Ježek má z Londýna zlato, je nejúspěšnějším cyklistou na paralympiádách

ŠESTKRÁT ZLATÝ. Jiří Ježek je od nynějška šestinásobným paralympijským šampionem. | foto: Profimedia.cz

5 2012
Jiří Ježek získal v časovce první paralympijské zlato z Londýna pro Česko. S jedenácti medailemi se závodník s podkolenní amputací stal nejúspěšnějším cyklistou v historii paralympiád. Ježkův kolega Jiří Bouška přidal ve stejné třídě C4 bronz. Tereza Diepoldová vybojovala v časovce žen na 16 kilometrů ve sloučených třídách C1-3 stříbro.

Nestačila pouze na americkou cyklistku Allison Jonesovou. Třetí pozici obsadila Ceng S'-ni z Číny.

Sedmatřicetiletý Ježek v časovce na 24 kilometrů na závodním okruhu v Brands Hatch obhájil zlato z Pekingu a svoji bilanci z paralympiád vylepšil na 6-4-1. Cyklista s podkolenní amputací vyhrál v čase 32:59,92 minuty. Druhý byl jeho přemožitel z dráhové stíhačky Carol-Eduard Novak z Rumunska, který na Ježka ztratil sedm sekund. Úspěch Čechů korunoval třetím místem Bouška.

"Jsem nadšený, vůbec jsem to nečekal. Je tady pět kluků, kteří mohli bojovat o ty nejvyšší pozice. Počítal jsem, že do boje o zlato asi nezasáhnu. Chtěl jsem bojovat hlavně o druhé místo," uvedl Ježek. Byť má obrovské zkušenosti, přepadla ho před startem nervozita. "Bylo mi trošku špatně od žaludku, ale to nejspíš bylo z nervů," řekl.

Olympijský okruh si během předchozích dvou dnů dobře projel a při závodu mu sedl. "Okruh byl hodně těžký, ale spravedlivý. Neudělal jsem tam dnes žádnou chybu," dodal Ježek. Oba čeští cyklisté se pohybovali v popředí hned od začátku závodu. Ježek vedl už na obou měřených mezičasech, tedy na osmém a 16. kilometru. Bouška držel rovněž od úvodu bronzovou pozici. V cíli přiznal, že tak náročný závod ještě nikdy nejel.

"Byl to opravdu očistec. Okruh je hodně členitý, bolí mě snad víc ruce než nohy," uvedl cyklista. Výborně odjel první dva okruhy, ale v posledním mu začaly docházet síly. "Naštěstí mě tam z auta podpořili lidé z našeho týmu, takže jsem se ještě hecnul a dojel pro tu medaili," dodal.

Čtyřiadvacetiletá Diepoldová, bývalá dlouholetá plavkyně s nadkolenní amputací, se kolu věnuje teprve tři roky, přesto se po vítězství v letošním Světovém poháru dočkala medaile i na paralympiádě. Porazila ji jen Američanka Alison Jonesová.

V šestnáctikilometrové časovce třídy C2 skončil Michal Stark šestý a Ivo Koblasa hned za ním.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Volvo FM 6x2, 12m3/6.6m skláp
Volvo FM 6x2, 12m3/6.6m skláp

r.v. 2000, naj. 550 000 km, diesel
442 860 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz