Pelta by měl zvážit setrvání ve funkci místopředsedy ČOV, říká Kejval

(Zleva) Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta, předseda České unie sportu Miroslav Jansta a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval na finále Fed Cupu | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2017
Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval by přivítal, kdyby obviněný šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta zvážil své setrvání ve funkci místopředsedy pro sport ČOV. který podle stanov Peltu funkce zbavit nemůže.

Pelta je ve vazbě kvůli podezření, že společně s bývalou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou ovlivňoval přidělování dotací na sport. Kandidatury na funkci předsedy fotbalového svazu, který se bude volit na začátku června, se vzdal.

Ve vztahu ke svému působení na Českém olympijském výboru, jehož místopředsedou se stal loni v říjnu, zatím žádný krok neučinil. „Určitě by bylo fajn, kdyby zvážil své další setrvání. Možná v případě, že se podaří očistit obvinění, tak by byl určitě vítán zpět,“ řekl dnes novinářům Kejval.

Stanovy ČOV se situací, jaká kvůli aféře nastala, nepočítají. Žádnou akci ze strany výkonného výboru nepřipouštějí. „To znamená, že je to buď na plénu Českého olympijského výboru, ale řádné plénum je až na jaře příštího roku, nebo záleží na panu místopředsedovi, který může zvážit odstoupení z výkonného výboru,“ vysvětlil šéf ČOV.

Nemyslí si ale, že by případný Peltův odchod z ČOV vyřešil velmi komplikovanou situaci, v níž se český sport kvůli pozastavení většiny státních dotací ocitl. Peltovy úkoly ve sportovní oblasti si rozdělí jiní členové výkonného výboru a zaměstnanci ČOV.

Na rozdíl od Pelty požádal o pozastavení výkonu své funkce předseda revizní komise ČOV Zdeněk Bříza. Ten byl na ministerstvu školství šéfem odboru sportu a je rovněž obviněný v této kauze. Výkonný výbor mu dnes vyjádřil podporu.

Příprava sportovců by neměla být ohrožena

Zajištění přípravy sportovců ze strany Českého olympijského výboru (ČOV) by výpadek státních dotací neměl ohrozit. Přesouvají se na ni peníze z jiných zdrojů, řekl po mimořádném jednání výkonného výboru předseda ČOV Jiří Kejval. Od státu zatím ČOV nedostal ani korunu ze 139,4 milionu korun, se kterými letos počítal.

Tvoří to asi 60 procent rozpočtu ČOV. "Pro nás jsou nejdůležitější sportovci. Děláme všechny kroky pro to, aby nikterak nebyla omezena sportovní příprava směrem k olympiádě. Museli jsme převést komerční peníze, které máme," uvedl Kejval.

To by mělo zajistit plynulé financování v nejbližších šesti týdnech. Ohroženo by nemělo být ani fungování nově vzniklého Top Teamu, v jehož rámci mají největší olympijské naděje dostat nadstandardní podmínky. Letos by se v tomto projektu mělo rozdělit 47,5 milionu korun, z toho 40 milionů by mělo přijít z ministerstva školství. "Pevně doufáme, paní ministryně nám to přislíbila, že by tyhle peníze měly dopadnout. Nikde a nikým nejsou napadeny. My jsme to prostě slíbili a za každou cenu to musíme dodržet," řekl Kejval.

Jiří Kejval

Zopakoval, že situace českého sportu je kritická. Ze šesti miliard vyčleněných na sport ve státním rozpočtu na letošní rok je vyplacených asi 15 procent. Výkonný výbor ČOV Kejvala pověřil, aby kvůli tomu jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Ministryně školství Kateřina Valachová se sice situaci snaží řešit, ale na konci května tento post opustí. "Během té doby se nepodaří tu situaci vyřešit. My se obáváme, že v současné době by zrychlení věcí mohla napomoci pouze vláda, protože ministerstvo jako takové je do jisté míry paralyzované," uvedl Kejval.

Na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy totiž paralelně s rozdělováním dotací probíhá policejní vyšetřování a úředníci ani nyní nemají potřebné podklady k dispozici.

Sportovní svazy zatím nedostaly peníze na svou činnost. "Kontaktovali jsme všechny svazy, abychom věděli, jak dlouho vydrží. Některé v řádu týdnů, některé v řádu měsíců," řekl Kejval. Ministryně Valachová přislíbila, že v příštích týdnech dostanou svazy vyplacenu jako zálohu částku odpovídající polovině loňské dotace. Takzvaný program V pak bude vypsán znovu.

Svazy nemají ani peníze na pořádání velkých mezinárodních akcí. "Třeba lyžařský svaz je v katastrofální situaci. Ten uspořádal v únoru mistrovství světa juniorů ve snowboardingu, do dnešní doby na to nedostal peníze, které jsou přislíbené. Půjčil si na to komerční peníze. V současné době to má vracet a nemá z čeho," řekl Kejval.

Situaci zkomplikovalo také převedení příjmů z loterií, které sportovním organizacím rozděloval ČOV, do státního rozpočtu. "Myslíme si, že je důležité pro celý český sport vícezdrojové financování. Kdyby byla možnost rozdělovat těch 650 milionů, které jsme měli loni, tak by bylo podstatně jednodušší překlenutí výpadku finančních prostředků," dodal Kejval.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz