Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Olympiáda bude stát míň, tvrdí nová studie

  12:08
Praha - Nikoli 136 miliard, ale 88 miliard. Předpokládané přímé náklady na uspořádání olympijských her se snížily. Úspora však z části vznikla jen přesunem některých položek mezi investice, které by byly nutné bez ohledu na olympijské hry. Novou analýzu zveřejnila společnost PricewaterhouseCooopers.

Olympijské hry 2016, logo - Praha oficiálně kandiduje na OH 2016. Při podpisu deklarace zájmu hry uspořádat bylo oficiálně představeno logo her.

"Budeme stavět jen tři nové stadiony. Postavíme to především na rekonstrukcích stávajících stadionů pro olympiádu a jejich návrat do podoby pro běžné užívání po hrách," uvedl Petera s tím, že před třemi lety se počítalo s deseti až dvanácti novými stadiony.

Podle nových projektů budou vybudována tři zbrusu nová sportoviště - Olympijský stadion pro atletické soutěže a oba ceremoniály v Letňanech, cyklistický velodrom a areál pro soutěže ve vodních sportech. Ten by vznikl z plánovaného akvaparku, který má na Šutce vyrůst už v roce 2010.

Mezi nepřímé investice patří náklady na projekty, jejichž realizace je už dnes jistá. Nezávisle na olympijský hrách například vznikly projekty rekonstrukce fotbalových stadionů v Brně a Jihlavě nebo pražského plaveckého areálu Šutka. Tyto položky, jejichž výše už je jistá, se nově přesunuly mezi nepřímé náklady.

"Museli jsme to rozdělit, protože to po nás Mezinárodní olympijský výbor chtěl. U plaveckého areálu Šutka například počítáme do přímých nákladů jen částku, kterou bude stát jeho úprava na olympijský bazén a následná demontáž zařízení po hrách," vysvětlil Petera.

Celkové náklady, které jsou předpokladem pro uspořádání her, včetně nezbytných investic do infrastruktury, jsou odhadovány na zhruba 600 miliard korun. Nová studie se zabývala pouze analýzou položek přímo souvisejících s olympiádou, jejichž shrnutí je součástí uchazečského dotazníku.

Praha se uchází o pořadatelství her v roce 2016, jako reálnější však stoupenci olympijské kandidatury vidí až další pokus pro rok 2020. Do 14. ledna příštího roku musí uchazeči odevzdat Mezinárodnímu olympijskému výboru detailní dotazník, ale zatím není jasné, jak se do něj promítne postoj vlády.

Ta se zatím staví k myšlence uspořádání her velmi zdrženlivě až odmítavě,
především v otázce finančních garancí. Ani právní záruky v podobě respektování Olympijské charty a vpuštění majitelů platných pasů a víz do země zatím vláda neposkytla, a ty jsou potřebné už v polovině ledna příštího roku.

Tato garance je jen přílohou dotazníku, takže není jeho nezbytnou součástí, ale její absence by prý měla pro šance Prahy fatální důsledky. "V případě, že by vláda nedala tuto garanci, tak se naše šance na postup mezi kandidátská města nulují," prohlásil Petera.

Šéf olympijské kandidatury Prahy uznal, že se ocitl v časové tísni. Souvisí to především s několikaměsíční absencí obsazení postu ministra školství, který jako resortní ministr měl seznámit vládu s olympijskou problematikou.

Nový ministr Ondřej Liška úřaduje od 4. prosince a má na stole požadavek Prahy olympijské na vládní garance.

"Teď je na něm, kdy tento materiál předloží vládě. Navíc je otázka, zda to udělá přímo, nebo po meziresortním připomínkovém řízení," popsal Petera aktuální stav.

Pokud by došlo k připomínkovému řízení, tak to může trvat i třicet dní, což by splnění termínu 14. ledna značně zkomplikovalo. "To už by byla křeč," poznamenal Petera.

Další otázkou jsou finanční garance vlády, které jsou potřeba v únoru 2009.

Podle nové ekonomické analýzy by se vláda měla na rozpočtu her podílet 25,7 miliardy korun, z toho 18,5 miliardy by šlo na zajištění bezpečnosti, zbytek na výstavbu tréninkových sportovišť po celé České republice s výjimkou Prahy, která je bude financovat ze svého rozpočtu.

Příslib vlády je nezbytný. "Bez vládních garancí se nedá pořádat olympiáda," upozornil Petera.

Premiér Mirek Topolánek v minulém týdnu prohlásil, že se bude olympiádou v
Praze zabývat až po MS v klasickém lyžování v Liberci v únoru 2009. MOV
bude z uchazečských měst vybírat kandidátská už v červnu příštího roku.

Příklad z Londýna varuje, studie se od reality liší
P r a h a - Zatímco rozpočet olympijské kandidatury Prahy pro rok 2016 podle nejnovější ekonomické studie klesl, olympijské hry v Londýně o čtyři roky dříve budou stát více než trojnásobek původního předpokladu.

Výdaje organizátorů za poslední rok dramaticky stouply, z prvního odhadu 2,38 miliardy liber, tehdy asi 99 miliard korun, je aktuálně 9,3 miliardy (asi 340 miliard). A ani to prý ještě nemusí být konečná suma. Londýnští organizátoři teď čelí kritice odpůrců her, že původní rozpočet schválně podhodnotili.

Už v počátcích se analytici při sestavování rozpočtu spletli o miliardu liber (36 miliard korun) kvůli tomu, že nezahrnuli daň z přidané hodnoty ze stavebních prací.

Chybu přiznala i britská ministryně kultury Tessa Jowellová, jež má olympiádu na starosti. Neprošla ani myšlenka daň stavebním firmám odpustit, neboť by se tím porušila pravidla Evropské unie.

Jowellová pak přišla s nápadem, že by miliardu mohly nahradit zisky ze zvláštní loterie.

Chybějící miliarda byla však jen špičkou ledovce. Nutnost důkladnějších bezpečnostních opatření kvůli obavám z terorismu a podezření z plánovaných
útoků na americká letadla odlétající z londýnských letišť přinesla zvýšení ceny za bezpečnost z původních dvou set milionů liber až na 1,2 miliardy.

"Bezpečnostní situace je dnes horší, než když se Londýn o hry ucházel," vysvětlil předseda koordinační komise MOV Denis Oswald. A experti očekávají, že se s blížícím se termínem her tato suma bude ještě zvyšovat.

I Jowellová omlouvá narůst výdajů tím, že původní odhady se udělaly s velkým předstihem. Argumentuje tím, že například v Sydney měli hotový konečný rozpočet až dva roky před olympiádou. "Je těžké určit už nyní finální částku," sama zpochybnila vypovídací hodnotu ekonomických studií.

A organizátoři byli nuceni hledat úsporná opatření. Zmenšili projekt výstavby haly pro plavecké sporty, neboť hrozilo, že by cena za ambiciózní areál ve skutečnosti vzrostla ze 75 milionů liber na dvojnásobek.

Přesto se růst nákladů na stavbu sportovišť nepodařilo zastavit. Podle posledních známých údajů by investice do nich měly dosáhnout 3,1 miliardy liber, ačkoli některá sportoviště budou mít jen provizorní charakter a po hrách zmizí.

Letos v únoru se celková částka zvýšila na 5,1 miliardy liber a už o měsíc později Jowellová v britském parlamentu připustila, že náklady dál porostou. Její nejnovější odhad už počítá s více než devíti miliardami. A to jen dva roky poté, co Londýn získal právo hry pořádat.

Z toho dvě třetiny mají být hrazeny ze státního rozpočtu, není proto divu, že sílí i hlasy odpůrců her. "Přesto bude mít pro naši zemi olympiáda obrovský přínos," trvá na svém ministryně Jowellová.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Čísla nakažených rostou a Japonci už v průzkumu hry v Tokiu nechtějí

V lednu 2013 měla kandidatura Tokia na olympijské hry 2020 až neuvěřitelnou podporu 83 procent obyvatel země. Jejich...

Potrestaní Rusové by chtěli na olympiádě zahrát místo hymny Kaťušu

Rusové by místo hymny, kterou jim kvůli trestu za doping hrát nesmějí, chtěli mít při vyhlašování na olympijských hrách...

Pořádat, či skrečovat? Olympijské pochyby se vetřely i do japonské vlády

Japonský vládní představitel poprvé veřejně vyjádřil pochybnosti o konání olympijských her v Tokiu. Ministr pro správní...

Olympijské vítězky Emmons a Špotáková motivují rodiče, aby vedli děti k pohybu

Olympijské šampionky a matky Kateřina Emmons a Barbora Špotáková spojily síly v kampani Českého olympijského výboru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na slavnostním zahájení her v Tokiu bude jen asi polovina sportovců

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) očekává, že se zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Tokiu aktivně zúčastní...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Olympijskému výboru se nelíbí vměšování italské vlády, hrozí trestem

Po Rusku by se pod neutrální vlajkou a bez státní hymny mohli na olympiádě v Tokiu ocitnout také reprezentanti Itálie....

Volba šéfa Českého olympijského výboru se odkládá, setkání Prymula nedovolí

Plénum Českého olympijského výboru (ČOV), na kterém se měl ve čtvrtek volit předseda, místopředsedové i další členové...

Utíkala před fašisty i Rusy. Nejstarší žijící olympijská vítězka slaví 100 let

Premium Ještě po svých 90. narozeninách chodila na túry v horách. V 98 letech letěla z Budapešti na zájezd do Barcelony. Do 99...

Český olympijský výbor dostane předsedu později, volba se odkládá na neurčito

Volby vedení Českého olympijského výboru se kvůli opatřením proti šíření koronaviru znovu odkládají. Výkonný výbor ČOV...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...