Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

  5:59
Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na ni atentátníka! Příběh Tonyi Hardingové a Nancy Kerriganové otřásl v roce 1994 sportovním světem a doslova jej proměnil. Ovšem pozoruhodné byly osudy jeho aktérek i v následujících 25 letech.

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich „setkání“ při prvním tréninku na hrách v Lillehammeru 1994, půldruhého měsíce poté, co Hardingová spoluzorganizovala v Detroitu útok na svoji sokyni. Tento snímek záhy obletěl celý svět. | foto: Profimedia.cz

Bývalá krasobruslařka Nancy Kerriganová žije dnes s manželem (a svým dlouholetým manažerem) Jerrym Solomonem v Massachusetts v rozlehlém honosném sídle. Mají tři děti. Po narození prvního syna Matthewa šestkrát potratila, začala dramaticky ztrácet váhu a léčila se z anorexie. Teprve pak za pomoci umělého oplodnění přivedla na svět další dva potomky.

Fotogalerie

Její někdejší sokyně Tonya Hardingová bydlí v domku v lesích severně od Portlandu. V roce 2010 se v 39 letech potřetí vdala, manžela Josepha Price potkala v místní restauraci. O rok později se jí narodilo jediné dítě, syn Gordon.

Ty dvě se čtvrt století nesetkaly.

Hardingová dlouho marně prosila Kerriganovou telefonicky o odpuštění za brutální čin, na němž se kdysi podílela. Teprve před pěti lety Kerriganová její omluvu v televizní talk-show nepřímo akceptovala a pronesla: „Je čas pohnout se dál.“

V roce 1994 byly hlavními aktérkami skandálu, který světová média vylíčila jako černo-bílý souboj dobra a zla.

Abel a Kain.

Kráska a zvíře.

Sněhurka a zlá čarodějnice.

Tak byly dvě hlavní aktérky veřejnosti prezentovány. Krasobruslení tehdy namíchalo neuvěřitelný mix detektivky, frašky a tragédie.

Proč ji rovnou nezabijeme?

Šestého ledna 1994 kráčela 24letá Nancy Kerriganová v Detroitu po tréninku před mistrovstvím USA do šatny. Zastavila se k rozhovoru s reportérem, když vtom se na ni zpoza závěsu vrhl neznámý muž a železnou tyčí ji začal mlátit do pravé nohy. Minul koleno, které jí měl podle plánu roztříštit, ale i tak způsobil bruslařce těžké pohmožděniny.

Kerriganová, ve tváři hrůzu a zděšení, se skácela k zemi a mezi slzami neustále opakovala: „Proč mě? Proč teď? Pomozte mi!“

Pokus o atentát na kandidátku olympijského zlata se rázem stal zprávou číslo jedna všech velkých televizních stanic i deníků ve Spojených státech a zdaleka nejen tam.

07.ledna 2019 v 00:15, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 19:29

⛸On January 6, 1994, Nancy Kerrigan was clubbed on the right leg after a practice session in Detroit, Michigan, under orders from Tonya Harding's ex-husband, Jeff Gillooly https://t.co/wazrcuhCcQ

Kerriganovou odvezli do nemocnice, závod vzdala. O rok mladší Tonya Hardingová odmítla, že by s útokem měla cokoliv společného. Agenti FBI a CIA však postupně shromáždili důkazy. Získali i nahrávku schůzky, kde Jeff Gillooly, manžel Hardingové, říkal: „Proč Nancy rovnou nezabijeme?“ Jeho známý, bodyguard Shawn Eckardt oponoval: „Stačí zranit ji na kolenou. Přerazit jí nohu železnou tyčí.“

Za 100 tisíc dolarů na akci najali násilníka Shana Stanta.

Stant byl na atentát doslova amatérsky připraven. Jak se později ukázalo, v hale se dokonce ptal jednoho z diváků, která z bruslařek je Kerriganová. Při útěku potom zpanikařil a hlavou prorazil skleněné dveře nouzového východu.

PROČ PRÁVĚ JÁ? Otřesená a zraněná Nancy Kerriganová krátce po útoku. Za...

PROČ PRÁVĚ JÁ? Otřesená a zraněná Nancy Kerriganová krátce po útoku.

„O útoku jsem se dozvěděla až po něm,“ umanutě ujišťovala Hardingová. Přestože ji americká asociace nevěřila a vyloučila ji z únorové olympiády v Lillehammeru 1994, kam se kvalifikovala, u soudu dosáhla připuštění na hry. A do Norska zamířila i Kerriganová, která se stihla zotavit.

První společný trénink v Norsku, vysílaný mnohými stanicemi přímým přenosem, se stal celosvětovou událostí. Okolo menší z ledových ploch byl takový přetlak lidí, že policisté museli půl hodiny před tréninkem vchody do haly nekompromisně uzavřít.

Diana Rawlinsonová, nyní 72letá trenérka Hardingové, vzpomíná: „Šlo o čiré šílenství, vše bylo jako elektrizované. Když se ty dvě k sobě na ledu přiblížily, hned cvakaly stovky fotoaparátů.“

Jako by se setkávaly ženy ze dvou světů. Ledová baletka Kerriganová z rodiny s výbornou pověstí, žádaná pro reklamu na polévky i ovesné vločky. A proti ní divoženka Hardingová s prekérním rodinným i finančním zázemím, náruživá kuřačka, nejraději bruslící na heavy metal, která ale jako první Američanka dokázala skočit i trojitého axela.

„Nancy byla miláček Ameriky, pohledná žena a vzorné dítě, co se stará o slepou matku,“ vzpomíná exmistr světa sportovních dvojic René Novotný. „Tonya byla naopak silový typ, nekoordinovaný talent ve spárech ulítlého manžela.“

Volné jízdy v Lillehammeru sledovalo jen v USA na televizních obrazovkách sto milionů registrovaných diváků, staly se třetím nejsledovanějším sportovním přenosem v historii země, hned za dvěma Super Bowly.

Halu střežily kordony policistů ze země i ze vzduchu, samotnou Kerriganovou čtyři bodyguardi. Hardingová se už před jízdou sesypala a rozbrečela na toaletě, make up jí stékal po tváři. Skončila osmá.

Kerriganová měla stříbro, o zlato ji připravila mladičká Ukrajinka Oksana Bajulová.

Nancy Kerriganová (vlevo) při medailovém ceremoniálu na olympiádě v Lillehammeru

Nancy Kerriganová (vlevo) při medailovém ceremoniálu na olympiádě v Lillehammeru

Soudní proces v březnu 1994 následně prokázal, že Hardingová o přípravě útoku věděla. Byla doživotně diskvalifikována a odsouzena k tříleté podmínce, 150 tisícům dolarů pokuty a 500 hodinám veřejně prospěšných prací. Gillooly, Eckardt a Stant skončili ve vězení.

Pro krasobruslení naopak začala zlatá éra. Díky této aféře zažilo v 90. letech nevídaný boom a v USA proniklo na 2. příčku ve sledovanosti sportů za americký fotbal. Jak i každý boxerský promotér potvrdí, skandály prodávají vstupenky.

Titulní strana deníku Boston Herald po skandálu Kerriganová vs. Hardingová

Titulní strana deníku Boston Herald po skandálu Kerriganová vs. Hardingová

Američtí televizní giganti hbitě zareagovali a vymýšleli jednu ledovou soutěž za druhou. Například společnost CBS hbitě vyprodukovala klání Star Wars, v němž Kerriganová vedla výběr USA proti zbytku světa a za jediné vystoupení inkasovala 300 tisíc dolarů, bez ohledu na výkon.

Všechno, co má, je její hanba

Kerriganovou, vážnou a elegantní bruslařku s úsměvem hollywoodské hvězdy, studující na univerzitě obchod, zařadil časopis People mezi 50 nejkrásnějších žen světa. Zosobňovala ideál Ameriky. V dětství vyrůstala obklopena láskou celé rodiny. Její matka oslepla, otec svářeč pracoval ve třech firmách najednou, aby vydělal na dceřiny tréninky.

Zato matka Hardingové se šestkrát vdávala, osmkrát se stěhovaly. Malá Tonya v dětství hledala prázdné lahve, aby zaplatila trenéra. „Je sobecká a nevrlá,“ charakterizoval ji nevlastní otec James Golden. Po svatbě s Gilloolym si stěžovala: „Manžel mě neustále bije.“ Z bytu je vystěhovali, dlužili za nájem.

„Jediné, na co myslím, jsou peníze,“ přiznávala.

S titulem z her v roce 1994 by v krasobruslením poblázněné Americe vytěžila miliony. Jenže čtyřikrát předtím prohrála s Kerriganovou. Usoudila, že právě ona jí nejvíc stojí v cestě. Proto se ji v Detroitu pokusila zlikvidovat.

A prohrála. Na všech frontách.

Po vynesení soudního verdiktu opustila Gilloolyho. Exmanžel se jí pomstil tím, že časopisu Penthouse prodal za milion dolarů videokazetu, na kterou si v roce 1990 natočili vlastní svatební noc.

Hardingová se snažila vylepšit si vlastní image tím, že vypouštěla do světa jednu historku za druhou: že byla unesena šílencem, že ji znásilnil profesionální golfista, že dýcháním z úst do úst vzkřísila 81letou důchodkyni. Jenže lidé jí nevěřili.

Když nesměla závodit, pokusila se prosadit v showbyznysu. Hrála v druhořadém televizním seriálu, doma v Portlandu vystoupila coby zpěvačka. Diváci po ní házeli plechovky. „Proč? Jen se snažím žít normální život,“ hořekovala.

Hardingová popírá, že by řídila opilá

Plastickou operací si nechala zvětšit prsa. Její agent Michael Rosenberg nabízel erotické vystoupení své klientky manažerům revue Ice Capades v Las Vegas, ale i striptýzovým barům v New Yorku. „Je obětí prostředí, v němž vyrůstala. Změnila se,“ tvrdil.

Když však byla usvědčena i z přepadení přítele, tuto verzi nepodpořila. „Potkat Hardingovou střízlivou je zázrak. Celé dny tráví po barech, kde se zpíjí do němoty,“ psal list National Enquier.

11.prosince 2017 v 06:53, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 19:33

Thin Ice: The Bizarre Boxing Career of Tonya Harding — https://t.co/FMu9utJUlC https://t.co/x6WxHto9KT

V roce 2003 se neúspěšně pokusila o kariéru boxerky. „Přichází zlá žena boxu,“ představovali ji, boxovala posléze za peníze i s travestitou. Pracovala jako svářečka, prodavačka, lakýrnice, pomocnice v automyčce.

Její nový agent Hans Schmidt požadoval za každé interview se svojí mandantkou 10 tisíc dolarů. „Tonya je naprosto zlomená. Všechno, co má, je její hanba,“ tvrdil.

Atentátník po 25 letech: Změnila mě sestra

Atentátník Shane Stant se po propuštění z vězení ukryl před světem na Havaji, u své mladší sestry. „Stal jsem se mužem, kterého všichni nenávidí,“ řekl, s médii dlouho odmítal promluvit.

Dnes je mu 47 let.

„Díky sestře jsem přestal dělat všechny ty zlé věci,“ tvrdí. Sestra ujišťuje: „Ze Shana se stal rodinný typ.“

Život Kerriganové byl po hrách v Lillehammeru diametrálně odlišný. Ukončila závodní kariéru, objížděla exhibice, nazpívala cédéčko. S Disneym podepsala reklamní kontrakt na dva miliony dolarů, další sponzoři stáli ve frontě. Ze sportovců měl tehdy pouze basketbalista Jordan z reklamy větší příjmy.

Její vztah k manažerovi Solomonovi přerostl z pracovní do milostné roviny, v září 1995 se v bostonském chrámu konala velkolepá svatba.

Založila a vedla nadaci na podporu nevidomých, pracovala jako televizní komentátorka, psala sloupky do novin, vytvořila i učebnici pro krasobruslaře.

Neuměla být celebritou

Neustálá publicita nicméně Kerriganovou psychicky čím dál více vyčerpávala, snad i proto přišly problémy s anorexií, které dlouho tajila. „Za daných okolností ani neměla čas být vyškolena, jak se má jako celebrita chovat,“ podotkl televizní producent Steve Tisch.

Bratr krasobruslařky Kerriganové byl obviněn ze zabití otce

Takřka ideální obraz její funkční rodiny nicméně utrpěl navenek kaňku až v roce 2010. Mark, bratr Kerriganové, dostal podmínečný trest za ublížení na těle vlastnímu otci, údajně při domácí hádce kvůli užívání telefonu. Nedlouho poté otec krasobruslařky v 70 letech zemřel. 

Faktem je, že nebýt detroitského útoku, nezbohatla by Kerriganová o desítky milionů dolarů. „Nancy by část svých peněz měla dát Tonye. Bez ní by nikdy tak zámožná nebyla,“ řekl s nadsázkou krasobruslař Toller Cranston.

„Zbláznili jste se?“ rozčilila se. „Za žádné peníze bych si nepřála, aby k útoku došlo. Nemohu uvěřit, že navždy bude mé jméno spojováno s Hardingovou. Nancy a Tonya. Tonya a Nancy. Jakmile lidé budou hovořit o aférách ve sportu, vzpomenou si na O. J. Simpsona a Hardingovou s Kerriganovou. Jak se s tím mám srovnat?“

Australská herečka Margot Robbie ve filmu Já, Tonya, kde představovala...

Australská herečka Margot Robbieová ve filmu Já, Tonya, kde představovala krasobruslařku Tonyu Hardingovou.

Když předloni dostala pozvánku na premiéru filmu „Já, Tonya“, podle očekávání odmítla. Film posléze vydělal 50 milionů dolarů a představitelka hlavní role, australská herečka Margot Robbieová byla nominována na Oskara.

Nejen díky tomu se v posledních deseti letech také Hardingová dočkala svých osobních vítězství.

Stala se matkou.

Získala finance za práva ke zfilmování svého příběhu.

V modelu Fordu A z roku 1931 překonala rekord pro veteránské automobily poháněné plynem, když dosáhla rychlosti 156,391 km/h.

Nacházela také stále více lidí, kteří se její příběh snažili chápat z jiného úhlu - například na Tuftově univerzitě v Medfordu. Ta nastudovala operu Tonya a Nancy a autorka libreta Elizabeth Searleová vykreslila Hardingovou coby oběť. „Poznamenalo ji domácí násilí. Proto se chovala, jak se chovala. Musíte i k Tonye cítit sympatie,“ vyzývala.

„Moje matka je slepá,“ zpívala na jevišti představitelka Kerriganové. „Moje matka je cvok,“ pěla operní Hardingová. Její duet s manželem kriminálníkem se proměnil v tango, při kterém ji manžel bije.

Loni se Hardingová zúčastnila rovněž americké verze soutěže StarDance. A zatímco Kerriganová v ní skončila v roce 2017 se svým partnerem šestá, ona o rok později třetí.

Nancy Kerriganová při americké soutěži Dancing with the Stars:

23.března 2017 v 14:32, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 19:41

Two-time Olympic medalist Nancy Kerrigan dazzled fans during her opening performance on 'Dancing with the Stars.' https://t.co/xQjubMB3Zg https://t.co/zZBm8w1UAQ

Alespoň na parketu a jen na dálku tak Tonya Hardingová svou dávnou sokyni „porazila“.

Autor:
  • Nejčtenější

Medailisté z Tokia stále vyhlížejí miliony. Dočkají se, Zemana už nepotřebují

Česká výprava přivezla z pandemií zkoušené olympiády v Tokiu 11 cenných kovů, z nichž hned čtyři byly zlaté. Slíbená...

Olympijské trumfy v první linii v NHL. Ryzí vůdce Hertl, Chytilova obří šance

Premium Kteří čeští hokejisté začali novou sezonu NHL v úderných lajnách svých klubů a jak si vedli v úvodním týdnu? Objevilo...

Olympionici z Cookových ostrovů se po více než 13 týdnech dostali z Tokia domů

Někteří olympionici z Cookových ostrovů se až nyní dostali domů z her v Tokiu, které skončily 8. srpna. Na cestách byli...

Končí Kovalčuk s kariérou? Míří na olympiádu, ale jako manažer Ruska

Oficiálně neohlásil, že končí kariéru aktivního hokejisty. Jenže Ilja Kovalčuk s nikým novou smlouvu nepodepsal a nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tlačit na Čínu kvůli lidským právům? To neumíme, hájí se olympijské hnutí

Mezinárodní olympijský výbor nemůže tlačit na Čínu kvůli údajnému porušování lidských práv. Prohlásil to místopředseda...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Bývalý předseda olympijského výboru Rogge zemřel ve věku 79 let

Ve věku 79 let zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Někdejší belgický jachtař a...

Je to amatérismus, zlobí se šéf agentury zastupující Nausch Slukovou

Šéf agentury Sport Invest Marketing, která zastupuje nakaženou plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou, David...

Kriket usiluje o zařazení do programu olympijských her v roce 2028

Na olympiádě v roce 2028, kterou přivítá Los Angeles, by se mohl hrát i turnaj v kriketu. Mezinárodní rada kriketu...

Naočkovaných Čechů v Tokiu je 80 procent, podobně jako Američanů

Česká výprava na olympijských hrách v Tokiu je na tom z pohledu proočkovanosti na koronavirus podobně jako třeba...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...