Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

KOMENTÁŘ: Upusťte od zákeřností. Dění kolem volby předsedy ČOV není čestný souboj

  6:59
Dočetla jsem se, že předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval myslí jen na sebe, nepracuje pro český sport, chová se jako diktátor, je jako běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Jeho vyzyvatel Filip Neusser z pozemního hokeje a člen výkonného výboru ČOV Karel Bauer se nebojí jej tvrdě kritizovat. Blíží se volební Plénum Českého olympijského výboru a boj se evidentně přiostřuje.

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Mnoho let jsem žila ve vysoce konkurenčním prostředí. Byla jsem vrcholovou sportovkyní, mám tři olympijské medaile, bronz z mistrovství světa. Takže rozumím té obrovské touze po vítězství. Ale každá hra má mít svá pravidla. A vítězství má cenu, jen přijde-li po férovém boji.

Spoustu let jsem pracovala jako předsedkyně Českého klubu fair play, dlouhé roky jsem prosazovala jednu z nejdůležitějších olympijských hodnot.

To, co se nyní děje kolem volby předsedy Českého olympijského výboru, ale nemá s férovým zápolením nic společného. Tohle rozhodně není čestný olympijský souboj.

Destrukce bez návrhů

Co člověk, to jiný názor, říká se. To je v pořádku. Ale Filip Neusser i jeho podporovatel a bývalý předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer zvolili nekorektní způsob boje o přízeň voličů na Plénu ČOV.

Člen olympijské vlády Bauer před volbami kritizuje Kejvala. Přirovnal ho k Lukašenkovi

Sahají k obecným frázím, že je všechno špatně, házejí vinu všech problémů v českém sportovním prostředí na jednoho muže. Nepřidají konkrétní návrhy na zlepšení, svou vizi, plány, strategii či cíle. Obviňují bez argumentů nebo v obecné rovině. Na to se reaguje těžko.

Předsedu ČOV Jiřího Kejvala znám léta. Na řadu věcí mám jiný názor a mnohokrát jsme se neshodli. Ale vím, že jako někdejší vrcholový sportovec ctí pravidla a snaží se pomoci českému sportu. Sdílím s ním jeho přístup, podle kterého olympismus není jen sportovní klání jednou za čtyři roky. Je to životní styl, je to zodpovědný a férový přístup k sobě i k lidem kolem sebe.

Květa Jeriová - Pecková

Květa Jeriová - Pecková

Olympijský marketing, o kterém se tak často mluví, má za cíl jedno – propagaci olympijských hodnot aktivního a zdravého způsobu života. To je klíčové zejména v současné době koronavirové krize. Olympijský výbor je instituce, která vytváří co nejlepší podmínky špičkovým českým sportovcům, ale zároveň dlouhodobě a průběžně podporuje a šíří olympijské myšlenky.

Ukládá mu to Olympijská charta a zavazuje ho k tomu i více než stodvacetiletá tradice a dlouhodobá vize, aby česká společnost byla lepší a zdravější díky sportu. Vždyť třeba olympiády dětí a mládeže nebo olympijského víceboje se každoročně účastní desetitisíce dětí a učitelů.

„To, co se děje kolem volby předsedy ČOV, rozhodně není čestný olympijský souboj.“

Karel Bauer se nechal slyšet, že považuje Jiřího Kejvala za diktátora. Nestačím se divit. Mrzí mě, že přichází jen s destrukcí přes média, bez návrhů, co dělat konkrétně jinak, lépe. Úspěch se u nás neodpouští. Jsem ráda za každého člověka, který chce pomoci českému sportu, ale tahle strategie se mi nelíbí. Místo korektního souboje slyším jen výkřiky.

Z pozice předsedkyně Českého klubu fair play jsem letos odstoupila, tudíž nebudu mít na volebním Plénu možnost hlasovat. Ambice ve sportovní politice už také nemám. Ale chtěla bych, aby se o místo předsedy Českého olympijského výboru bojovalo čestněji a v duchu fair play.

Autor:

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Boj o moc. Kejval versus Neusser? Ne, Kejval versus Jansta

Dvakrát už byl Jiří Kejval naprosto jednoznačně zvolen předsedou Českého olympijského výboru. V letech 2012 a 2016...

O volby do vedení olympijského výboru je velký zájem, chce do něj i Lener

Dosavadní předseda Jiří Kejval a vyzyvatel Filip Neusser jsou kandidáty na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV)....

Předseda ČOV Kejval si cení spolupráce koučů a kontaktu s mládeží

Úřadující předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval si cení organizace trenérské spolupráce napříč sporty...

Volba šéfa Českého olympijského výboru se odkládá, setkání Prymula nedovolí

Plénum Českého olympijského výboru (ČOV), na kterém se měl ve čtvrtek volit předseda, místopředsedové i další členové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...