Na olympiádu v roce 2016 myslí také Belgie

17 2004
Brusel - Pořádat olympijské hry, nad tím v poslední době uvažují stejně jako v České republice také Belgičané. Studie agentury Deloitte a Touche dává tamním organizátorům naději, podle jejích závěru by se za dvanáct let v Belgii hry opravdu mohly konat. "A takovou příležitost si nenecháme uniknout," nechal se už slyšet předseda regionální vlámské vlády Bart Sommers.

V souladu s závěry studie vlámský premiér vybídl ke spolupráci na projektu také vládu federální a úřady "z jihu země", tedy frankofonní Valony.

Studie ostatně předpokládá, že na olympiádu by vlámské úřady měly vynaložit z veřejných zdrojů 800 milionů eur, a to se, rozloženo do tuctu let, nezdá mnoho.

Ze studie nicméně vyplývá, že federální pokladna by projekt měla podpořit sumou 4,1 miliardy eur a že se olympiáda neobejde ani bez účasti soukromého kapitálu.

Přínos Her pro belgické hospodářství studie odhaduje na 35.000 dočasných a 11.200 stálejších pracovních míst a 1,8 miliardy eur.

Autoři přitom sázejí na úsporný scénář, tedy maximální využití stávající infrastruktury sportovních, dopravních a ubytovacích zařízení; pokud by se měl však stavět nový olympijský stadion, náklady by poskočily o 250 milionů.

V Belgii, kde si jednotlivé regiony až žárlivě střeží své kompetence, to však vlámský nápad nemá jednoduché.

Například v minulosti federální premiér Guy Verhofstadt naznačil, že dotažení projektu by mohlo každý rok podpořit 1,25 milionu eur z výtěžku národní loterie a zbytek by si mohly vzít na starost společenství a Belgický olympijský výbor.

Vzápětí však byl ministerský předseda "umravněn" jazykovými společenstvími s tím, že sport už patří do jejich pravomocí, do nichž federaci nic není.

Duchovní otec projektu, bývalý judista Robert Van de Walle, nicméně neúnavně dál obíhá regionální politiky a podnikatele, aby si zajistil jejich přízeň. Belgie už flirtovala s kandidaturou na olympiádu v roce 2008 či 2012, teď se termín zase posouvá.
 
Nad projektem se i teď stále vznáší množství otazníků. Třeba dosud vůbec není jasný výběr dějiště. Předseda Mezinárodního olympijského výboru, rodák z belgického Gentu Jacques Rogge, už naznačil, že nebude-li to Brusel, který ovšem neleží ve Vlámsku, ale představuje samostatný region, záměr nemá žádnou šanci uspět.

O možnosti ucházet se o olympijské hry v roce 2016 nebo 2020 uvažuje i Praha, avšak své slovo má ještě do konce roku říci ekonomická a marketingová studie. Poslední olympijskou kandidátku z Východu předložili v roce 1999 Slováci (Poprad-Tatry), ale nepřesvědčili.

Zimní olympiádu pro rok 2006 získal italský Turín.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz