Liberec přivítá oheň z Řecka, přijede i olympijský šéf Rogge

Zimní evropské olympiády mládeže se před patnácti lety zúčastnil také dnešní reprezentant Martin Koukal z Dukly Liberec. A byl velice úspěšný: získal zlato na 10 kilometrů. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

8 2010
Do Česka poprvé dorazí olympijský oheň. Bude střežit evropskou olympiádu mládeže, která se uprostřed letošní zimy uskuteční v Libereckém kraji.

Oheň, který vzplane při úvodním ceremoniálu olympiády 13. února 2011 v liberecké Tipsport areně, bude pocházet z památných míst, která psala historii světového sportu.

Na stadionu Panathinaiko v Aténách, vybudovaném roku 566 před naším letopočtem a známémjako dějiště prvních novodobých olympijských her 1896, slavnostně zažehnou zástupci Řeckého olympijského výboru plamen, který uloží do tří speciálních schránek.

Ty dopraví letecky do České republiky delegace složená z členů Českého olympijského výboru, Libereckého kraje a organizátorů festivalu. "Poletíme pro ně asi dvacátého ledna. Teď řešíme, jak dostat do letadla speciální lampičky s ohněm, bude to dost zajímavé," usmívá se výkonná ředitelka organizačního výboru Kateřina Nyčová.

Festival mládeže se uskuteční od 12. do 19. února příštího roku v Liberci, Jablonci a Rejdicích v Jizerských horách. Podle oficiálních přihlášek se mládežnické akce zúčastní 1 529 aktérů ze 46 evropských zemí.

Nejpočetnější výpravu se 102 účastníky vyšle Česká republika, za ní následují Švýcarsko se 101 a Rusko s 99. V dosavadních devíti ročnících nasbírali čeští dorostenečtí reprezentanti třicet medailí: 8 zlatých, 11 stříbrných a 11 bronzových.

Nejúspěšnějším českým odvětvím je jednoznačně běh na lyžích. Sportem číslo dva je biatlon a do zlaté sbírky přispěli také lední hokejisté. "Strašně ráda na soutěž vzpomínám. Olympijskou atmosférou tehdy žila celá Andorra. Dokonce při té příležitosti vydala speciální peníze, které se staly cenným sběratelským suvenýrem," říká Zuzana Kocumová, která vyhrála v běhu na lyžích na mládežnické olympiádě v roce 1995.

Na evropské scéně se jako mladí představili i liberečtí hokejisté Tomáš Klimenta nebo Lukáš Pabiška.

V únoru příštího roku se stane Liberec alespoň na čas symbolickým hlavním městem olympijské diplomacie. Svou účast na slavnostním zahájení festivalu potvrdil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.Během svého pobytu v Libereckém kraji navštíví také některá sportoviště.

"Účast prezidenta Roggeho je pro nás obrovskou poctou. Nepochybně v tom sehrála roli skutečnost, že současný prezident MOV byl v 90. letech minulého století zakladatelem těchto mládežnických festivalů," řekl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

Soutěžit se bude celkem v osmi zimních sportech, vstupné na závody bude zdarma. "Neděláme si iluze, že přijdou kvanta diváků. Naší cílovou skupinou jsou ale školy," řekla ředitelka Nyčová.

Sporty na zimní olympiádě mládeže

Biatlon Břízky Jablonec nad Nisou
Snowboarding Snowpark Rejdice
Alpské lyžování Sjezdařský areál Ještěd
Běh na lyžích Sportovní areál Vesec
Lední hokej Tipsport arena Liberec
Skok na lyžích Skokanský areál Ještěd
Krasobruslení Svijanská aréna Liberec
Severská kombinace Ještěd a Vesec

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Najdete na iDNES.cz