Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Kejval obhájil a zůstal předsedou Českého olympijského výboru

  16:15aktualizováno  16:51
Před čtyřmi lety převzal předsednictví po Milanu Jiráskovi, letos svou pozici Jiří Kejval obhájil. I v dalším čtyřletém cyklu tak bude bývalý veslař a lyžař stát v čele Českého olympijského výboru. Na pozici předsedy byl jediným kandidátem, zvolen byl drtivou většinou.

Jiří Kejval byl znovuzvolen předsedou Českého olympijského výboru. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Šest let stála v čele Českého olympijského výboru Věra Čáslavská, po ní pomyslnou štafetu na šestnáct let převzal Milan Jirásek, než předsednictví připadlo Jiřímu Kejvalovi.

Osmačtyřicetiletý funkcionář se nejprve jako předseda Českého veslařského svazu stal v roce 2006 členem výkonného výboru Českého olympijského výboru a následně také místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing, až v listopadu 2012 převzal funkci předsedy.

Jiří Kejval

Datum a místo narození:
30. listopadu 1967, Praha

Funkcionářská kariéra:
Předseda Českého veslařského svazu (1997-2004), člen výkonného výboru ČOV (od 2006), místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing (2009-2012), předseda ČOV (od 2012)

Rodina:
Ženatý, tři děti

Ostatní:
Bývalý reprezentační veslař, účastník dvou mistrovství světa a několikanásobný mistr republiky na dvojskifu. Ještě jako student ČVUT spoluzaložil firmu Techo na výrobu osvětlení, později i kancelářského nábytku, kterou před několika lety prodal nizozemské nábytkářské firmě Royal Ahrend, v níž je nyní členem představenstva.

Kejval stál za kampaní Žijeme Londýnem i úspěšným projektem Českého domu na OH 2012. Po svém zvolení předsedou ČOV v říjnu 2012 představil sportovní vizi do budoucna s názvem Zlato pro všechny. Jeho hlavními prioritami bylo sjednotit sport, zajistit mu navzdory krachu Sazky lepší financování a zaměřit se na sportování dětí.

Tu bude vykonávat i v následujícím období 2016-2020.

Rozhodla o tom volba Pléna ČOV v kongresovém centru České národní banky. Kejval byl zvolen drtivou většinou hlasů, hlasovalo pro něj osmdesát zástupců, jeden se zdržel a jeden nehlasoval.

Na pozici předsedy Kejvala v příštím období čekají dva vrcholy - za 470 dní zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, za 1366 dnů pak letní hry v Tokiu.

Minulé čtyřleté období bylo sportovně nejúspěšnější v historii – celkem 18 medailí ze zimních her v Soči a letních her v Riu je nejvíc v historii českého i československého olympijského týmu.

Povedlo se zastavit pokles podpory sportu ze strany státu. Posun nastal i v oblasti zahraniční diplomacie. ČOV získal dvě místa v komisích Mezinárodního olympijského výboru, má svou zástupkyni při Evropské unii v Bruselu a zástupce v komisi sportovců WADA. Vloni v listopadu se také v Praze podařilo úspěšně uspořádat Valné shromáždění Evropských olympijských výborů.

Úspěšná byla i myšlenka Sazka olympijského víceboje pro děti a realizace olympijských parků. Historicky první vznikl během zimních her v Soči v Praze na Letné a navštívilo ho víc jak 400 tisíc lidí. Navázaly na něj čtyři parky během olympiády v Riu. Ten hlavní stál na Lipně, další tři pak vznikly v Plzni, Pardubicích a v Ostravě. Během sedmnácti dní parky navštívilo milion lidí.

Během příštích olympijských her by olympijských parků mělo vzniknout ještě víc.

„Kdybych měl vypíchnout jedinou věc, co se nejvíce podařila, pak jde určitě o změnu ve vnímání sportu českou společností. Veřejnost začala vnímat, že nejsme „bafuňáři“, ale lidé, kteří pro sport dýchají,“ řekl znovuzvolený předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval o končícím čtyřletém období.

Zmínil rovněž neúspěchy končícího období. Nepodařilo se navýšit finanční podporu sportu ze strany měst a obcí nebo zavést společenskou odpovědnost firem. Po třech úspěšných letech skončil systém loterijních odvodů na sport. První dva roky období také podle předsedy ČOV poznamenaly spory o kompetence a komunikaci sportovních témat mezi sportovními organizacemi.

Pro další volební období uvedl předseda tři priority. První je zaměřena na špičkové sportovce, pro které by měl vzniknout program zajišťující podmínky pro přípravu srovnatelnou se světovou špičkou. Druhou prioritou je pak zavedení institutu společenské odpovědnosti firem, která má přinést zlepšení financování sportu. Třetí oblastí pak jsou digitální média.

„Chceme dětem a mládeži ukázat, jak může být sport krásný. Ale musíme to udělat jejich způsobem komunikace, tedy především přes sociální sítě. Klasická média zůstávají pro sport klíčová, nicméně realita je taková, že mladí je používají čím dál méně,“ dodal Kejval.

Funkci místopředsedy už nebudou vykonávat šéf České unie sportu Miroslav Jansta ani František Kolář z České olympijské akademie, kteří se pozice vzdali.

Na jejich pozici je nahradí šéf Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník, Roman Kumpošt ze zahraniční komise ČOV a Svazu lyžařů ČR a Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Libor Varhaník z Českého atletického svazu funkci místopředsedy pro ekonomiku obhájil.

Už znovuzvoleným místopředsedou byl Filip Šuman, který měl i v předchozím čtyřletém cyklu na starosti neolympijské sporty. Florbalového prezidenta zvolila valná hromada Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí.

Autor:
  • Nejčtenější

Pořadatelé olympijských her v Paříži spustí v prosinci předprodej vstupenek

Pořadatelé olympijských her v Paříži otevřou tento týden pro veřejnost platformu pro předprodej vstupenek na sportovní...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Masakr pod pěti kruhy. Od tragické olympiády v Mnichově uplynulo 50 let

Premium Měla to být oslava svobody, radosti. „Už jsme ti hodní!“ chtěli válkou poznamenaní Němci křičet do světa. Místo toho je...

Padesát let od Mnichova. Po atentátu se duch olympiády změnil, vzpomínal Svojanovský

Na 90 olympioniků se sešlo v kinosále České televize, aby si připomněli dvě olympiády před 50 lety - tu zimní v Sapporu...

Zimní olympiáda v Saúdské Arábii? Futuristický areál se zatím chystá na Asijské hry

Asijské zimní hry bude v roce 2029 hostit Saúdská Arábie. Konat se mají v prvním venkovním lyžařském středisku v...

Bez Rusů? Vyloučit je mohou federace, ne státy, říká Bach. Vyčinil i Wimbledonu

Funkcionáři Mezinárodního olympijského výboru (MOV) dosud nesáhli k žádné akci ve stylu podmínečného vyloučení Ruska a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...