Doporučujeme

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in podepsali společnou deklaraci. Zavázali se v ní ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, řešení situace rozdělených rodin a podepsání mírové dohody, která by měla udělat tečku za Korejskou válkou z let 1950 až 1953 (27. dubna 2018). | foto: Reuters

Ping-pongem za sjednocení. Uvidí se ještě přítelkyně z Jihu a Severu?

  • 5
Pozapomenutý příběh o tom, jak měl sport sjednotit Korejský poloostrov, ale skončilo to slzami. Pokud by současné mírové snahy skutečně přinesly klid zbraní, třeba se znovu obejmou i Hjon Čong-Hwa a Ri Pun-hui. Naposledy to udělaly v roce 1991 – a pak ta druhá prostě zmizela.

I přes tak typicky korejskou uměřenost a decentní vystupování je znát, že její tváří cloumají emoce. „Plakaly jsme a plakaly,“ vypráví v dokumentu BBC Hjon Čong-Hwa. Byly to slzy zlaté, které se následně proměnily ve smutné svědectví toho, jak politika ovlivňuje vše včetně sportu.

Už dlouho nebyly naděje na mír mezi Jižní a Severní Koreou tak velké jako nyní, něco podobného se však říkalo i v roce 1991. Tehdy vládla „pingpongová diplomacie“ – poprvé od křehkého příměří uzavřeného v roce 1953 na závěr korejské války vznikl společný sportovní tým. Zopakovalo se to až letos na olympiádě v Pchjongčchangu u hokejistek. Ale stolní tenis, to je v Asii přece jen jiná.

Stolní tenis - ilustrační foto

Byl to doslova blázinec. „Trénovali jsme spolu 45 dní a každý den jsme se viděli na titulních stránkách všech novin,“ vzpomínal stolní tenista Kim Taek-Soo pro New York Times. „A všichni mluvili o prvním kroku ke sjednocení.“

Jak to dopadlo, víme všichni, ale zpět do hal, kde společná Korea v týmové soutěži bojovala o zlato s rivalskou Čínou. A vyhrála! Hráče a hráčky obklopil dav reportérů a zvlášť Hjon se svou severokorejskou kamarádkou Ri to prožívaly s dojetím.

Ano, kamarádkou. Přes obrovský tlak na výkon a veškerou zpolitizovanost totiž vzniklo prosté lidské přátelství.

„Jsou to pro mě výjimečné vzpomínky,“ říkala Hjon, olympijská šampionka a mnohonásobná mistryně světa. „My dvě byly kapitánky, a jelikož Ri byla starší, oslovovala jsem ji Velká sestro. Myslím, že se jí to zalíbilo. I díky tomu jsme si k sobě našly cestu, byly jsme k sobě otevřené.“

Jako by se Ri vypařila

Kim Taek-Soo nechtěl ani po letech specifikovat, o čem všem se s parťákem ze severu bavil, aby jej nedostal do potíží. O dívkách ze znepřátelených zemí se ví víc.

Ochutnávaly spolu jídlo. Hjon nové přítelkyni vysvětlovala, kolik vydělává v přepočtu na americké dolary. Poslouchaly muziku z Jižní i ze Severní Koreje. Společně prožívaly (ne)úspěchy s pálkou v ruce, korunované zlatými medailemi.

A pak všechno skončilo.

Severokorejská sportovkyně se zdráhala přijmout jako dárek na rozloučenou zlatý prstýnek; oficiálně nesměla. „A já jí řekla: Klidně ho někam ukryj, ale chtěla bych, abys měla vzpomínku na tyhle časy. A kdykoli se na prsten podíváš, vybaví se ti.“

Už 27 let může jen hádat, zda uspěla.

Ri jako by se vypařila. Obě startovaly na olympiádě v Barceloně 1992 i na mistrovství světa rok poté. Podle Wikipedie se Ri vdala za severokorejského stolního tenistu. Avšak platí: žádné informace, žádné zprávy. Žádné přátelství.

„Asi je to ode mě hloupé,“ usmála se lehce Hjon v dokumentu BBC, zjevně zadržujíc slzy. „Ale když na to myslím, emoce mě pokaždé přemohou.“

Třeba se ještě setkají. Jejich sjednocovací projekt s pálkou v ruce nevyšel, nyní je tu nová naděje. Byť křehká tak, jak je to možné snad jen na Korejském poloostrově.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.