Favorit ve volbách uspěl. Mezinárodní olympijský výbor povede Bach

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach po vítězství ve volbách. | foto: Reuters

10 2013
Muchas gracias, merci, spasiba. A nezapomněl ani na svou rodnou němčinu. Díky vám všem, pronesl Thomas Bach, kterého volitelé z řad Mezinárodního olympijského výboru v Buenos Aires pasovali na svého nového předsedu. Devětapadesátiletý funkcionář a největší favorit volby ve funkci vystřídal belgického ortopeda Jacquesa Roggea a i on má šanci zůstat v čele výboru dvanáct let.

"Budu pracovat pro vás a s vámi," pronesl Bach ve své inaugurační řeči. "Vím, jak velkou odpovědnost tato práce s sebou nese a budu se v ní držet svého motta: Jednota v odlišnosti. Chci být prezidentem vás všech."

Předsedové MOV

Demetrius Vikélas
(Řecko, 1894-1896)

Pierre de Coubertin
(Francie, 1896-1925)

Henri de Baillet-Latour
(Belgie, 1925-1942)

Johannes Sigfrid Edström
(Švédsko, 1946-1952)

Avery Brundage
(USA, 1952-1972)

Michael Killanin
(Irsko, 1972-1980)

Juan Antonio Samaranch
(Španělsko, 1980-2001)

Jacques Rogge
(Belgie, 2001-2013)

Thomas Bach
(Německo 2013-?)

Právník Bach pracuje pro MOV od roku 1991 a stal se jeho devátým předsedou ve 119leté historii výboru. Je také prvním olympijským vítězem v čele nejmocnější sportovní organizace, na hrách 1976 v Montrealu vyhrál šermířskou soutěž.

A sportovní duch v něm zůstal dodnes. Když před samotnou volbou slýchal narážky na svou jasnou pozici, odvětil: "Po dobrém tréninku se můžete cítit sebevědomě, ale ve finálový den bude všichni startovat ze stejné čáry." Tak jako před 37 lety však porazil všechny, pět protikandidátů. Verdikt padl už po druhém kole tajného hlasování.

Proti Bachovi stáli místopředseda výboru Ng Ser Miang ze Singapuru, předseda ekonomické komise Richard Carrion z Portorika, člen exekutivy MOV a světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka z Ukrajiny, Ching-Kuo Wu z Tchaj-wanu a bývalý člen výkonného výboru MOV Denis Oswald ze Švýcarska.

Bach se prosadil i přesto, že v Německu nedávno vytáhli skandál, který odhalil, že se státem kontrolovaný doping nepodával jen na východ od Berlínské zdi a že i on sám mohl být do programu zapojen. Bach taková tvrzení odmítal, přesto mu tato zpráva měla ubrat body u členů volební komise.

Fotogalerie

"Chci vás všechny poslouchat a vstoupit s vámi do dialogu," řekl ještě Bach. "Moje uši, dveře i srdce jsou otevřené." A na závěr poděkoval svému předchůdci Roggovi. "Celou dobu naší spolupráce jste mi důvěřoval a věřím, že i v příštích letech budete mým rádcem."

"Thomase to jako dobrou volbu," vzkázal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval přes Twitter ČOV. "Thomas Bach je předseda Německého olympijského výboru, se kterým nás pojí celá řada aktivit. Je to dobrá zpráva nejenom pro světový olympismus, ale i Českou republiku."

"Myslím si, že je to důstojný nástupce, který povede Mezinárodní olympijský výbor směrem k závodníkům, sám začínal v komisi sportovců," komentoval volbu bývalý oštěpař Jan Železný, který rovněž nedávno pracoval v MOV jako člen stejné komise. "Bude se snažit prosazovat fair play a zároveň bude umět vybalancovat komerci při zachování základních sportovních hodnot. Jeho právní vzdělání se znalostmi problematiky MOV je pro něho velká výhoda," dodal Železný.

Volba předsedy byla třetím a posledním klíčovým hlasováním na zasedání MOV v argentinské metropoli. O víkendu již bylo zvoleno Tokio za dějiště olympiády pro rok 2020 a následně byl od těchto her opětovně zařazen do programu největší sportovní události zápas.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Najdete na iDNES.cz