Kejval obhájil a zůstal předsedou Českého olympijského výboru

Jiří Kejval byl znovuzvolen předsedou Českého olympijského výboru. | foto:  Michal Šula, MAFRA

26 2016
Před čtyřmi lety převzal předsednictví po Milanu Jiráskovi, letos svou pozici Jiří Kejval obhájil. I v dalším čtyřletém cyklu tak bude bývalý veslař a lyžař stát v čele Českého olympijského výboru. Na pozici předsedy byl jediným kandidátem, zvolen byl drtivou většinou.

Šest let stála v čele Českého olympijského výboru Věra Čáslavská, po ní pomyslnou štafetu na šestnáct let převzal Milan Jirásek, než předsednictví připadlo Jiřímu Kejvalovi.

Osmačtyřicetiletý funkcionář se nejprve jako předseda Českého veslařského svazu stal v roce 2006 členem výkonného výboru Českého olympijského výboru a následně také místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing, až v listopadu 2012 převzal funkci předsedy.

Jiří Kejval

Datum a místo narození:
30. listopadu 1967, Praha

Funkcionářská kariéra:
Předseda Českého veslařského svazu (1997-2004), člen výkonného výboru ČOV (od 2006), místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing (2009-2012), předseda ČOV (od 2012)

Rodina:
Ženatý, tři děti

Ostatní:
Bývalý reprezentační veslař, účastník dvou mistrovství světa a několikanásobný mistr republiky na dvojskifu. Ještě jako student ČVUT spoluzaložil firmu Techo na výrobu osvětlení, později i kancelářského nábytku, kterou před několika lety prodal nizozemské nábytkářské firmě Royal Ahrend, v níž je nyní členem představenstva.

Kejval stál za kampaní Žijeme Londýnem i úspěšným projektem Českého domu na OH 2012. Po svém zvolení předsedou ČOV v říjnu 2012 představil sportovní vizi do budoucna s názvem Zlato pro všechny. Jeho hlavními prioritami bylo sjednotit sport, zajistit mu navzdory krachu Sazky lepší financování a zaměřit se na sportování dětí.

Tu bude vykonávat i v následujícím období 2016-2020.

Rozhodla o tom volba Pléna ČOV v kongresovém centru České národní banky. Kejval byl zvolen drtivou většinou hlasů, hlasovalo pro něj osmdesát zástupců, jeden se zdržel a jeden nehlasoval.

Na pozici předsedy Kejvala v příštím období čekají dva vrcholy - za 470 dní zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, za 1366 dnů pak letní hry v Tokiu.

Minulé čtyřleté období bylo sportovně nejúspěšnější v historii – celkem 18 medailí ze zimních her v Soči a letních her v Riu je nejvíc v historii českého i československého olympijského týmu.

Povedlo se zastavit pokles podpory sportu ze strany státu. Posun nastal i v oblasti zahraniční diplomacie. ČOV získal dvě místa v komisích Mezinárodního olympijského výboru, má svou zástupkyni při Evropské unii v Bruselu a zástupce v komisi sportovců WADA. Vloni v listopadu se také v Praze podařilo úspěšně uspořádat Valné shromáždění Evropských olympijských výborů.

Úspěšná byla i myšlenka Sazka olympijského víceboje pro děti a realizace olympijských parků. Historicky první vznikl během zimních her v Soči v Praze na Letné a navštívilo ho víc jak 400 tisíc lidí. Navázaly na něj čtyři parky během olympiády v Riu. Ten hlavní stál na Lipně, další tři pak vznikly v Plzni, Pardubicích a v Ostravě. Během sedmnácti dní parky navštívilo milion lidí.

Během příštích olympijských her by olympijských parků mělo vzniknout ještě víc.

„Kdybych měl vypíchnout jedinou věc, co se nejvíce podařila, pak jde určitě o změnu ve vnímání sportu českou společností. Veřejnost začala vnímat, že nejsme „bafuňáři“, ale lidé, kteří pro sport dýchají,“ řekl znovuzvolený předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval o končícím čtyřletém období.

Zmínil rovněž neúspěchy končícího období. Nepodařilo se navýšit finanční podporu sportu ze strany měst a obcí nebo zavést společenskou odpovědnost firem. Po třech úspěšných letech skončil systém loterijních odvodů na sport. První dva roky období také podle předsedy ČOV poznamenaly spory o kompetence a komunikaci sportovních témat mezi sportovními organizacemi.

Pro další volební období uvedl předseda tři priority. První je zaměřena na špičkové sportovce, pro které by měl vzniknout program zajišťující podmínky pro přípravu srovnatelnou se světovou špičkou. Druhou prioritou je pak zavedení institutu společenské odpovědnosti firem, která má přinést zlepšení financování sportu. Třetí oblastí pak jsou digitální média.

„Chceme dětem a mládeži ukázat, jak může být sport krásný. Ale musíme to udělat jejich způsobem komunikace, tedy především přes sociální sítě. Klasická média zůstávají pro sport klíčová, nicméně realita je taková, že mladí je používají čím dál méně,“ dodal Kejval.

Funkci místopředsedy už nebudou vykonávat šéf České unie sportu Miroslav Jansta ani František Kolář z České olympijské akademie, kteří se pozice vzdali.

Na jejich pozici je nahradí šéf Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník, Roman Kumpošt ze zahraniční komise ČOV a Svazu lyžařů ČR a Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Libor Varhaník z Českého atletického svazu funkci místopředsedy pro ekonomiku obhájil.

Už znovuzvoleným místopředsedou byl Filip Šuman, který měl i v předchozím čtyřletém cyklu na starosti neolympijské sporty. Florbalového prezidenta zvolila valná hromada Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko komentuje nedělní rozhodnutí MOV.

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným...

Najdete na iDNES.cz