Kejval chce sjednotit český sport. Je to otázka generací, naznačil

Jiří Kejval | foto: ČTK

19 2012
Svůj záchranný program pojmenoval Zlato pro všechny a v příštích letech by měl být spásou českého sportu. "Chceme respekt a chceme zázemí," burcuje Jiří Kejval, který před volební valnou hromadou nemá žádného protikandidáta a s největší pravděpodobností se tak stane příštím šéfem Českého olympijského výboru.

Dva týdny před volbami si Kejval svolal delegáty sportovních svazů. "Seděli jsme pod mostem," žertoval místopředseda pro ekonomiku v narážce na obří shromáždění v loděnici veslařů Slavie v Praze.

Ve svém proslovu zdůraznil, že sport není jen poslední stránkou novin. "Je součástí života a měl by se prolínat všemi jeho stránkami," pronesl a vyzval k jednotě: "Ta je klíčem! Sportovní prostředí je teď spojené, spojuje nás ale jen bída, ne osvícené myšlenky."

Nejvyšším zastřešujícím orgánem bude po 1. listopadu, kdy má Kejval převzít vládu, právě ČOV. "Bude zastupovat celý český sport před státem," plánoval.

Olympijský výbor dostane pod novým vedením novou strukturu. Na vrcholu pyramidy budou stát volené orgány v čele s Kejvalem, na nichž budou všechna rozhodnutí. Podčlánkem budou zaměstnanci, neboli motor, který má hnát změny. Třetím orgánem budou odborné komise, složené ze všech, co budou ochotní pro sport pracovat.

Kontroverzním návrhem, který Kejval delegátům prezentoval, bylo obsazení nejvyšších pozic v ČOV. "Vím, že existuje demokracie, že každý pak bude u urny sám," pronesl Kejval. Shromáždění však požádal, aby zvolil tým, s jakým by on rád pracoval.

K předsedovi výboru mají přibýt čtyři místopředsedové: pro sport Miroslav Jansta, současný šéf basketbalistů, pro ekonomiku a marketing Libor Varhaník, předseda atletického svazu, pro neolympijské sporty Zdeněk Ertl a pro olympismus Hana Moučková, starostka České obce sokolské. Všichni by měli pracovat bez nároku na honorář.

"Reakce na mé doporučení byly smíšené, zvlášť od těch, kteří sami o funkce usilují. Ale nejsou to v žádném případě mí kamarádi," odmítl Kejval osobní vazby na osoby, které prosazuje. "S některými se mi spolupracuje dobře, s některými je to těžké, ale je to krok, kterým chceme sport sjednotit."

Pro Kejvala je velkým vzorem prostředí Velké Británie, kde se nejvíc zviditelnil svými podnikatelskými aktivitami a kde před dvěma měsíci skončily olympijské hry. I Britové si prošli podobnou krizí sportu jako Česko teď.

"Mně se líbilo londýnské motto: Inspire a generation," odkazoval Kejval na slogan her, který by teď mohl začít platit i u nás. "Dvacet let jsme padali, já teď doufám, že dvacet let budeme zase stoupat. Změny ve sportu nejsou o týdnech, o měsících, o rocích. Ale o generacích."

Autor:

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Najdete na iDNES.cz