Evropská olympiáda? V budoucnu by mohla být vždy rok před Hrami

Pod evropským olympijským ohněm nejspíš budou chybět fotbalisté a tenisté. Tyto sporty by těžko hledaly vhodné termíny. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

28 2011
Amerika má Panamerické hry, Asie co čtyři roky upíná pozornost k Asijským hrám, stranou nezůstává ani Afrika, ale Starý kontinent svoji velkou sportovní událost nemá. Myšlenka založit "Evropskou olympiádu" teď zraje na půdě Asociace evropských olympijských výborů (EOV).

"Evropě taková událost chybí, a přitom zájem by byl velký," myslí si Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. "Zajímavá myšlenka to může být i pro Evropskou unii, která se začíná zajímat o sport, a tento projekt by mohla finančně podpořit."

Kontinentální hry

Africké hry: každé 4 roky, vždy rok před letní olympiádou

Panamerické hry: každé 4 roky, vždy rok před letní olympiádou

Asijské hry: každé 4 roky, vždy v roce zimní olympiády

Myšlenku na půdě Asociace EOV prosazuje chorvatský předseda Zlatko Mateša, bývalý premiér jadranské země. Existuje už i studie společnosti Deloitte, jak by letní hry měly vypadat. "Byly by menší, asi dvoutřetinové v porovnání s letními olympijskými hrami. Vedle šestnácti tradičních sportů by v programu měly být i tři neolympijské sporty," vypočítává Milan Jirásek.

Evropské hry by podle předložených návrhů měly konat jednou za čtyři roky, a to vždy rok před letní olympiádou. "Ještě se nikdo neodvážil vyslovit termín, kdy by měl proběhnout první ročník," poznamenal Jirásek. "Nic nechtějí uspěchat."

Pořadatelé asi nebudou mít dlouhých sedm let na přípravy, jako to bývá u olympijských her. "Evropské hry by se měly konat na sportovištích, která už jsou hotová, a proto nevyžadují žádné velké investice. Podle studie společnosti Deloitte je v Evropě dvaadvacet vhodných měst," říká předseda českých olympioniků.

Zimní Panamerické hry se nepovedly

Panamerické hry jsou druhou největší světovou sportovní událostí po letních olympiádách, ale snahy uspořádat i jejich zimní podobu mají hodně smutnou historii. První pokusy tu byly už v letech 1951 a 1959, ale vybraní hostitelé z Buenos Aires respektive Lake Placid museli pro malý zájem hry odvolat.

Nový pokus oživit myšlenku zimních her mířil k datu září 1989 do argentinského Las Lenas, ale pro nedostatek sněhu byl celý program o rok odložen. V roce 1990 se problémy s počasím v Andách opakovaly, a tak se závodilo jen ve sjezdovém lyžování a všechny sady medailí si mezi sebe rozdělily dvě země: USA a Kanada.

Pro rok 1993 byly hry přiděleny do Chile, ale když se z důvodu termínové kolize odhlásili Američané, projekt zkrachoval a zimní hry se už nikdy nekonaly.

Aby byl nový projekt životaschopný, bude se muset vypořádat se dvěma úskalími. S financemi a s termíny. Kvůli termínům jsou už předem ze hry fotbal a tenis, kde se do napěchovaného kalendáře už nové akce nemohou dostat. "Také v dalších sportech mohou být problémy. O Evropských hrách se tedy musí rozhodnout včas, aby se soutěže do dlouhodobě plánovaných kalendářů vůbec mohly dostat," upozorňuje Milan Jirásek.

"Základní myšlenka je zdravá. Když mohou takové hry fungovat na jiných kontinentech, proč by to nešlo v Evropě?" zamýšlí se Jiří Kejval, ekonomický místopředseda ČOV. "Všechno je to otázka peněz, jestli budou hry bez fotbalu a tenisu pro partnery vůbec zajímavé," dodává.

Skeptický a rezervovaný. To je postoj Českého olympijského výboru. "Evropské hry považuji zatím za hodně vzdálený cíl a nejsem si jistý, že všechny národní olympijské výbory myšlenku stoprocentně podporují. My rozhodně nestojíme v čele pelotonu, který toto téma tlačí dopředu," řekl Jiří Kejval a podobně reaguje i Milan Jirásek: "Sledujeme vývoj, ale nebudeme nic tlačit přes závit," říká Jirásek.

Předseda ČOV ještě dodává, že podobně skeptický byl i olympijským hrám mládeže, které nakonec odstartovaly s velkým úspěchem. "Už jsem se také za svůj špatný odhad předsedovi MOV panu Roggovi omlouval," prozradil Milan Jirásek.

Témata: Jiří Kejval, ZOH

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Najdete na iDNES.cz