžko se vysvětluje devítiletému chlapci, že je nějaký přepočtový systém a že medaile znamenají míň než v minulosti,“ povzdechl si vedoucí výpravy Petr Hloušek.

Severočeši, kteří na všech šesti předchozích zimních hrách triumfovali, skutečně ukázali sílu v zimních sportech. Celkem 32 medailí a z toho 12 zlatých je jednoznačně nejvíc, přesto skončili až šestí. Systém, který přepočítává výsledky soutěží v body, vynesl více hned pěti krajům. A to i přesto, že celkový vítěz, Moravskoslezský kraj, získal o 9 medailí méně.

Tradičně výborných výsledků dosáhla liberecká reprezentace ve sportech na sněhu, především pak v běžeckém lyžování a biatlonu. Vedoucí výpravy má ale slova chvály pro všechny: „Pro nás jsou všichni vítězové, dětem jsme to řekli.“

DALŠÍ ZLATO. Liberecký kraj získal na Olympiádě dětí a mládeže 2016 nejcennější...
PRO MEDAILE. Liberecký kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže v Chomutově úspěšný...

PRO MEDAILE. Liberecký kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže v Chomutově úspěšný a získal nejvíc medailí ze všech. I na těchto snímcích mu patří první pozice.

Liberecký kraj vnímá letošní porážku jako motivaci a za dva roky se chce dostat zpět olympijský trůn. „Máme pořád ty nejvyšší ambice, jsme kraj zimním sportům zaslíbený. Stále se nám rodí talentované děti, máme výborné trenéry. Letos jsme byli hodně silní, ale věřím, že za dva roky budeme ještě silnější,“ říká odhodlaně Hloušek.

S organizací olympijských her jsou Severočeši spokojení. „Trenéři měli drobné připomínky, ale šlo vesměs o drobnosti, které se dají pro příště vychytat. Celkově Ústecký kraj akci zvládl, byla to povedená olympiáda,“ chválí Hloušek pořadatele.

Ten také oceňuje, že mladí účastníci mohli potkat sportovní hvězdy jako například běžce na lyžích Lukáše Bauera, akrobatického lyžaře Aleše Valentu nebo hokejistu Dominika Haška. „Každé setkání s legendou, v jakémkoliv sportu, je motivující. Věřím, že to dětem pomůže,“ myslí si.

Právě výborné sportovní výkony, skvělé zážitky, nezapomenutelná setkání a všudypřítomná pozitivní atmosféra her jsou nakonec tím, co přebíjí snad trochu smíšené pocity liberecké reprezentace z výsledku. „Že jsme šestí? No a co!“ usmívá se vedoucí výpravy.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Najdete na iDNES.cz