Stříbrný maratonec z her v Riu se po půl roce setkal se svou rodinou

STŘÍBRNÝ PROTEST. Vytrvalec Feyisa Lilesa při vyhlášení vítězů olympijského maratonu ještě jednou zkřížil ruce nad hlavou na protest proti pronásledování Oromů v Etiopii. | foto: Reuters

17 2017
Po půl roce se stříbrný olympijský medailista v maratonu Etiopan Feyisa Lilesa znovu shledal se svou rodinou. Sedmadvacetiletý vytrvalec při probíhání cílem v Riu de Janerio zkřížil ruce nad hlavou, kvůli gestu na podporu svého kmene Oromů se pak bál vrátit do své vlasti a našel azyl v USA. Až tento týden mohl znovu obejmout manželku a své dvě děti, které za ním přiletěly.

„To je ten nejkrásnější dárek, že se můžeme zase vidět. Bylo to hodně náročné,“ řekl Lilesa agentuře AP poté, co se rodina na svatého Valentýna po dlouhé době opět sešla na letišti v Miami. Odtud se přesune do Flagstaffu ve státě Arizona, kde se běžec usídlil.

Lilesa si zde pronajal dům, ale dlouho v něm žil sám, což byl pro něj nezvyk. „Jsem z velké rodiny, nikdy jsem sám nebyl. Vždycky jsem měl kolem sebe někoho známého. Tohle byl pravý opak,“ uvedl. Samotu a stesk po manželce a dětech, šestileté dceři Soko a tříletém Sorovi, zaháněl tréninkem.

Celou dobu myslel také na to, co se děje v Etiopii. Svého gesta, díky němuž se stal pro mnohé hrdinou, nelituje, i když svou rodinu tím vystavil možnému nebezpečí. „Pro spoustu lidí je to ponaučení, že musíme něco obětovat, když chcete něco získat a změnit. V tomhle smyslu je to inspirace pro lidi, aby bojovali za svá práva a bránili se etiopské vládě. Vedlo to také k tomu, že se o situaci v Etiopii dozvědělo více lidí,“ řekl Lilesa.

Oromové jsou se 40 miliony lidí nejpočetnější etnickou skupinou v Etiopii, současná vláda je však utlačuje a během výjimečného stavu loni na podzim jich několik tisíc zatkla.

Lilesa by se do země jednou rád vrátil, ale až po změně poměrů. Jeho cílem je další start na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020, ale jestli tam bude reprezentovat Etiopii, netuší.

Autor:
Témata: Miami

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz