Dějištěm OH v roce 2012 bude Londýn

OH Londýn 2012 | foto: Reuters

6 2005
Praha - Velká Británie jásá. Olympijské hry v roce 2012 přivítá její metropole. Londýn zvítězil v hlasování členů pléna 117. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Singapuru, když zdolal zbylé čtyři kandidáty: Paříž, Moskvu, Madrid i New York. Kandidatura britské metropole zdolala ve finále Paříž.

"Hry třicáté olympiády se v roce 2012 uskuteční v Londýně," těmito slovy oznámil (nejenom) sportovnímu světu předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge návrat sportovního svátku pod pěti kruhy na Britské ostrovy - od 27. července do 12. srpna 2012.

"Vezeme domů největší sportovní trofej," smál se šéf kandidatury Londýna, dvojnásobný olympijský vítěz Sebastien Coe. "Vždycky jsem věděl, že to bude těsné. Jsem v extázi. Tohle je náš moment!"

Velký den pro Londýn

"Mimořádný den pro Londýn," rozplýval se radostí britský premiér Tony Blair. Nervózní prý nebyl schopen dívat se na závěrečný ceremoniál a vyhlášení vítěze.

Tváře delegátů kandidatury Paříže, druhého finalisty, zůstaly smutné. Ani třetí pokus získat právo pořádat olympijské hry za posledních 20 let nebyl úspěšný, v dramatickém hlasování prohráli Francouzi s Londýnem v poměru 50:54. Nepomohla podpora bývalého skvělého sjezdaře Jeana-Clauda Killyho ani emotivní film známého režiséra Luca Bessona.

Volby Počet voličů
1. kolo 97 voličů
Londýn 22
Paříž 21
Madrid 20
New York 19
Moskva 15 (vyřazena)
2. kolo 100 voličů
Madrid 32
Londýn 27
Paříž 25
New York 16 (vyřazen)
3. kolo 103 voličů
Londýn 39
Paříž 33
Madrid 31 (vyřazen)
4. kolo 104 voličů
Londýn 54
Paříž 50 (vyřazena)

"Jsem zklamán. Za sebe i za miliony lidí, kteří nám pomáhali. Nechápu, že hlasy z Madridu pak dostal Londýn. Mysleli jsme si, že latinskoamerické země které podporovaly Madrid, pak v hojném počtu přejdou na naši stranu," přiznal zklamání prezident Francouzského olympijského výboru Henri Serandour.

Všeobecně totiž byla Paříž považována za největšího favorita volby, jenže třeba podle společnosti Sportcal světoví funkcionáři favorizovali jasně Londýn. Dopředu se očekával těsný souboj.

"Dva kandidáti takové kvality a pouze jeden mohl vyhrát," povzdechl si prezident MOV Jacques Rogge.

Britská metropole však nakonec kralovala celému tajnému hlasování, pouze v druhém kole ji předstihl Madrid. Ve finále pak zdolala Paříž rozdílem čtyř hlasů.

Francouzské zklamání nezapřel basketbalista Tony Parker. "Je to naprosto bizarní. Udělali jsme všechno, co jsme měli. Nevím, co víc ještě chtěli. Ukázalo se, že Mezinárodní olympijský výbor je anglosaský. Prostě preferují Angličany," rozčiloval se hráč San Antonio Spurs.

"Nezapomínejme, že to byla čtvrtá kandidatura Velké Británie za posledních dvacet let," připomněl prezident MOV Jacques Rogge.

V prvních třech kolech olympijské volby vypadli jednotliví kandidáti v následujícím pořadí: jako první se rozloučila Moskva. Nepomohl ji ani historicky první projev prezidenta Vladimira Putina v angličtině. O úterním prohlášením čečenských povstalců, kteří varovali, že sportovcům hrozí v případě konání her v Rusku útoky jejich ozbrojenců, ani nemluvě.

Ve druhém kole ji následoval New York, podporovaný boxerskou legendou Muhammadem Alim a bývalou první dámou USA Hillary Clintonovou.

Těsně před branami finále pak skončily naděje Madridu.

15 miliard eur pro londýnské hry

Čtyřnásobný olympijský vítěz ve veslování Matthew Pinsent, nebo světový rekordman v běhu na 110 m překážek Colin Jackson tak mohli v Singapuru jásat - i díky jejich spolupráci při závěrečné prezentaci se budou hry konat po 64 letech v Londýně.

Železný svoji volbu neprozradil

Jediný český zástupce v MOV, oštěpař Jan Železný neprozradil, komu dal při volbě dějiště olympijských her v roce 2012 svůj hlas. "Nebylo by to diplomatické," řekl trojnásobný olympijský vítěz. Veřejně neprozradil svého favorita nikdo z členů MOV.
Podruhé v kariéře rozhodoval Železný o pořadateli olympijských her - v Singapuru však byla zcela odlišná situace než v Moskvě 2001. "Ani památníci si nevzpomněli na pět tak silných a vyrovnaných kandidátů," řekl.
O kvalitu her v Londýně oštěpařský světový rekordman strach nemá. "britové umí prožívat výkony nejenom svých sportovců, ale i ostatních. To jsem pocítil i na vlastní kůži," dodal k dlouholetému soupeření se Stevem Backleym.

"Olympijské hry v Londýně, to je něco speciálního. Je to pro nás čest," přiznal další z aktérů závěrečné prezentace, fotbalista David Beckham.

Kandidatura pod vedením dvojnásobného olympijského vítěze Sebastiena Coea zabodovala u volitelů nejenom nejvyšším rozpočtem, Britové hodlají investovat do her 15 miliard eur, ale také mimořádně atraktivními lokalitami pro olympijská sportoviště - o cenné kovy v triatlonu se totiž bude bojovat v Hyde Parku, tenisový turnaj proběhne v areálu slavného Wimbledonu.

"Hry navždy změní tvář Velké Británie," komentovala úspěch Londýna dvojnásobná olympijská vítězka Kelly Holmesová, která průběh volby sledovala spolu s tisíckami britských fanoušků na Trafalgar Square.

Londýn se tak stal prvním městem, které přivítá olympijské hry potřetí. V minulém století bojovali sportovci o cenné kovy na březích řeky Temže v roce 1908 a 1948.

Co řekli o volbách dějiště OH 2012?

Ken Livingstone,
starosta Londýna

Slibujeme, že vám připravíme hry, na které nezapomenete.  
Tessa Jowellová,
britská ministryně sportu
Přišli jsme odnikud a získali olympijské hry, to je něco... Chceme předat pochodeň další generaci.
Matthew Pinsent,
4x OH vítěz ve veslování
Je to speciální. Když otevřeli obálku, děsil jsem, že řeknou slovo: Paříž. Teď jsem omráčený.
Henri Serandour, šéf Franc. olym. výboru Jsem zklamán. Za sebe i za miliony lidí, kteří nám pomáhali.
Thierry Rey,
olympijský vítěz v judo
Nevím, co se stalo. Co víc jsme mohli udělat? Zajímalo by mě, jestli nás vůbec někdy budou chtít.

Jacques Rogge,
prezident MOV

Dva kandidáti takové kvality a pouze jeden mohl vyhrát. Paříž by měla být hrdá na své představení.
Jurij Lužkov,
starosta Moskvy
Nejsme zklamáni. Budeme bojovat o olympijské hry v roce 2016.
Mark Bloomberg,
starosta New Yorku
Ve jménu Newyorčanů a naší kandidatury blahopřeji Londýnu. Zcela jistě připraví skvostné hry.
Jose Luis Zapatero,
španělský premiér
Jsem potěšen, jak skvělou práci jsme odvedli pro kandidaturu Madridu. Byli jsme téměř ve finále.

Autoři:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz