Maskot her v Praze? Bém si vybral sysla

Jako maskota her v Praze si Bém vybral sysla | foto: MF DNES

16 2007
Praha - Letní olympijské hry, které by se v Praze mohly konat v roce 2016 nebo 2020, možná mají svého maskota. Alespoň primátor Pavel Bém už našel svého favorita: sysla obecného. "Na letišti v Letňanech žije nejpočetnější kolonie syslů v České republice, tím je Praha výjimečná," uvažuje Bém nad malým, roztomilým hlodavcem, který by se mohl stát symbolem pražských her.

Drobné zvíře s velkýma očima a hustým, pískově zelenavým kožíškem se už objevilo v několika vyobrazeních v obsáhlé brožuře Praha olympijská. Na přebalu i mezi jednotlivými kapitolami tančí schematicky načrtnutý černobílý sysel, kolem jehož těla krouží pět barevných olympijských kruhů.

„Je to zatím jen neumělý pokus, ale mně se ten nápad líbí,“ pochvaluje si myšlenku primátor.

A není sám, kriticky ohrožený druh hlodavce se líbí i některým Pražanům. Například Janě Svatoňové z pražských Stodůlek. „Sysel jako symbol olympiády zní docela fajn. Žádným lepším zvířetem se ostatně Praha ani chlubit nemůže,“ myslí si třicetiletá žena.

Proč právě sysel?
sysel obecnýV Česku v 28 lokalitách žije dohromady přibližně 2500 syslů. Na letišti v Letňanech v norách přebývá okolo 600 jedinců, tedy více než pětina. Sysel obecný je evropským kriticky ohroženým druhem, proto letňanská lokalita patří mezi chráněná území Natura 2000.
Zdroj: Zpráva o stavu populace sysla obecného

Neopomene však připomenout: „Jen by měl být sysel na obrázku poznat, bojím se, aby si ho pak lidi nepletli s potkanem. I těch je totiž ve městě víc než dost.“

Pokud se stane maskotem pražské olympiády právě sysel obecný, rozhodně budou ve výhodě jeho domovské Letňany.

Na druhou stranu zrovna velká akce, jakou je olympiáda, by mohla jejich oblíbené stanoviště výrazně ohrozit. A je vcelku jedno, že dosud nikdo neví, proč si kolonie hlodavců vybraly právě Letňany za svůj domov.

I proto si magistrát nechal zpracovat podrobnou studii. Zoolog Jan Matějů proto v březnu 2006 a lednu 2007 pátral, nakolik jsou olympijské hry pro sysla nebezpečné.

„Nechceme totiž, aby se našim syslům něco špatného stalo,“ zdůrazňuje primátor Pavel Bém, jak mu na malých zvířatech záleží.

Prozatím jsou syslové v bezpečí. Dokonce se jim daří lépe než kdy dřív. „Syslové v současnosti osídlili celou travnatou plochu přírodní památky včetně okrajových, méně vhodných ploch,“ píše Matějů.

Zároveň zoolog připomíná rizika, která by mohla hlodavce vyhubit nebo vyhnat z jejich nor: stačí přestat kosit trávu, příliš zasahovat do života kolonie nebo nechat psy a kočky dávit vyplašená zvířata. A hlavně: „Dlouhotrvající hluk a otřesy půdy jsou pro sysla výrazným stresujícím faktorem.“

Jak tedy zabránit tomu, aby výstavba výstaviště a olympijského areálu zvířata rušila? „Chceme kolem Toužimské ulice udělat klidovou zónu, aby nebyli rušeni,“ slíbil už před časem starosta Letňan Ivan Kabický.

SOUTĚŽ: Navrhněte maskota olympiády

Co má být maskotem her?

Pražská porota

Pražský magistrát před několika dny definitivně schválil úmysl kandidovat na letní olympiádu v roce 2016. Co by mělo být maskotem pražských olympijských her?

František VeselýFrantišek Veselý, fotbalová legenda
Já bych určitě vybral něco ryze pražského. Třeba lvíčka. Ten je jednak symbolem síly a dalších kladných vlastností a navíc je symbol lva spojený s českou a pražskou historií. Přijde mi tak trochu zbytečné vymýšlet nějaké opice, myši nebo jiné podivné maskoty.

Ondřej NeffOndřej Neff, publicista
Většinu lidí asi napadne v první řadě lev, ale je spousta dalších věcí, které Prahu reprezentují a jsou známé i jinde. Třeba golem. Ten symbolizuje těžkou váhu a tím pádem sporty, jako je třeba vzpírání. Navíc jde o velmi známou pověst. Takže proč ne?

Václav MarhoulVáclav Marhoul, režisér
Já bych udělal maskotem olympiády Václava Klause, protože on je takovým českým symbolem sportovce. Hrával závodně basketbal a tenis hraje pořád. Je pravda, že zahraniční návštěvníci by volbu asi úplně nepochopili, ale mám pocit, že tomu tak je i jinde.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Dva góly za pár minut a penalty. Bronz má Vysočina po senzačním závěru

DÍKY ZA PODPORU. Fotbalistky z Vysočiny se zdraví s fanoušky po vítězství v...

Seběhly se, chytily se za ruce a sklouzly se po trávníku směrem k hlasitým fanouškům. S rodiči,...

Olympiáda dětí začíná. Najde nové Ledecké a Davidové?

Markéta Davidová

Přes tři a půl tisíce účastníků, 19 sportů, 24 sportovišť. V Liberci v neděli slavnostním zahájením...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko komentuje nedělní rozhodnutí MOV.

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz