Do Atén může jet až 200 olympioniků

13 2003
Atény - Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, Roman Šebrle a pár dalších sportovních hvězd. A potom třeba 180 jiných českých sportovců. Od těch prvních se v olympijských Aténách čekají medaile, velké výkony, triumfy. Druhá, mnohem početnější skupina příští rok těžko překvapí. Mnozí se představí jen symbolicky.

Odpad může být veliký

Do Atén přesto vyrazí všichni, Česko bude reprezentovat zřejmě nejvíc sportovců v samostatné historii země. Dosavadní rekord je z her v Sydney - 122. Za federální historie čítala výprava do Moskvy 1980 dokonce 211 jmen, mnohým tehdy pomohl na start bojkot západních zemí.

Do olympijského startu zbývá dnes přesně devět měsíců. V úterý bude premiér Špidla asistovat slavnostnímu podpisu české olympijské přihlášky.

„Poslat do Atén jen solitéry, o jejichž úspěchu nikdo nepochybuje, to by bylo hodně málo,“ soudí František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru. „Vždyť výprava propaguje celý stát. Z větší množiny sportovců jsou větší šance.

Ale přiznávám: odpad může být veliký.“ Takový názor v domácím olympijském hnutí převažuje, ačkoliv Jacques Rogge, prezident MOV, volá po celkovém snížení účastníků her. „Maximálně deset tisíc,“ hlásá.

Náklady? Téměř 30 milionů

Na kolik korun celá česká výprava přijde? Kdo ji zaplatí? Nejsou dvě stovky sportovců přehnaná představa? „V mých odhadech pojede 160 až 170 sportovců,“ soudí Jiří Kynos, ekonom ČOV. K nim připočítává stočlenný doprovod.

Celkové náklady se podle Kynose vyšplhají zhruba na 29 milionů korun. „Máme je! ČOV je solventní společností.“ Obavy, že větší výprava obere daňové poplatníky, jsou mylné. „Příspěvek od státu je pevně daný, neovlivní ho počet sportovců,“ zdůrazňuje Dvořák.

Jen olympijské oblečení pro jednoho sportovce stojí téměř 30 tisíc. Obléknout všechny přijde na sedm milionů. Výprava bude jiná než v Sydney. Po osmileté odmlce se vrací na hry česká moderní gymnastika, po dvanácti letech i moderní pětiboj.

Fandíme fotbalistům...

Olympijské místo zatím vybojovaly více než čtyři desítky sportovců. Z kolektivních odvětví pouze ženský basketbal. „Teď fandíme fotbalistům,“ připomíná Dvořák.

Fotbalový tým do 21 let hraje v sobotu ve Švýcarsku baráž o květnové mistrovství Evropy. Odtud pak tři mužstva proniknou na olympiádu. Kdyby Češi postoupili, výprava se výrazně rozroste.

Nejdřív jsou na řadě vzpěrači: od zítřka bojují o letenky do Atén na mistrovství světa ve Vancouveru. Už dnes existují dotazníky pro všechny potenciální olympioniky. „Pak si jen ťukneme do počítače a vyjedou nám jejich míry,“ říká Dvořák. Vodáci Knapková s Doktorem už testují týmové oblečení...

Sydney? Zklamání! A teď?

Na minulé letní olympiádě v Sydney vybojovalo Česko jen osm medailí: dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. V hodnocení států skončilo na konci třetí desítky.

Mluvilo se o zklamání. „Vím, že fanoušky zajímají hlavně medaile a umístění,“ uznává olympijský šéf Milan Jirásek. Ovšem také pro Atény podporuje spíš megavýpravu: „Když máme šanci, proč se jí vzdávat?“ Čeští šéfové už v Aténách vybrali bydlení. Třípodlažní domy prý nabídnou větší komfort než „skládanky“ z prefabrikátů v Sydney.

Pravda, když zaprší, je zatím lepší po olympijské vesnici chodit v holínkách, protože rozestavěné sídliště je plné bahna.

I česká olympijská výprava se zatím pouze tvoří. Teprve 14. července bude přečten konečný seznam.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz