Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Jakš, Březina či Erbanová mají stipendium od MOV. Češi si rozdělí 3 miliony

Karolina Erbanová je jednou z vyvolených, kterým MOV udělil stipendium. | foto: Zbyněk StanislavČTK

20 2012
Někteří z nich už bojují o medaile na vrcholných akcích dospělých, další se v této věkové kategorii teprve snaží prosadit. Spojuje je však jedno: jsou kandidáty české reprezentace pro příští zimní olympijské hry v Soči. Aby byli na nominační boje co nejlépe připraveni, dostanou "na přilepšenou" stipendium.

Dvanácti českým reprezentantům přidělil Mezinárodní olympijský výbor finanční prostředky z dlouhodobého programu Olympijské solidarity MOV. Celkem budou čerpat tři miliony korun. Každý z 12 vybraných bude dostávat až do 23. února 2014 stipendium 775 dolarů měsíčně.

"Z těchto stipendií mohou hradit náklady spojené s přípravou, jako je pronájem tréninkových zařízení, náklady na trenéra, starty na závodech v zahraničí, případně zdravotnické zabezpečení nebo regeneraci," uvedl Martin Doktor, nový šéf sportovního úseku ČOV.

Kdo dostal stipendium

Michal Březina, krasobruslení
Radek Matoušek, boby
Tereza Vaculíková, akr. lyžování
Michal Krčmář, biatlon
Eva Samková, snowboarding
Karolína Erbanová, rychlobruslení
Miroslav Dvořák, sev. kombinace
Matěj Kvíčala, saně
Martin Jakš, běh na lyžích
Kateřina Novotná, short track
Kateřina Paulátová, alp. lyžování
Lucie Miková, skoky na lyžích

Jednotlivé sportovce navrhly sportovní svazy a jejich jména schválil Mezinárodní olympijský výbor. "Jedná se o výběr napříč sporty," podotkl Doktor. Mezi vyvolenými jsou i vítězka závodu Světového poháru rychlobruslařek Karolína Erbanová, čtvrtý muž z mistrovství světa krasobruslařů Michal Březina nebo medailista z olympijské štafety běžců na lyžích Martin Jakš.

Tento program není novinkou, probíhá už od letních her 2004 v Aténách. O podporu může žádat každý národní olympijský výbor.

Pro Londýn 2012 dostal Český olympijský výbor 11 stipendií. "Z těchto 11 sportovců se nakonec pět na hry kvalifikovalo a Zuzana Hejnová dosáhla až na medaili. I to si mezinárodní olympijský výbor ve svých statistikách eviduje," připomněl František Dvořák, šéf české olympijské mise v Pekingu.

Michal Březina čerpal z tohoto programu už před minulou olympiádou ve Vancouveru, která byla v jeho kariéře průlomová. Poprvé na ní pronikl do elitní světové desítky mužů.

"Ty peníze mi v přípravě pomohou hodně moc. Když v sezoně skládám nové programy, přijde zhruba na milion korun," vypočítal svěřenec olympijského vítěze Petrenka.

Podobně je na tom Karolina Erbanová. "Letos s cestami na Světové poháry do Asie a Ameriky vyjde ta sezona hodně přes milion," vypočetla.

Do zahájení her v Soči nyní chybí 14 měsíců. "Tak doufám, že jak tady sedíme, uvidíme se i tam," rozhlédl se Březina po ostatních stipendistech. On i Erbanová už tam vyrazí coby aspiranti na cenné kovy.

Erbanová však měla poslední dny přece jen hektičtější. Teprve v pondělí se vrátila ze Světového poháru v Číně, kde vyhrála na trati 1000 metrů. Ve středu byla do půlnoci ve večerní róbě na galavečeru Sportovec roku, ve čtvrtek už v "londýnském" českém olympijském tričku usedla za stůl k podpisu smlouvy o stipendiu. "Oslavy vítězství v Číně nebyly žádné, zařizovala jsem spoustu věcí. Ale jsem ráda, že po měsíci jsem zase doma," říkala.

Autor:
  • Nejčtenější

Slalomáři považují olympijskou trať za neregulérní, může se změnit

Českým vodním slalomářům i dalším závodníkům se nelíbí olympijská trať pro hry v Tokiu, na které na přelomu listopadu a...

Egyptští vzpěrači nepojedou na OH do Tokia, arbitráž jim potvrdila trest

Egyptští vzpěrači ztratili šanci na start na olympijských hrách v Tokiu. Sportovní arbitrážní soud v Lausanne jim ve...

Atletické závody v Sapporu budou v posledních čtyřech dnech OH

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přesunul všech pět atletických závodů, jež se budou příští rok místo Tokia konat v...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Nové logo OH 2024 v Paříži spojuje medaili, oheň a Marianne

Logo spojující v sobě zlatou medaili, olympijský oheň a tvář Marianne bude provázet olympijské a paralympijské hry v...

Nejsem korupčník! Znechucený Holm v olympijském výboru radši skončí

Během skvostné atletické kariéry okouzloval švédský střízlík fantastickým odrazem, výjimečnou technikou nad laťkou i...

Na premiérových Světových plážových hrách se představí 13 Čechů

Třináct českých sportovců v šesti disciplínách se v polovině října představí v prvním ročníku Světových plážových her v...

Budoucí šampioni? Olympiáda dětí a mládeže byla plná poutavých příběhů

V Liberci a okolí skončila Olympiáda dětí a mládeže. Se 459 získanými body ji vyhrála reprezentace hlavního města...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz