Olympiádu podporuje necelá polovina obyvatel

4 2007
Praha - Necelá polovina obyvatel České republiky by si podle průzkumu agentury Mori přála letní olympijské hry v Praze. Odpůrců her jsou zhruba dvě pětiny. Většina lidí ale soudí, že země by se mohla dostat kvůli pořádání her do finančních problémů. Česká metropole se bude podle rozhodnutí městského zastupitelstva ucházet o letní hry pro rok 2016.

Olympijské hry v ČR by si podle průzkumu z konce března přálo 47 procent lidí. Záporně odpovědělo 41,2 procenta dotázaných. Přímo mezi Pražany má případné pořádání her podporu mnohem nižší.

Podle průzkumu by je chtělo jen 32 procent obyvatel metropole. Méně příznivců má olympiáda už jen v Karlovarském kraji, a to čtvrtinu. Naopak nejvyšší podporu má olympiáda v ústeckém kraji, a to 65 procent obyvatel.

Pokud by Česká republika pořádala hry v roce 2016 nebo 2020, podle 69,6 procenta lidí by se mohla dostat do finančních potíží. Opačný názor zastává jen 18,8 procenta dotázaných. V podstatě vyrovnaný je poměr odpovědí na otázku, zda je myšlenka her pouze nástrojem k obohacení politiků a olympijských funkcionářů ze státních peněz. Kladně odpovědělo 42 procent respondentů, záporně 40,4 procenta dotázaných.

Více než šest z deseti respondentů ale soudí, že země by dokázala zorganizovat hry na vysoké úrovni a také dodržet časový plán. Téměř polovina obyvatel si podle průzkumu myslí, že olympiáda by pro Českou republiku nepředstavovala nějaké bezpečnostní riziko.

Dřívější průzkumy jiných agentur vyznívají podobně. Společnost STEM zjistila v březnu pro Českou televizi (ČT), že olympiádu by si přálo 46 procent občanů, proti jich bylo 44 procent. V únorovém průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes souhlasilo téměř 47 procent lidí s názorem, že Praha a ČR by se měly v příštích 15 letech o pořádání her ucházet.

Odlišná čísla přinesla agentura Dema, podle níž se pro konání olympiády v metropoli vyslovilo šest z deseti oslovených obyvatel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA REPORTINGU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz