OH

Doporučujeme

Na skok s Karlem Tejkalem z Prahy olympijské: Velké akce hostit umíme

  • 4
Zvládla by Praha a Česko pořádání olympijských her? Zvlášť po megalomanských hrách v Pekingu? "Nechceme dělat druhý Peking, nabízíme alternativu," říká Karel Tejkal ze společnosti Praha olympijská, která se zabývá přípravou projektu her.

Karel Tejkal byl hostem pořadu iDNES.tv Na skok. V něm chválil nedávno skončené olympijské hry v Pekingu jako dokonalé, které možná už nikdo nepřekoná: "Co jsem mluvil s jednotlivými sportovci, olympiáda byla úžasná, povedená, velkolepá, monstrózní, a těch přídavných jmen by mohla být celá řada. Dá se tvrdit, že byla dokonalá."

A zároveň bránil myšlenku pořádání her v Česku. Praha se bude ucházet o olympiádu 2020.

"Podle všech analýz by měla být Česká republika schopna uspořádat všechny olympijské soutěže, hostit tady všechny sportovce, činovníky a návštěvníky. My se tady na jednu stranu děsíme toho, že by tady měly být olympijské hry, ale za měsíc se tady bude hrát regulérní zápas NHL New York Rangers - Tampa Bay, bylo tady zasedání Mezinárodního měnového fondu, zasedání Světové banky. Česká republika hostila, bude hostit a umí hostit nejen velké sportovní akce."

Má Praha ovšem po takových hrách, jaké uspořádal Peking, vůbec šanci? "To, co udělala Čína, prakticky už nebude možné nikdy v budoucnu zopakovat. Oni chtěli udělat nejdokonalejší, největší olympijské hry v historii. To se jim pravděpodobně povedlo, ale tím nasadili laťku tak vysoko - přirovnám to sportovní terminologií jako světový rekord Sergeje Bubky ve skoku o tyči, který pravděpodobně těžko někdo překoná."

V tom však Tejkal vidí velkou šanci. Praha je podle něj ideální alternativou skromnější olympiády. "Troufnu si tvrdit, že není mnoho měst, která by měla šanci překonat to, co bylo v Pekingu. Proto my nabízíme alternativu. Nechceme dělat nový Peking, nechceme stavět stadiony pro sto tisíc diváků, nové umělé kanály, investovat stamiliony dolarů."

  • Nejčtenější