Olympionici ulovili i Tipsport, získají od něj 100 milionů na mládež

10 2014
Český olympijský výbor získal sto milionů korun ročně na podporu mládežnického a neprofesionálního sportu. Sázková kancelář Tipsport se zavázala ke spolupráci na dobu neurčitou. Navázala na Sazku, která se na spolupráci s ČOV dohodla již loni v srpnu.

Sazka i Tipsport poskytnou českému sportu peníze z odvodů z loterií a kurzových sázek. Novela zákona umožňuje poskytnout až 25 procent z takzvané loterijní daně na sport prostřednictvím ČOV.

"Rádi bychom získali až 95 procent trhu, což jsou čtyři nebo pět sázkových kanceláří. Do konce měsíce bychom chtěli mít podepsané smlouvy i s dalšími, abychom mohli už v průběhu dubna čerpat první prostředky," řekl předseda ČOV Jiří Kejval po podpisu memoranda.

"Doufám, že se celkově přiblížíme částce 400 milionů korun (ročně)," doplnil Kejval. Sazka se zavázala podporovat ČOV částkou 200 milionů korun ročně, podle v pondělí podepsané smlouvu bude Tipsport odvádět 100 milionů korun. Všechny peníze budou použity výhradně na mládež a amatérský sport.

"Chceme je rozdělovat prostřednictvím sportovních svazů a podmínkou pro čerpání bude, aby byli rozděleny a přetransformovány až do základních článků. Pracovně tomu říkáme až klukům v trenkách," podotkl Kejval, který dlouhodobě poukazuje na to, že sport mládeže je podfinancovaný.

"V Česku sportuje jen 28 procent dětí a není divu, že se od roku 1995 zpětinásobil počet obézních dětí. My to chceme změnit, a aby se nám to podařilo, tak mimo jiné potřebujeme do systému dostat více peněz," uvedl Kejval, jenž věří, že finanční prostředky získá právě díky změně loterijního zákona.

Pravidla pro konkrétní rozdělování těchto financí by měl ve středu schválit výkonný výbor ČOV, poté ho ještě musí potvrdit ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. "Pro nás je velmi důležité, abychom dokázali společnosti i politikům, že peníze umíme rozdělit dobře a víme, kam se mají dát. A že z nich bude co největší efekt," dodal Kejval.

Autoři: ,

Další z rubriky

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Najdete na iDNES.cz