Antika, anebo Eiffelovka? Letní olympiáda 2024 má být hit

VÍTĚZNÝ OBLOUK OLYMPIJSKÝ? Paříž mocně chce letní hry 2024. | foto: AP

19 2016
Úchvatné památky Říma, ikonické arény Paříže, hypermodernita Los Angeles či hry po celém Maďarsku. Olympiáda 2024, ať už ji udělí komukoli, má být výjimečná.

Konečně změna? Že by gigantické akce s logem pěti propletených kruhů skutečně mohly být jiné? „Pro všechny kandidáty platí, že se zaměřují na udržitelný rozvoj, dědictví a hlavně využití stadionů po konci olympiády,“ řekl spokojeně šéf MOV Thomas Bach.

Jde o letní hry 2024 - kvarteto kandidátů Budapešť, Los Angeles, Paříž a Řím už muselo předložit první konkrétnější návrhy; volit se bude příští září v Limě.

Proč o tom psát s předstihem? Francouzi tvrdí, že 95 procent staveb už stojí - a kandidát USA zvyšuje číslo na 97 %! Byť do toho LA počítá i arény, které soukromé subjekty zatím „jen“ slíbily vystavět, vypadá to jako otočka lepším směrem. Jen vzpomínejte.

19 měsíců zbývá do volby pořadatele olympijských her v roce 2024. Stane se tak v září 2017 v Limě.

Soči 2014 = protesty, horentní náklady, obvinění z devastace hor.

Rio 2016 = zpoždění, ekonomická krize země, pochyby občanů.

A poslední volba? Na Peking rok 2022 tak trochu „zbyl“; Evropané stahovali kandidatury kvůli referendům a vyhrála Čína, ač není jisté, zda vůbec bude sníh, nemluvě třeba o absenci hokejové tradice.

Naopak teď Bach může šampaňské snad ještě ne otevírat, ale chystat ano. Čtyři země mají velký zájem. A už teď slibují docela výjimečné věci v rámci olympijských dějin.

Budapešť? Ne, celá země!

Kandidatura se nese v duchu Olympijské agendy 2020, jež navrhuje: využijte stávající sportoviště a klidně přidejte víc měst.

Tohle se jeví jako celomaďarské hry - stolní tenis v Székesfehérváru, házená ve Veszprému a Györu, jachting na Balatonu, rychlostní kanoistika v Szegedu, fotbal v Miškolci a basketbal v Debrecínu, to vše samozřejmě zaštítěno základnou v Budapešti.

Ale po pravdě: šance je malá. Nejen kvůli síle Maďarska, ale možná i kvůli přílišné revoluci. Kde by byly vesnice? Jak by fanoušci stihli více sportů za jeden den? Otázek je mnoho.

Los Angeles á la Silicon Valley

Americké heslo zní: Nové hry pro novou éru! Město, jež už pořádalo dvoje letní hry (1932 a 1984), propagují basketbalista Kobe Bryant, herečka Jessica Alba či komik Will Ferrell. Zase to má být výnosný byznys, jako když LA 1984 posunulo olympiády směrem k ziskům.

A ta nová éra? Nejmodernější technologie, však je odsud do Silicon Valley kousek - tedy sociální sítě, digitální obsah, interaktivní zážitky na stadionech. Další možná revoluce, leč s mnohem většími nadějemi.

Paříž: Síla snu

Tak zní francouzské motto. Že nás srazí terorismus? Ani omylem, jako gesto vítězství nad ním zvládneme olympiádu!

Sází se na legendy mezi stadiony - atletika na Stade de France, basketbal v Bercy, tenis v Roland Garros. Plus plážový volejbal pod Eiffelovou věží, jezdectví u Versailles, cyklisté u Vítězného oblouku a vesnice u Seiny. To jsou trumfy na přebití bezpečnostních pochyb.

Hry v Římě - jako za antiky?

Možná je Evropa méně dynamická než zbytek světa, ale má i výhody. Třeba když Řím za kulisy slibuje Forum Romanum nebo Circus Maximus. Jachtaři mají plout na azurových vodách u Sardinie a fotbal se rozprostře po celé zemi, která ho miluje.

Podle návrhu je 70 procent staveb hotovo a hry mají vytvořit 177 tisíc nových míst. Vše má podpořit vize, že pro definitivní prezentaci složí hudbu Ennio Morricone.

Celé to vypadá skoro jako westernové drama, jež Morriconeho tóny obvykle doprovázejí: čtyři rivalové, co pro úspěch udělají (téměř) cokoli.

Nic lepšího si Bach nemohl přát.

Nejčtenější

Další z rubriky

Krpálek a spol. se chystají na Evropské hry. V nominaci je 117 Čechů

MISTR EVROPY. Český judista Lukáš Krpálek a jeho vítězné gesto poté, co ve

Ambiciózní výpravu vyšlou Češi na druhý ročník Evropských her. V nominaci, kterou zveřejnil Český...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Italská kandidatura na ZOH má větší podporu obyvatel než švédská

Pouze startovat pod pěti kruhy některým nestačí, tato snowboardistka závodí...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořadatelství zimních olympijských her v roce...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz