Raději chodník než sportující děti? diví se Kejval prioritám politiků

Jiří Kejval (vlevo) a Milan Jirásek před Business Design Centre, budoucím Českým domem v Londýně. | foto: ČOV

17 2012
Až dojde 1. listopadu na volbu nástupce současného šéfa Českého olympijského výboru Milana Jiráska, bude to volba dost jednoduchá - jediným kandidátem na tento post je Jiří Kejval. "Dělat předsedu je pěkná věc, ale strašně velká odpovědnost," říká favorit voleb ve velkém rozhovoru pro čtvrteční vydání MF DNES.

Kejval chce bojovat za český sport. Úspěšný podnikatel plánuje nastavit pravidla, která fungují v byznysu. "Když řeknete A, tak to platí," upozorňuje současný místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing. "Nelze měnit rozhodnutí jen proto, že se změnila doba."

Naráží tak na fakt, v jak tristní situaci se český sport nachází. Dlouhé boje o výnosy z loterií neberou konce a se záplatou ve výši 800 milionů, kterou sportovcům ministerstvo financí loni poslalo, už současný rozpočet nepočítá.

"Český sport dostává každý rok míň a míň peněz a mně mrzí nezájem politiků, jejichž vinou se sport dostal tam, kde je," lamentuje Kejval. "Politici mají před sebou čtyřletý horizont a proto je pro ně vydlážděný chodník před radnicí daleko viditelnější než péče o novou generaci. Investice do mládeže se vrátí za deset až dvacet let, kdy už politik u moci nebude."

Jenže takový přístup se podle Kejvala odráží na stavu společnosti. Katastrofické scénáře sice neočekává, co se týká reprezentací, talentované mládeže, nebo střešních organizací, nedostatek peněz by se na nich projevit neměl.

"Ale co se stane, když děti nebudou sportovat?" ptá se Kejval. "Od roku 1995 se v Česku zpětinásobil počet obézních dětí. Příště se zšestinásobní, zesedminásobí? Já když jsem přišel ze školy, hodil jsem tašku za dveře a šel hrát fotbal nebo hokej. Vidíte, že by současné děti dělaly něco podobného?"

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dva góly za pár minut a penalty. Bronz má Vysočina po senzačním závěru

DÍKY ZA PODPORU. Fotbalistky z Vysočiny se zdraví s fanoušky po vítězství v...

Seběhly se, chytily se za ruce a sklouzly se po trávníku směrem k hlasitým fanouškům. S rodiči,...

Letos v Liberci, za rok v Tokiu. Jak se o olympijské medaile bojuje u stropu

Markéta Janošová v akci na stěně při lezeckých závodech na Olympijských hrách...

„Makeej! Pojď,“ burácí diváci v hale Technické univerzity. Zatímco na sportovištích obvykle...

Italská kandidatura na ZOH má větší podporu obyvatel než švédská

Pouze startovat pod pěti kruhy některým nestačí, tato snowboardistka závodí...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořadatelství zimních olympijských her v roce...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz