Korejec způsobil politický skandál. Olympijskou medaili dostal až teď

Korejský fotbalista slaví s vlajkou bronzové medaile z olympijských her. Jeho kolega byl za politický nápis potrestán Mezinárodním olympijským výborem. | foto: Reuters

14 2013
Bez fanfár a v tichosti dostane korejský fotbalista Park Jong-wu bronzovou olympijskou medaili, kterou jeho tým vybojoval loni v létě v Londýně. Korejec totiž do oslav nechtěně zatáhl politiku a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ho potrestal. Po půl roce se slitoval a ocenil Parka dodatečně.

Třiadvacetiletý záložník pomohl v Cardiffu své zemi k výhře nad Japonskem 2:0 a prvnímu zisku olympijské medaile v historii, pak se však Park Jong-wu nechal při oslavách unést a ukázal transparent, kde měl napsáno: "Dokdo je naše území."

Dotkl se tak letitého sporu o neobydlené území v Japonském moři, na které si dělají nárok jak Korejci, tak právě Japonci. Asiaté se hádají o tyto ostrovy už od roku 1905. (více o incidentu ZDE)

Park byl Mezinárodním olympijským výborem hned potrestán, protože podle jeho pravidel "politika do sportu nepatří". Korejský fotbalista se tak nezúčastnil slavnostního předávání medailí, o bronz z Londýna však nepřijde. Možná si pro něj teď půjde na poštu.

V úterý vydal MOV prohlášení, v němž se píše, že by Korejec měl "dostat medaili bez fanfár a propagace jakéhokoliv druhu." Vedení MOV navíc důrazně varovalo Parka i zástupce Korejského olympijského výboru, aby se takový incident v budoucnu neopakoval.

"Jeho akce byla spontánní, po zápase navíc ukázal sportovní chování vůči japonským hráčům," vysvětlil mluvčí MOV Mark Adams, proč nakonec Park Jong-wu olympijskou medaili zpětně dostane. Onen "třaskavý" transparent navíc při oslavách fotbalistovi podal jeden z fanoušků v hledišti.

MOV rovněž vzal v úvahu, že korejského fotbalistu už potrestala také FIFA zákazem dvou startů v mezinárodních zápasech a pokutou 3 500 švýcarských franků (zhruba 70 tisíc korun).

Příště si mladý Korejec asi podobnou oslavu rozmyslí...

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Najdete na iDNES.cz