Kdyby v Letňanech plál olympijský oheň

Olympijský stadion v Letňanech, studie - OLYMPIJSKÝ SEN. Takhle by mohl vypadat olympijský stadion v Praze-Letňanech. | foto: A. D. N. S.

22 2006
Praha - Dlouho se o olympijských hrách v hlavním městě jen mluvilo. Teď už je o něco jasnější, kde by mohl vzplát olympijský oheň. Na výstavišti v Letňanech, které by se za dvanáct let mohlo změnit k nepoznání. Vyrostla by tu obří sportovní aréna pro 60 tisíc návštěvníků, na níž by se konal zahajovací a závěrečný ceremoniál a pět dalších hal.

"Náš projekt ovšem není výsledná umělecko-architektonická studie, ale pouze návrh, jak by bylo možné olympijské hry v areálu logisticky zvládnout," vysvětluje jeden z autorů projektu, Martin Němec z ateliéru A. D. N. S.

Cílem města je nejprve spolu se soukromým investorem v Letňanech za necelých 6 miliard vybudovat velký Pražský veletržní areál s Městskou arénou pro 40 tisíc lidí. Ten může být později za dalších 3,8 miliardy upraven na centrum olympijských her. Po olympiádě by byl areál dostavěn znovu pro veletržní účely.

Kroky k olympiádě
Kdyby chtěla Praha
olympijské hry v roce 2016

Červen 2007
Z Prahy se oficiálně stane uchazeč o kandidaturu. Bez projektu zahájí konzultace s Mezinárodním olympijským výborem.

Červen 2008
Mezinárodní olympijský výbor zúží okruh na 5 až 6 zájemců a tato města se stávají kandidáty. Musí předložit podrobný projekt.

Červenec 2009
Sedm let před konáním olympijských her bude speciálně ustavená komise definitivně vybírat pořadatele.

Zdroj: Český olympijský výbor

Stadion jako skládačka

Projekt veletržního a případně olympijského areálu má na svědomí architektonický ateliér A. D. N. S. Na vizualizacích plápolá olympijský oheň, v jedné z hal spolu na deseti hřištích soupeří řeckořímští zápasníci, nad obrázkem centrálního stadionu zapadá slunce.
Právě tady by spolu měli soupeřit atleti, gymnasté, házenkáři, volejbalisté, boxeři či stolní tenisté.

Architekt Martin Němec však zdůrazňuje, že nakonec může areál - pokud se v něm olympiáda bude vůbec konat - vypadat úplně jinak. "Zadání znělo, abychom udělali studii, jak by mohl takový areál při hrách fungovat. I když nás samozřejmě těší, že se návrh líbí," usměje se Němec.

Projekt, jak ho zpracoval tým pražských architektů, by fungoval ve třech různých podobách: mezi lety 2010 až 2015 by se tu otevřel veletržní areál s Městskou arénou pro 40 tisíc návštěvníků, o čtyři roky později by mohli proměněný prostor osídlit sportovci a po olympiádě by tu znovu fungoval rozšířený veletržní komplex.

"V tom spočívá celý vtip našeho projektu - je jako skládačka. Ve chvíli, kdy by byl olympijský stadion nepotřebný, jeho část by se rozebrala a vložila do výstavních hal," popisuje proměny letňanského areálu Němec.

Letňany
2015. V Letňanech bude otevřen veletržní areál s pěti
výstavními halami a obřím amfiteátrem. Stavbu doplní kryté
i otevřené parkoviště.

Letňany
2019. Městskou arénu zakryje střecha, a stane se tak
z něj Ceremoniální stadion. Výstaviště se promění
na tréninkové a sportovní haly.

Letňany
2021. Tribuny z centrálního stadionu zmizí a uprostřed
areálu se znovu vyloupne Městská aréna, určená pro
koncerty i sportovní akce.

Na budoucnost olympijského komplexu je zvědavý i primátor Pavel Bém, velký propagátor olympiády v Praze. "Těším se na ten příběh, který se začne kolem budoucnosti areálu odvíjet," podotýká Bém.

Na kolik ovšem takový lákavý sen o olympijském klání na sedmdesátihektarovém pozemku mezi Mladoboleslavskou a Proseckou ulicí přijde?

Výhody s plamenem nezhasnou

Pavel BémPavel Bém, primátor Prahy

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Slavné olympijské heslo, které by se s trochou nadsázky dalo použít i v souvislosti s připravovanou kandidaturou Prahy na pořádání letních olympijských her v roce 2020.

O hostitelství tak významné, slavností, zábavné, ale také vážné a náročné záležitosti, jakou je olympijské klání, usilují jen města sebevědomá, prosperující a atraktivní.

Jsem přesvědčen, že Praha takovým městem je. Už teď. Jistě - pořádání letních olympijských her by znamenalo ještě roky příprav, plánování, projektování, budování. Ta spousta práce by ale znamenala benefit pro Prahu, který by nezmizel se zhasnutím olympijského ohně.

Magistrát se připravuje pečlivě - renomovaná agentura vypracovala studii, z níž vyplývá, že náklady by dosáhly 130 miliard korun. Poměr mezi náklady a výnosy je 3:4.

Olympiáda by pomohla vyřešit i dlouhodobé problémy - vylepšila by zchátralý strahovský stadion a stadion na Štvanici. Maniny se nabízejí k výstavbě multifunkčního plaveckého komplexu, Bubny jsou ideální ke vzniku mediální vesnice.

Ekonomické i urbanistické analýzy říkají - pořádání her může být pro Prahu i celou zemi výhodné.

Pokud by však závěrečná studie prokázala, že je pořádání olympiády neufinancovatelné -bude mi to líto, ale nemůžeme nic dělat. Já ovšem věřím, že Praha má naději a s touto výzvou se vypořádá se ctí.

Podle hrubých propočtů společnosti Mott MacDonald, která se věnuje inženýrskému poradenství, by výstavba Městské arény stála 800 milionů korun a přístavba celého veletržního centra pět miliard. Přestavba na olympijský areál by pak přišla na další 3,8 miliardy korun a konečně dostavba celého obřího komplexu ještě na 1,6 miliardy.

Syslům se nesmí nic stát

Velké peníze, které bude muset Praha pustit žilou, jsou jeden problém, který trápí obyvatele metropole. Dalším jsou překvapivě - sysli.

Kousek od pozemků, kde by měla aréna a výstavní haly začít vyrůstat, totiž bydlí největší skupina syslů obecných v Česku. Však je taky jejich teritorium chráněno zákonem.
"Olympiáda by zřejmě Letňanům pomohla, ale nechtěla bych se dožít toho, že se syslům něco stane. Jsou to milá zvířata," přeje si jedna z obyvatelů čtvrti Lenka Jehňatová.

Starosta Ivan Kabický ji uklidňuje: "Zatím jsou syslové v bezpečí a pod ochranou. My je sice nemůžeme z pozemků před stavbou nijak evakuovat, ale chceme kolem Toužimské ulice udělat klidovou zónu, aby nebyli příliš rušeni."

Letňany

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Test olympijského oblečení? Vzal jsem ho i do sauny, usmíval se Synek

Z letních olympijských her už má tři medaile. Za rok v Tokiu bude chtít veslař Ondřej Synek získat čtvrtou – tu...

Olympioniky bude zdobit nápis Česká republika i v japonštině

Grafický prvek v podobě gymnastické figury značící vítězný postoj a nápis Czech Republic na hrudi, pod kterým je jeho...

Manipulace neprokázány. Boxerští sudí z Ria stejně do Tokia nesmějí

Na olympijském turnaji v boxu se v Tokiu neobjeví žádný rozhodčí, který byl na hrách v Riu de Janeiro. Tehdy byli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi obálku a v té to stálo...

Budoucí šampioni? Olympiáda dětí a mládeže byla plná poutavých příběhů

V Liberci a okolí skončila Olympiáda dětí a mládeže. Se 459 získanými body ji vyhrála reprezentace hlavního města...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným dopingem v Rusku,...

Sportovci ocenili Ledeckou. Získala cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku

Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon loňského roku podle sportovců získala dvojnásobná olympijská vítězka...

Advantage Consulting, s.r.o.
LOGISTIK JUNIOR VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz