Jak jedí mladí olympionici: nejvíc v Liberci boduje zvěřinový guláš

Olympijská jídelna připravuje 6000 porcí denně. Na snímku odbavuje čeleny švýcarské výpravy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

17 2011
Budík jim zvoní už ve tři hodiny ráno. Každý den připraví na šest tisíc porcí pro téměř šestnáct set členů sportovních výprav mládežnické olympiády. Turci, Finové či Italové - všichni si kuchyni menzy na Harcově pochvalují. Nejvíce tu bodoval třeba zvěřinový guláš.

O chutě účastníků olympiády se měl původně starat "kluk v akci" Ondřej Slanina. Jeden z dvojice kuchařů oblíbeného televizního pořadu. Pořadatelé se s ním nakonec na šéfování cateringu nedohodli.

"Pan Slanina je jistě vynikající kuchař, ale s organizací měl jisté problémy," odhaluje mluvčí olympijského festivalu Vladimír Zemánek. Vše tak zůstalo v rukou týmu, který na kolejích vařil i při mistrovství světa v klasickém lyžování před dvěma lety.

"Je to naše největší akce, ale myslím, že to zvládáme skvěle. Sportovci si jídla pochvalují. Denně uděláme kolem šesti tisíc porcí," říká vedoucí menz Technické univerzity v Liberci Dana Špačková.

K dispozici má pět kmenových kuchařů. Nic by se však neobešlo bez další pomocné síly. "Máme tu ještě asi dvacet brigádníků v kuchyni a dalších třicet na place. Jsme s nimi velice spokojeni. Vše klape," hovoří Špačková.

Brigádníci, stejně jako při mistrovství světa, pocházejí z řad Střední odborné školy a učiliště gastronomie a služeb v Liberci. Snídaně musejí být připraveny už na půl šestou. To se dveře menzy v olympijské vesničce otevírají. Zavřou se zase v deset hodin večer.

"Denně tu nakrájíme třeba šest set kilo masa, sedm set kilo zeleniny," doplňuje Špačková. Snídají se míchaná vejce, opečená slanina, ale najde se tu i müsli nebo jogurty.

Vybere si opravdu každý. Například k obědu je k dispozici několik druhů masa, omáček, těstoviny, brambory či rýže. Kdo si co může dát určují vedoucí výprav. Myšleno je i na vegetariány.

"Máme tu hovězí, vepřové, kuřecí maso, ale velmi oblíbené jsou ryby. Nejvíce se ale sportovci mohli utlouct po zvěřinovém guláši," popisuje Špačková. Zajímavé je i sledovat, co si jednotlivé výpravy na své talíře pokládají.

Na olympiádu mládeže v Liberci dohlíží i vysílač na Ještědu.

Na olympiádu mládeže v Liberci dohlíží i vysílač na Ještědu.

Třeba někteří členové švýcarské reprezentace volí netradiční kombinace. Například smaženou rybu a jako přílohu špagety přelité zeleninovou omáčkou. "Je ale vidět, že jim chutná," směje se Špačková.

Šéfová místní kuchyně možná připraví i jednu pochoutku navíc. "Po úterní výhře našich mladých hokejistů nad Slovenskem jsem jim slíbila, že jestli vyhrají zlaté medaile, upeču jim velký dort," upozorňuje vedoucí menz.

Kuchyně na Harcově zásobuje svými delikatesami i jednotlivá sportoviště. Některá jídla vozí například na závodiště do Vesce. Pochutnat si na nich mohou i v Jablonci, kde se utkávají biatlonisté.

Na vyhlášenost zdejší kuchyně se ve čtvrtek přijede podívat i jeden z hvězdných hostů olympiády Colin Moynihan, prezident Britské olympijské asociace. "Mám tu na čtvrtek naplánovanou večeři s naším týmem.

Už se moc těším, proslýchá se tu totiž, že tam vaří skvěle," sklání hold zdejšímu kuchařskému umění. Britská výprava je s jídlem nadmíru spokojená. Jako špiona zde má vlastního syna, který reprezentuje v alpském lyžování.

I když nakrmit skoro šestnáct set hladových krků ze čtyřiačtyřiceti zemí světa se zdá být velmi náročné, nikdo si tu nestěžuje.

"Nebojíme se žádné velké akce, kromě mistrovství světa jsme vařili i pro loňské olympijské hry mládeže. I přes rok tu máme stovky studentů univerzity a v létě vaříme pro různé tábory a tak. Tento festival mládeže je sice naší největší akcí, co se do počtu strávníků týče, ale rozhodně je to pro všechny tady obrovská zkušenost a myslím, že si z toho každý odnese spoustu zážitků," uzavírá Špačková.

Dobrovolník pomáhá v Liberci už potřetí

Je jich tu kolem pětistovky. Pomáhají hlídat parkoviště nebo třeba staví ochranné sítě při závodech. Bez dobrovolníků by se olympiáda neobešla. Jsou z různých koutů republiky, někteří i ze Slovenska. Zdeněk Alt do Liberce přijel z Kostelce nad Orlicí. "Jako dobrovolník jsem tu už potřetí," říká.

Zdeněk Alt, dobrovolník na olympiádě mládeže v Liberci.

Zdeněk Alt, dobrovolník na olympiádě mládeže v Liberci.

Proč jste se na mládežnickou olympiádu přihlásil? Jaká byla motivace stát se dobrovolníkem?
Mám rád lyžování. Jsem sice už v důchodu, ale pomáhám u nás ve škole organizovat lyžařské závody. Proto mám k zimní olympiádě blízko. Dobrovolníkem jsem už potřetí. Loni jsem tady byl na olympiádě dětí a mládeže a před dvěma lety na mistrovství světa v klasickém lyžování.

Takže už jste ostřílený dobrovolník. Co tu máte na starosti? Jaká je náplň vaší práce?
Tak různě tu pomáháme při organizaci. Třeba stavíme sítě, instalujeme reklamní billboardy a tak. Já pracuji u sjezdovky na Ještědu.

Říkal jste, že je to vaše třetí akce, na které se podílíte jako dobrovolník? Můžete tedy srovnávat. Co třeba mistrovství světa versus olympiáda?
Obě akce byly a jsou velmi dobře zorganizované. Co se týče zázemí, to je srovnatelné. Bydlíme na kolejích ve Vesci jako při mistrovství světa. Stravujeme se v menzách. Sem nám třeba vozí čaj, abychom tu nezmrzli. Dostali jsme taky oblečení. Bundu, čepici, rukavice a kalhoty.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz