Sobota 29. února 2020, svátek má Horymír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Kejval obhájil a zůstal předsedou Českého olympijského výboru

Jiří Kejval byl znovuzvolen předsedou Českého olympijského výboru. | foto:  Michal Šula, MAFRA

26 2016
Před čtyřmi lety převzal předsednictví po Milanu Jiráskovi, letos svou pozici Jiří Kejval obhájil. I v dalším čtyřletém cyklu tak bude bývalý veslař a lyžař stát v čele Českého olympijského výboru. Na pozici předsedy byl jediným kandidátem, zvolen byl drtivou většinou.

Šest let stála v čele Českého olympijského výboru Věra Čáslavská, po ní pomyslnou štafetu na šestnáct let převzal Milan Jirásek, než předsednictví připadlo Jiřímu Kejvalovi.

Osmačtyřicetiletý funkcionář se nejprve jako předseda Českého veslařského svazu stal v roce 2006 členem výkonného výboru Českého olympijského výboru a následně také místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing, až v listopadu 2012 převzal funkci předsedy.

Jiří Kejval

Datum a místo narození:
30. listopadu 1967, Praha

Funkcionářská kariéra:
Předseda Českého veslařského svazu (1997-2004), člen výkonného výboru ČOV (od 2006), místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing (2009-2012), předseda ČOV (od 2012)

Rodina:
Ženatý, tři děti

Ostatní:
Bývalý reprezentační veslař, účastník dvou mistrovství světa a několikanásobný mistr republiky na dvojskifu. Ještě jako student ČVUT spoluzaložil firmu Techo na výrobu osvětlení, později i kancelářského nábytku, kterou před několika lety prodal nizozemské nábytkářské firmě Royal Ahrend, v níž je nyní členem představenstva.

Kejval stál za kampaní Žijeme Londýnem i úspěšným projektem Českého domu na OH 2012. Po svém zvolení předsedou ČOV v říjnu 2012 představil sportovní vizi do budoucna s názvem Zlato pro všechny. Jeho hlavními prioritami bylo sjednotit sport, zajistit mu navzdory krachu Sazky lepší financování a zaměřit se na sportování dětí.

Tu bude vykonávat i v následujícím období 2016-2020.

Rozhodla o tom volba Pléna ČOV v kongresovém centru České národní banky. Kejval byl zvolen drtivou většinou hlasů, hlasovalo pro něj osmdesát zástupců, jeden se zdržel a jeden nehlasoval.

Na pozici předsedy Kejvala v příštím období čekají dva vrcholy - za 470 dní zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, za 1366 dnů pak letní hry v Tokiu.

Minulé čtyřleté období bylo sportovně nejúspěšnější v historii – celkem 18 medailí ze zimních her v Soči a letních her v Riu je nejvíc v historii českého i československého olympijského týmu.

Povedlo se zastavit pokles podpory sportu ze strany státu. Posun nastal i v oblasti zahraniční diplomacie. ČOV získal dvě místa v komisích Mezinárodního olympijského výboru, má svou zástupkyni při Evropské unii v Bruselu a zástupce v komisi sportovců WADA. Vloni v listopadu se také v Praze podařilo úspěšně uspořádat Valné shromáždění Evropských olympijských výborů.

Úspěšná byla i myšlenka Sazka olympijského víceboje pro děti a realizace olympijských parků. Historicky první vznikl během zimních her v Soči v Praze na Letné a navštívilo ho víc jak 400 tisíc lidí. Navázaly na něj čtyři parky během olympiády v Riu. Ten hlavní stál na Lipně, další tři pak vznikly v Plzni, Pardubicích a v Ostravě. Během sedmnácti dní parky navštívilo milion lidí.

Během příštích olympijských her by olympijských parků mělo vzniknout ještě víc.

„Kdybych měl vypíchnout jedinou věc, co se nejvíce podařila, pak jde určitě o změnu ve vnímání sportu českou společností. Veřejnost začala vnímat, že nejsme „bafuňáři“, ale lidé, kteří pro sport dýchají,“ řekl znovuzvolený předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval o končícím čtyřletém období.

Zmínil rovněž neúspěchy končícího období. Nepodařilo se navýšit finanční podporu sportu ze strany měst a obcí nebo zavést společenskou odpovědnost firem. Po třech úspěšných letech skončil systém loterijních odvodů na sport. První dva roky období také podle předsedy ČOV poznamenaly spory o kompetence a komunikaci sportovních témat mezi sportovními organizacemi.

Pro další volební období uvedl předseda tři priority. První je zaměřena na špičkové sportovce, pro které by měl vzniknout program zajišťující podmínky pro přípravu srovnatelnou se světovou špičkou. Druhou prioritou je pak zavedení institutu společenské odpovědnosti firem, která má přinést zlepšení financování sportu. Třetí oblastí pak jsou digitální média.

„Chceme dětem a mládeži ukázat, jak může být sport krásný. Ale musíme to udělat jejich způsobem komunikace, tedy především přes sociální sítě. Klasická média zůstávají pro sport klíčová, nicméně realita je taková, že mladí je používají čím dál méně,“ dodal Kejval.

Funkci místopředsedy už nebudou vykonávat šéf České unie sportu Miroslav Jansta ani František Kolář z České olympijské akademie, kteří se pozice vzdali.

Na jejich pozici je nahradí šéf Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník, Roman Kumpošt ze zahraniční komise ČOV a Svazu lyžařů ČR a Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Libor Varhaník z Českého atletického svazu funkci místopředsedy pro ekonomiku obhájil.

Už znovuzvoleným místopředsedou byl Filip Šuman, který měl i v předchozím čtyřletém cyklu na starosti neolympijské sporty. Florbalového prezidenta zvolila valná hromada Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Život po zázraku. Čtyřicet let po americkém triumfu je Pavelich na dně

Přesně před čtyřiceti lety zažila Amerika svůj Zázrak na ledě. Ikonický sportovní okamžik, kdy výběr Spojených států...

Pět měsíců do Tokia. Kdo budou největší české naděje?

Přesně za 151 dní vzplane v japonském Tokiu olympijský oheň. Letní hry s pořadovým číslem 32 odstartují v pátek 24....

Dějiny olympijských jobovek, další díl: šířící se koronavirus

První Murphyho olympijský zákon by zněl zhruba následovně: Jakmile vyřešíte tu nejakutnější hrozbu, přijde jiná – a...

Premium

Šéflékař olympioniků o koronaviru: Hlídacím psem je komise MOV

Olympijské hry v Tokiu mají začít za 148 dnů. Také Japonsko se nyní nachází v rizikové oblasti šíření koronaviru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Supermoderní arény i legendární haly. Kde se mají konat OH v Tokiu?

Supermoderní arény plné nových technologií, ale také tradiční haly, z nichž dýchají historické vzpomínky. Letní...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

  • Další z rubriky

Coubertinův rukopis koupil ruský miliardář, věnoval ho muzeu

Rukopis barona Pierra de Coubertina s ideou založení moderních olympijských her míří do olympijského muzea v Lausanne....

Nebýt těch zranění… Krasobruslařka Valentová následuje slavného otce

Po otci, olympijském vítězi v akrobatickém lyžování Aleši Valentovi, nosí slavné příjmení, sama si ale buduje vlastní...

Lyžař Švancer vybojoval na olympiádě mládeže v Lausanne zlato v Big Airu

Česká výprava se v závěru zimních olympijských her mládeže dočkala zlaté medaile. Postaral se o to patnáctiletý lyžař...

V otcově stopě. Baví mě delší tratě, říká Aleš Řezáč a sbírá úspěchy

Po tátovi, českém běžci na lyžích Stanislavu Řezáčovi, sdělil nejen talent, ale i nadšení pro dlouhé tratě. A na jeho...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.

Najdete na iDNES.cz