Jirásek: Olympiádě pomohu kontakty

25 2005
Praha - Skoro týden existuje komise, která by mohla podat oficiální přihlášku Prahy do boje o pořadatelství olympiády. Jedno z míst v ní patří i Milanu Jiráskovi. "Mojí prioritou je, aby myšlenka na pořádání her v Praze nebyla dána k ledu. O její přípravu se už budou muset postarat moji následovníci," říká předseda českého olympijského výboru.

Co očekáváte od komise, která by měla připravovat kandidaturu Prahy na olympijské hry?
Předpokládám, že se od této komise nebude očekávat nějaká výkonná funkce. Nejspíš se také rozhodne o tom, jestli vznikne nějaká profesionální struktura speciálně k přípravě kandidatury. Komise je takto složená i z toho důvodu, aby její členové, každý ve své oblasti, získali podporu pro myšlenku olympiády. 

Jak dlouhá cesta Prahu k případné olympiádě podle vás čeká?
To je ještě hodně dlouhá cesta. V první řadě je nutné mít jasno o tom projektu, co to bude stát, co to přinese. Přihláška se případně musí podat v roce 2007. Myslím, že komise má dost času na to, aby během těch dvou let zodpovědně rozhodla, jestli se přihláška podá na rok 2016, nebo se počká až na rok 2020. 

Primátor Bém ale řekl, že termín 2016 je téměř nemožný, a počítá se spíše s roky 2020 nebo 2024. Jak to vidíte s kandidaturou v roce 2016 vy?
To rozhodnutí o tom, zda podat žádost na rok 2016, nebo nepodat, by mělo padnout až za dva roky. Já říkám, že ty dva roky by se mělo pracovat, jako by se kandidatura podala. Nejsem zastáncem toho, aby se teď všechno zastavilo jen proto, že jsme získali další čtyři roky.
 
Je tedy kandidatura v roce 2016 vaší prioritou?
Já se chci především postarat o to, aby olympijská myšlenka neusnula. To by s sebou totiž neslo různá rizika.

Jaká rizika jsou podle vás s odsunutím kandidatury spojena?
Myslím, že by bylo ukvapené, kdyby se měla komise nyní sejít a řekla by končíme a kandidatura bude až na rok 2020. To by se totiž všechny analytické práce pozastavily, a potom by se pravděpodobně začínalo téměř od začátku, současné analýzy by zastaraly. Je také určité nebezpečí, že prostory pro sportoviště, které jsou momentálně k dispozici, budou využity na něco jiného.

Úkolem komise je mimo jiné zjistit, jestli Praha na pořádání olympiády má. Myslíte, že tomu tak je?
Analýza PriceWaterhouseCoopers říká, že olympiáda v Praze financovatelná je. Ne celé břemeno financování by leželo na Praze. Ta by se zejména musela postarat o dobudování toho, co potřebuje stejně, i když tady olympiáda nebude.

Podle vás jsou tedy miliardy investované do olympiády dobře vynaložené peníze?
To jsou určitě dobře investované peníze. Projekty, které by vznikly kvůli olympiádě, jsou dobře zhodnotitelné i mimo ni. Praha totiž nemá sportovní infrastrukturu na úrovni ani pro své obyvatele. Všechny tréninkové prostory by se po olympiádě hodily ke sportování Pražanů. Uvažuje se, že řada těch sportovišť by bylo víceúčelových. To znamená, že by se po olympiádě proměnily ve výstavní haly. Trochu problém bude nejspíš kolem olympijského stadionu. Na olympiádu dnes stačí pětasedmdesátitisícový stadion. Ten by po olympiádě mohl sloužit jako národní fotbalový stadion, po kterém fotbalový národ touží.

Kandidatura má mnohem větší šanci na úspěch, když má podporu lidí. Myslíte, že hry lidé chtějí?
Podpora lidí u nás určitě bude. Průzkumy zatím nedopadají s velkou převahou pro olympiádu, ale ona se také zatím nevedla žádná vysvětlovací kampaň. Podat kandidaturu a nemít podporu lidí není možné. Je to důležité i z hlediska volby, protože mezinárodní olympijský výbor toto zohledňuje.

Co by měla radnice udělat, aby si podporu lidí získala?
Základem je, že se všechny projekty musí zveřejnit. Důležité je poukázat na příklad měst, kde se na počátku olympiáda setkávala s velkým odporem, a ukázat, jak olympiádu obyvatelé hodnotili po jejím skončení. To se stalo v Barceloně. To bylo ošklivé město, a stalo se z něj hezké město. Obyvatelé Barcelony to také dokázali ocenit. 

Jakou by nyní měla Praha zvolit strategii, aby byla při volbě úspěšná?
Kromě pořádání podniků na světové úrovni je také důležité mít dokonalý přehled a zjistit, zda jsme schopni to uspořádat a co by to všechno znamenalo. Důležité je o správnosti myšlenky přesvědčit nejen občany, ale také vládu. Ta má totiž možnost urychlit některé projekty, například obchvat Prahy. Stát se také stará o bezpečnost.

Jaká je podle vás nyní největší překážka tomu, aby Praha byla úspěšným kandidátem?
My máme trochu nedostatek v tom, že města, která v historii při volbě byla úspěšná, i když se to nedá říci o všech, měla sportovní zařízení na určité úrovni. Pořádala veliké světové soutěže. V tomto máme trochu nedostatek. Velké plus je například pražský mezinárodní maraton, který má dobré jméno.

Co je naopak největší devizou Prahy oproti ostatním kandidátům?
V postkomunistických zemích by byla olympiáda poprvé. Politicky by to znamenalo, že tyto země jsou schopné postoupit na roveň vyspělejším zemím. Výhodou Prahy je také to, že je malá. Malé vzdálenosti mezi sportovišti a tréninkovými centry jsou velké plus. 

Jakým způsobem byste Praze v jejím snažení mohl pomoci vy osobně?
Mám kontakty na členy mezinárodního olympijského výboru i na členy národních olympijských výborů v různých zemích. Jsem schopen získat podporu v těchto sférách.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Najdete na iDNES.cz