Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu Milána a Cortiny coby pořadatele olympiády a paralympiády 2026. | foto: AP

24 2019
Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi obálku a v té to stálo černé na bílem: „Hostitelem XXV. zimních olympijských her v roce 2026 jsou Milán a Cortina.“

Jejich kandidatura porazila švédské duo Stockholm - Aare jasným rozdílem 47 ku 34 hlasům.

Počtvrté v historii tak vzplane olympijský oheň v Itálii, potřetí ve své zimní podobě. Zároveň se ocitnou hry nejblíže k České republice od Innsbrucku 1976.

Fotogalerie

Mohutné oslavy vypukly na milánském náměstí Gae Aulenti i v sále v Lausanne. „Si!“ zakřičeli zde vítězové a začali nadšeně skandovat „Italia, Italia, Italia“, zatímco předseda MOV Bach šel hned kondolovat poraženým, v čele se švédskou korunní princeznou Viktorií.

Pro Švédy to byl již sedmý nezdar v kandidatuře na zimní hry! V letech 1984-2002 se o ně neúspěšně ucházely postupně Göteborg, dvakrát Falun a třikrát Östersund. Nejblíže k výhře se ocitli při volbě dějiště pro rok 1994, kdy Östersund podlehl v závěrečném kole Lillehammeru 39:45 hlasům.

Marně zpívala při prezentaci jejich kandidatury Anna Königová, starostka Stockholmu, píseň Dancing Queen od skupiny Abba. Marně olympijský vítěz ve výšce Stefan Holm zdůrazňoval: „Věděli jste, že ve Švédsku je 20 tisíc sportovních klubů? To je v přepočtu na počet obyvatel nejvíc na světě.“

Oheň zhasne jinde, než vzplane

Italové argumentovali nebývale vysokou podporou her u obyvatelstva: 83 procent v celé zemi a 87 procent v Milánu, oproti 55 procentům ve Švédsku. Milánský starosta Giuseppe Sala přidával: „Už nyní se nám hlásí 22 tisíc dobrovolníků.“

Významná je též finanční podpora dvou hostitelských regionů Lombardie a Benátska. Zapomenuto bylo období před volbou dějiště letních her 2024, kdy italská vláda kandidaturu Říma z ekonomických důvodů nepodpořila.

Diana Bianchediová oslavuje vítězství milánské kandidatury na hostitele zimní...

Diana Bianchediová oslavuje vítězství milánské kandidatury na hostitele zimní olympiády 2026.

„Tentokrát se chystají organizovat zimní hry dvě z nejbohatších provincií v Evropě,“ podotkl státní tajemník Giancarlo Giorgetti.

Kde všude budou ZOH 2026

Plánovaná dějiště her

Milán (zahájení, hokej, krasobruslení, short track)

Bormio (část alpského lyžování)

Livigno (snowboarding, akrobatické lyžování)

Cortina d'Ampezzo (část alpského lyžování, boby, saně, skeleton, curling)

Anterselva (biatlon)

Val di Fiemme (klasické lyžování - běhy)

Predazzo (klasické lyžování - skoky)

Baselga de Piné (rychlobruslení)

Verona (zakončení)

Milánská zimní olympiáda 2026 se stane hrami nesčetných cest a mnoha olympijských vesnic. Vůbec poprvé se zahajovací a závěrečný ceremoniál her uskuteční ve dvou různých městech. Začnou na milánském San Siru a skončí na starověkém amfiteátru ve Veroně.

Také to je důkazem, o jak roztříštěné hry půjde, což nová Agenda 2020 poprvé umožňuje. Na širokém, více než 200kilometrovém rádiu severní Itálie se soutěže uskuteční v sedmi různých střediscích.

Například Bormio a Cortinu, mezi něž organizátoři rozdělili klání v alpském lyžování, dělí od sebe 225 kilometrů. Italové nicméně dali najevo, že se nemíní řídit doporučením hodnotící komise MOV, aby jedno z těchto středisek škrtli.

Předchůdci: Cortina, Řím, Turín

Letošní volba zároveň ukončila éru velkých drahých kandidatur a soubojů o hry. Podle Octaviana Morariua, předsedy hodnotící komise MOV, se podařilo snížit náklady na kandidaturu Milána i Stockholmu o 75 procent oproti uchazečům o předchozí hry.

A jelikož se Italové chystají využít až 80 procent stávajících sportovišť, mají být rovněž samotné hry o 20 procent levnější.

Premiérově je Itálie hostila v Cortině 1956. Tehdy šlo o první zimní olympiádu, odkud vysílala televize a kde sponzoři uhradili významnou část nákladů. A zároveň o poslední, kde ještě krasobruslaři bruslili pod otevřeným nebem.

Řím 1960 se pak v antických kulisách stal prvními letními hrami, kde získal zlatou medaili sportovec z černé Afriky, Etiopan Bikila v maratonu. Smrt dánského cyklisty Enemarrka při předávkování roniacolem naopak vedla k zavedení antidopingových zkoušek.

Zimní Turín 2006 zažil premiéru závodů s hromadným startem v biatlonu či snowboardcrossu, úspěšných českých disciplin.

Tehdejší hry se zaštítily mottem „Tady žije vášeň“, ale poněkud chladným přijetím ze strany Italů neohromily. Snad Milán s Cortinou a spol. nabídnou navzdory značně rozesetým střediskům lepší dojem.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sportovci ocenili Ledeckou. Získala cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká hrdě pózuje se zlatými medailemi.

Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon loňského roku podle sportovců získala dvojnásobná...

Návrat do budoucnosti. Milán, nebo Stockholm? Volí se dějiště ZOH 2026

Prezident MOV Thomas Bach (uprostřed) s delegací kandidatury Stockholmu vedenou...

Konečně. Zimní olympijské hry se v roce 2026 vrátí „domů“. Opět se ocitnou v regionech, které se...

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz