Londýn: sportoviště v předstihu

8 2005
Praha, Londýn - Už žádné Atény s dodělávkami na poslední chvíli. Londýn slibuje prolnutí moderny a tradice. Přepychové hry v zeleni a sportoviště hotová rok a půl před začátkem olympijských her v roce 2012. "Vznikne úplně nové město," slibuje londýnský starosta Ken Livingstone.

Hlavním centrem her bude východní část města. Zpustlý, šedý East End se má změnit v obrovský park s vodními kanály.

Olympijská vesnice tu pojme 17 tisíc sportovců a funkcionářů. Kdo bude mít na sportoviště blízko, může jít pěšky. Zbytek dopraví rychlovlaky a autobusy s minimálními emisemi. 80 procent účastníků se na sportoviště dostane do 20 minut. Diváci mohou vyrazit do hledišť v komplexu třeba na kolech.

Už 24. park v Londýně a jeho okolí má být dědictvím pro budoucnost. Paradoxně právě East End zatím působí organizátorům největší problémy. Přestěhovat se odsud musí 280 firem. A řadě vlastníků se ze sídel nechce. "Jen hrstka z nich požaduje nereálné ceny. Vláda může jejich pozemky vyvlastnit," řekl starosta.

Park se supermoderním olympijským stadionem připomínajícím květinu má být pýchou města. Až hry skončí, zmenší se kapacita stadionu z 80 tisíc na 25 tisíc diváků pro atletické mítinky.

Následné využití sportovišť i olympijské vesnice mají organizátoři promyšlené. Haly a stadiony se většinou promění v multifunkční areály. Vesnice poskytne 3600 bytů."Plánování i financování her je vyřešeno, dokonce začaly práce na některých sportovištích," řekl Sebastien Coe, šéf kandidatury.

Londýn má údajně připravenu už víc než polovinu sportovišť. Fotbalový turnaj se uskuteční na slavném stadionu Wembley, který bude hotov příští rok.

Londýn nabídne v době olympiády tři centra. Závodit se bude na tradičních i historických místech. Vždyť triatlon absolvují závodníci v Hyde Parku, trasa maratonu povede přes Tower Bridge, jezdectví a moderní pětiboj se odehrají v prostorách Národního námořního muzea. A tenis ve Wimbledonu.

Britská metropole slibuje hry pro sportovce. Ale nezapomíná ani na diváky. Nápor turistů by mělo zvládnout rozšířené letiště Heathrow i nové trasy metra. Rychlovlaky nazvané Olympijský oštěp dopraví návštěvníky z centra do Olympijského parku za 7 minut.

Městskou hromadnou dopravou bude jezdit zdarma každý divák s platnou vstupenkou na hry. Ta má být dostupná téměř všem. Ceny mnohých lístků budou nižší než 20 liber, tedy 880 korun. Za takovou cenu by se zájemci měli dostat i na atletiku, basketbal, box či veslování.

A ještě na jednu věc láká propagační brožura her v Londýně: olympijské léto tu má být "létem oslav", plným večírků a koncertů v parcích.

Pohled MF DNES
Hry teď ničí politiky

Tomáš Macek

Jak se ten svět mění. Kdysi politici ničili olympiády v zájmu studené války. Teď olympiády ničí politiky. V roce 1980 vyzval James Carter k bojkotu moskevských her, aby reagoval na invazi sovětských vojsk do Afghánistánu. Sportovci USA a dalších 60 zemí do Moskvy neodjeli.

V roce 1984 se zachoval sovětský vůdce Černěnko v duchu hesla "oko za oko" a zakázal socialistickému bloku účast v Los Angeles.

Dnes? Nová doba. Ve snaze získat hry pro svoji zemi přednáší Vladimir Putin poprvé projev v angličtině. Václav Klaus je v Praze prvním signatářem petice Olympiáda ano.

A francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka doma pranýřují, protože Paříž podlehla v boji o olympiádu 2012 Londýnu.

Jak za to může Chirac? Třeba tím, že odjel k volbám v Singapuru o den později než hyperaktivní Tony Blair, míní francouzský tisk.

Muž, jenž při prezidentských volbách v roce 2002 byl pro Francouze pouze variantou menšího zla než druhý finalista Le Pen, tak opět ztrácí na oblíbenosti. Karikaturista listu Le Parisien se ho posměšně ptá, zda má po neúspěchu připraven "plán B".

Ovšem při dalších olympijských volbách v roce 2009 už Chirac v úřadu dávno být nemusí.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Najdete na iDNES.cz