Do olympijského programu přibyla smíšená tenisová čtyřhra

Indická dvojice Sania Mirzaová, Mahesh Bhupatí po zisku titulu ve smíšené čtyřhře na Australian Open 2009 | foto: Reuters

10 2009
Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 se bude hrát v tenisu i smíšená čtyřhra. Rozhodl o tom výkonný výbor MOV v Lausanne a zároveň změnil program dráhové cyklistiky tak, aby měli muži i ženy stejné disciplíny.


"Nikdy jsem na olympiádě nehrál, takže o to je to větší lákadlo se udržet mezi nejlepšími," řekl aktuálně šestý deblista světa Lukáš Dlouhý, letos vítěz čtyřhry na Roland Garros a na US Open.

A koho by chtěl případně za partnerku? "Kdybych se dostal do týmu a Iveta mě chtěla, tak asi s ní," jmenoval českou jedničku Benešovou.

Tenisový olympijský turnaj se bude v Londýně hrát ve Wimbledonu na slavné trávě v All England Clubu.

"To je super, že to schválili, určitě to je dobře," řekla novinářům v Praze bývalá světová trojka ve dvouhře Hana Mandlíková, která hrávala smíšenou čtyřhru s Johnem McEnroem a ve čtyřhře získala titul na US Open před dvaceti lety s Martinou Navrátilovou.

Z cyklistického programu vypadl stíhací závod jednotlivců, madison a všechny bodovací závody, počet deseti medailových kolekcí však zůstane zachován. V Londýně budou muži i ženy závodit ve sprintu jednotlivců i družstev, keirinu a stíhačce družstev.

Olympijskou novinkou je soutěž všestrannosti zvaná omnium, která zahrnuje pět různých disciplín.

V roce 2007 se v omniu stal mistrem světa český dráhař Alois Kaňkovský. Po zisku titulu ale dával přednost bodovacímu závodu dvojic, a to právě proto, že to byla olympijská disciplína a omnium nikoliv. Spolu s Petrem Lazarem dokonce získal v bodovačce na MS bronz.

"Teď se všechno opět mění. Omnium chci jet už na březnovém světovém šampionátu v Kodani. Budu se na něj specializovat, ale vyřazení bodovacích závodů mě mrzí. Myslím, že omnium je zajímavá disciplína, především pro diváky. Určitě se teď objeví celá řada lidí, kteří se na něj budou specializovat, a konkurence stoupne," řekl ČTK Kaňkovský.

Především vyřazení stíhacího závodu jednotlivců vzbudilo mezi bývalými i současnými cyklisty velkou kritiku. Na olympiádě se jel poprvé v roce 1964 v Tokiu a zlato v něm vybojoval československý reprezentant Jiří Daler.

Autoři: ,

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Najdete na iDNES.cz