Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Debata o OH v Praze: názory čtenářů

26 2007
Praha - Olympiáda v Praze v roce 2016. Šílenost, nebo realita? Co přinese pořádání největšího sportovního svátku hlavnímu městu a co České republice? Nebude to propadák? Veřejná debata na toto téma se uskutečnila v pražském Švandově divadle. Proti sobě stanuli příznivci i odpůrci her v Praze.

Veřejná diskuse trvalave Švandově divadle na Arbesově náměstí v Praze déle než dvě hodiny.

S občany hlavního města debatovali primátor hlavního města Pavel Bém, který je hlavním propagátorem olympiády v Praze. Dále primátorova náměstkyně Markéta Reedová, jež je naopak odpůrkyní konání této akce.

Dalšími účastníky diskuse byli senátor a kritik pražského magistrátu a jeho hospodaření Martin Mejstřík a expert na olympijské hry a místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček.  

Diskuzi jsme sledovali v ON-LINE reportáži


Svůj názor na pořádání olympiády v Praze můžete vyjádřit ZDE.

Výběr z názorů čtenářů:


Můj názor do debaty je takový... Jestli chtějí hlavouni olympiádu, ať si ji taky zaplatí z vlastních kapes. Naše země na tom není ekonomicky tak dobře, aby si mohla dovolit vytvářet další dluhy. Už tak jich má víc než dost a žebračit kvůli rozmaru daňové poplatníky je víc než zločin!!! NESOUHLASÍM s olympiádou v naší zemi.
----------
Lucka

Pan Mejstřík má na účast sportovců v Číně příliš radikální názor, pravděpodobně si neuvědomuje, že nominace sportovce na hry není krátkodobá záležitost, že příprava často trvá od raného dětství a že hry jsou vyvrcholením sportovní kariéry. Vrcholová úroveň je výsledkem tvrdé práce, stejně jako v jiných oborech lidské činnosti. V některých sportech může vynechání jedné olympiády znamenat, že se vzhledem k věku a výkonnosti sportovec her už ve svém životě nezúčastní. Jak by se zachoval pan Mejstřík jako profesionál, pokud by se světově nejvýznamnější událost v jeho oboru konala v Číně? Odmítl by účast? Čínu jako pořádající zemi schválila mezinárodně uznávaná komise. Nespojujme politiku a sport.
----------
Lenka Z.

Pane Bém a ostatní zodpovědní lidé, kteří jste pro konání olympijských her v Praze. Jsem také pro v tom případě, že vy všichni sepíšete u advokáta, že za úspěch her ručíte celým svým majetkem. V případě úspěchu si vezměte finanční podíl na výnosech. Nebo to dopadne jako každé rozhodování v tomto státě. V roce 2016 již nikdo nebudete v těchto funkcích.
----------
Bene

Máme v Praze dost zanedbáno a radši bych viděl státní peníze investované třeba do zateplení paneláků než do stadionů pro desetitisíce diváků, které se během dalších let těžko zaplní. Myslím, že ještě nikdy olympijské hry nebyly ve městě s 1 milionem obyvatel.
----------
kritik

Nemáme šanci získat pořadatelství. Všichni zainteresovaní to vědí, ale říkají opak. Jde jen o přerozdělování státních stamilionů. Čím větší věřejná zakázka, tím větší nadšení politiků...
----------
Petr Novák

Ahoj. Ziji v Praze, pracuji v Praze. Bezny pracovni den stravim cca 2 hodiny dopravou do prace a z prace. Pokud je zacatek tydne a konec tydne, tak k tomu muzu pripocitat az jednu hodinu navic. Dokaze si nekdo predstavit, jak by to vypadalo v Praze pri olympiade, kdy se do mesta nahrne radove nekolik stovek tisic navstevniku, sportovcu, novinaru, atd? Prazak si to predstavit dovede, znamena to cca 2 mesice totalniho dopravniho kolapsu. Praha proste nema takovou infrastrukturu, aby mohla takove giganticke setkani poradat. Proste NEMA!!! A kdo tvrdi opak, tak za tim hleda pouze svuj prospech a sve zviditelneni. Jsem zasadne PROTI!
----------
pražák

Dobrý den, jsem pro OH v Česku, ale až tak za 50 let, kdy celá naše společnost nebude tak zkorumpována, kdy stát bude podstatně bohatší (jak se domnívám). Oni ty zisky z OH nejsou tak vysoké, jak nám předkládá p. Bém, ale naopak rozpočty jsou obrovsky překračovány, a když stavíme nejdražší dálnice v Evropě, jak by to asi bylo s přípravou na OH.
----------
Jirka Pala

O olympijské hry bychom se měli pokusit, už jen proto, abychom mohli světu dokázat, že nestojíme při zdi, ale že jsme národ, který ještě něco umí. Byla by to změna oproti současnému trendu, kdy sami sobě, hlavně kulturní osobnosti, nám předkládame "typicky české vlastnosti" jako krádeže, lhaní, závist a xenofobie. Jako by už neexistovaly zlaté české ručičky, česká chytrost, pracovitost...
----------
Michal

Když neumíme využít Strahovský stadion, jak využijeme další stadiony v Letňanech? Nevěřím, že všechny budou mobilní. Jak naše doprava zvládne nápor sportovců a diváků? Zatím neumíme zvládnout nápor i na navštěvované výstavy v Letňanech. Mluvím z vlastní zkušenosti, měla jsem hodinu zpoždění, když byl tuším Ampér. To si budu muset vzít dovolenou na olympiádu! Neumíme zvládnout parkování méně navštěvovaných výstav, v Letňanech nejde parkovat a auta nacházíme všude. Také vlastní zkušenost. Umíme zvládnout kriminalitu, která logicky bude? O tom mě po zkušenostech zatím nikdo nepřesvědčil.
----------
Eva

Chtěl bych vidět účty, které doposud vznikly, navíc, odděleně, ty, které jsou plánovány. Tzn. včetně platu za čas, který tomu věnovali paušálem placení lidé, platu za úkoly apod. Jinak to jsou totiž zbyteční šašci, kteří jen potvrzují to, že sportovci sice hýbou ekonomikou, ale jinak to jsou ti nejneužitečnější lidé na světě. (Dle mého názoru je to pouze páka využívající naši hloupost a vlastně si je zasloužíme, protože nám ukazují, jak jsme sami ubozí).
----------
Mikoláš Fabián

Zatímco všude jinde se o pořádání Olympiády perou, v ČR se proti pořádání demostruje. Absurdní. Cosi shnilého je v početné části českých hlav, nazval bych to "radši-ne zpátečnicko-nadávací já-tomu-rozumim sou-to-zloději čechosyndrom". Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Toto rčení dokonaluje ilustruje současnou situaci a napovídá, že debata s odpůrci příliš nemá smysl. Přesto se o jednom z hlavních argumentu odpůrců zmíním, a to o údajné ekonomické nevýhodnosti Olympiády. Je fascinující, kolik se u nás najde ekonomických analytiků se specializací na návratnost investic do akcí světového významu. Skromně se domnívám, že určit ekonomický dopad Olympiády je velmi netriviální úloha. Pro srovnání, kdo by si dokázal představit (nemluvě o předpovězení) neuvěřitelnou návratnost letů na Měsíc? Já tedy ne, stejně si nedokážu představit návratnost Olympiády, přesto jsem pro. Primárním cílem letů na Měsíc ani pořádání Olympiády totiž není finanční zisk, ale prestiž.
----------
Karel Hájek

Jsem proti olympiádě. Budováním staveb za účelem konání olympiády bude nenávratně zasaženo do našeho už beztak zničeného životního prostředí. Stačí se jenom rozhlédnout, co se děje okolo Prahy. Každá volná plocha je zastavována dalšími a dalšími průmyslovými halami, příjezdovými komunikacemi atd. Z mého pohledu je pořádání olympiády v Praze hazard pro celou ČR, a to nikoliv jen po stránce ekonomické. Podle mne konání olympiády prosazují nejvíce osoby, které doufají, že na olympiádě budou profitovat.
----------
Jana

Jsem pro OH, ale v celé republice. Proč? Když k nám po roce 1989 přijeli Kanaďané, tak na Šumavě říkali, jak máme krásné okolí hlavního města. Máme republiku tak malou, že mohou být sportoviště od Ostravy až po Cheb (např. házená). Když OH budou v celé republice, tak bude zainteresováno více lidí, a tím i větší podpora. Je třeba vysvětlovat a ukazovat dobré i špatné příklady, ale je to těžké, zvláště u lidí, kteří nevytáhli dosud "paty z domu" a nebyli se porozhlédnout ve světě. Přeji mnoho zdaru olympijskému hnutí!
----------
Loisum

Nejsem ani zastáncem, ani odpůrcem OH v Praze. Nicméně jedna věc mne zaráží. Pominuly argumenty o nezbytných investicích ve výši 487 miliard, které budeme tak jako tak potřebovat, zbývá ještě nějakých 132,5 miliardy přímo na OH (slova pana primátora). Výnos má být mezi 135-136 miliardami, tj. zisk 2,5 až 3,5 miliardy. Panebože!!! Vždyť to jsou asi 2%. Kdo, obvzlášť v tomto státě, zaručí, že při takové investici nedojde k navýšení nákladů právě o tato 2%? Myslím si, že se nenajde nikdo! Všichni totiž moc dobře víme, že to bude o mnoho, o mnoho víc...
----------
Petr K.

ANO, S OLYMPIADOU SOUHLASIM, JE TO KRASNA AKCE, A DOUFAM, ZE KDYZ SE BUDE KONAT V PRAZE, TAK BUDU JESTE ZIT A BUDU NA TETO VELKOLEPE AKCI OSOBNE PRITOMEN.
----------
MICHAL

.... a má dcera si do mateřské školky musí nosit svůj toaletní papír............investujme raději do výzkumu, vývoje a školství. To je jistota. Kdoví, koho budou v budoucím dopingovém sportovním světě zajímat geneticky upravená "sportovní" monstra a kdo ví, kde bude sláva bombastických sportovních podniků..........
----------
Vítek

Už jen proto, že je to byznys, jak tady někdo píše, bychom se měli pokusit ji získat. Ale jde i o to, že je to významná historická událost, na kterou se vzpomíná věky. A tak stále si bude svět nás připomínat, že jsme byli hostiteli Olympijských her, a nemusíme mít vůbec žádné Mega hry, to může mít kde kdo už dnes. Jde hlavně o příjemnou atmosféru pro všechny zúčastněné a diváky. Prostě si to umět užít. A to v našich silách je! A aspoň by se ta naše infrastruktura dala už konečně do kupy :-))
----------
Alda

Jsem jednoznačně pro. A teď to nemyslím jen kvůli sportu. Češi nad sebou potřebují bič, a pokud je nebude nic tlačit, těžko se dočkáme vyřešení dopravní situace v Praze, nových sportovišť po celé ČR, atd. A k tomu nás donutí jen olympiáda. Tedy stavět rychle a levně. Jinak to hladce nepůjde, čeští úředníci totiž čas na korupci.
----------
Kamil

Dobrý den, olympiáda v Praze je nesmysl. Současná olympiáda je pouze velký byznys. Při korupci při zadávání zakázek ve stavebnictví by ta "malá" olympiáda stála minimálně dvakrát tolik. Ty peníze se dají použít na daleko užitečnější věci, než je zviditelňování politiků, lobistů a "celebrit".
----------
jirka myška

Já si myslím, že pokud OH v Praze budou, tak to ČR prospěje, protože se zlepší infraktustura, světoznámost atd. A rozhodně jí to i přeju a sám jsem zastáncem konání OH, ale aby se nekonaly jenom v Praze, ale v celé ČR, třeba i ve Zlíně (kam bych to měl já nejblíž) a podobně velkých městech. Ale abychom tu možnost pořádat OH dostali, to budeme muset mít hóóóódně štěstí a s takovým přístupem obyvatel ji jen těžko dostaneme. Tak se trochu snažme, aby byla V ČR olympiáda.
----------
tom

Kromě skutečné rentability takového podniku vidím hlavní problém v dopravní infrastruktuře. Kandidovat na pořádání OH v době, kdy v celé Praze kolabuje doprava, pokud se na jednom jejím konci porouchá kamion a na druhém o sebe ťuknou dvě auta, je dost optimistické. Stejně jako přesvědčení, že se tato situace do r. 2016 zásadně změní.
----------
Aleš Pecháček

Nestačí, že jsme dovolili Hušákův pomník s mega Sazka Arenou? Musíme teď postavit Olympijskou mohylu i primátorovi?
----------
Petr

Myslím si, že je to naprosté plýtvání našimi finančními prostředkamy. Jsem toho názoru, že peníze, které by měly přijít na pořádání olympiády v Praze, by se mohly klidně použít jinak. Například dovybavení stát. nemocnic, opravu silnic, mostů, na podporu venkova apod. Kdyby se ušetřily prostředky, které jsou plánovány na olympiádu, mohly by se zvýšit i platy střední vrstvy-před razant.kroky ODS.
----------
Jirina

Až budou mít lidé na vesnicích kanalizace, vodu, slušné komunikace a dětská hřiště, tak může být Olympiád kolik chcete! Petr (Praha)
----------
Petr

Nejdriv by se mel pan primator projet po praze bez majacku, aby vedel, jak je prujezdna ted. Natoz o olympijskych hrach. A to nemluve o cele infrastrukture.
----------
Martin

Naprosto se proslavíme. V požadovaném termínu se samozřejmě nic nestihne, tak bude muset být olympiáda v následující lichý rok - to tu ještě nebylo! Příznivci asi nesledovali, jak jsme o rok museli odsunout MS v hokeji, a to šlo o jedinou stavbu. Příznivci asi též nesledují dění kolem přípravy šampionátu v klasickém lyžování. Zná u nás někdo nějakou stavbu s výraznou státní účastí (byť malou), která by se dokončila skoro včas? No a když se někde objeví na staveništi vzácný brouček či kytička, tak je po olympiádě tak na 7 let - zkušeností v tomto máme bohatě.
----------
Václav Vilímek

Dle mého názoru je olympiáda ekonomický hazard. Je hezké odhadovat náklady někde na 100 miliard a potom zisky o dvě tři miliardy více, ale z toho vycházející marže někde kolem 2 procent je naprosto směšná. Být toto regulérní podnikatelský záměr, nikdo do toho nepůjde. A to se nezmiňuji ani o skutečnosti, že během minulých olympiád náklady většinou byly nakonec mnohem vyšší - zisky nikoliv. Netahejte nám to sem. Nikdo až na Béma ji nechce. Nemáme na to, odhoďme komunistické megalomanství.
----------
Honza F.

Příznivci olympiády by si měli založit akciovou společnost na pořádání této akce a upsat jen a pouze svůj kapitál, když je to tak výhodné. Co podniknou se svým ziskem, mě pak nebude zajímat.
----------
Slávek Horký

Jsme schopni zorganizovat olympiádu, když nedokážeme vytvořit ani logo? Krom toho máme zkušenost se stavbou Sazka Areny. Olympijské hry se kvůli nám asi neposunou o rok, jako to šlo s MS v hokeji. A co pak se stadiony, které nebudou využívány a jejichž provoz bude stát miliony? Jsem proti!
----------
Fuge

Česká republika má mnoho vrcholových sportovců, kteří se budou moct ukázat před českým publikem. Bude to přínos jak pro republiku, tak pro lidi. Zviditelníme se...
----------
Aleš Měřínský

Vážení, myslím, že by se pan Bém měl zabývat důležitějšími věcmi, jako jsou zloději taxikáři, denně absolutně neprůjezdná Praha atd. Pokud bude olympiáda - co se sportovišti, jak se bude řešit doprava Prahou atd. Podívejte se na přípravu MS v Liberci - po nesmyslném odvolání pana Kumpošta se rozpadl realizační tým, takže ČR si nakonec ještě uřízne ostudu. Pokud nejsme schopni zvládnout přípravu na MS, pak nevím, jak chceme zvládnou olympiádu
----------
Jirka

Dobrý den, jsem proti konání olympiády. Napjatě sleduji plánované umístění sportovišť. Bydlím na Praze 7 a zde ke kolapsu bohatě stačí, že je v jeden den hokej, fotbal a na Výstavišti jakýkoliv veletrh (bez konání Matějské pouti). Nevím, jak chtějí bez ostudy zvládnout takovou velkou akci! K. Kohlová
----------
Karla Kohlová

Diskuse na olympijské hry 2016 v Praze je naprostá ztráta času, neboť je zcela jisté, že Praha tyto ani žádné příští nezíská, bohužel.
----------
Roman Hauk

Dobrý den, nemám potřebu diskutovat o konání olympiády v ČR, když v roce 2009 má být v ČR MS v klasickém lyžování a nikdo není schopen nám - dobrovolníkům - říct, jestli vlastně bude. Dále chybí veškerá organizovanost, nikdo nic neví, nic se nechystá... ale mám pocit, že MS leží a běží z velké části právě na dobrovolnících. Aby se pak stávající vedení MS nedivilo, že už nemá vůbec nikoho, nejen manažery. Tak přestaňte řešit olympiádu a řeště mistrovství, protože pokud si nenacvičíme organizaci na něčem menším, olympiáda prostě nebude!!!
----------
dobrovolnice

Nejdriv by se mel pan primator projet po Praze bez majacku, aby vedel, jak je prujezdna ted. Natoz o olympijskych hrach. A to nemluve o cele infrastrukture.
----------
Martin

Já proti olympiádě jako takové nic nemám, ale zajímalo by mne, zdali se pan Bém domnívá, že ty stovky miliard investic nepřilákají nějakou korupci a nakonec nepotečou úplně někam jinam, než by měly. Stačí se podívat na cenu našich dálnic - myslím, že to dopadne podobně...
----------
Aleš Kozelka

Olympiáda nemůže být prodělečná, může být pouze rozkradena. S těmi lidmi, co jsou dnes u vesla, se obávám toho druhého. Jinak olympiádu v ČR bych si přál.
----------
ipm

Opravdu si myslíte, že olympiáda je přínosem pro ČR? Nebylo by lepší za ty miliardy modernizovat školy, vybudovat veřejně přístupná hřiště pro děti, a kdyby něco málo zbylo, tak třeba modernizovat vozový park Českých drah? (takových investic by se našlo ...) Myslím si, že to by naší zemi zvedlo prestiž taky, a navíc by efekt byl dlouhodobý. Olympiáda pomine za pár dní a zůstanou po ní monstrstadiony pro pár bláznů s míčem.
----------
Láďa

Dobry den, pokud jsou zastanci olympiady u nas natolik presvedceni o jeji uspesnosti, ze jsou ochotni do ni investovat temer polovinu rocniho rozpoctu nasi zadluzene zeme, proc neni olympiada poradana jako soukroma akce placena vyhradne dobrovolnymi investory? Veskery udajny zisk, co jim to prinese, jim pak zcela preji.
----------
Tomas Navara

Je více než jisté, že na olympiádě vydělá maximálně Praha, a platit tu novou dopravní infrastrukturu, sportoviště bude celá republika! Absolutně s takovým megalomanstvím Pražanů nemohu souhlasit! Pokud chtějí olympiádu, ano, ale za svoje! Nám, mimo Prahu, to nic nedá, jen závazky do budoucnosti, prospěch opět zůstane v Praze, vzpomeňme na Atény!
----------
ivan matula

Vážený pane primátore, bylo od Vás velice nekorektní prohlašovat, že Praha odvede do státní pokladny více, než dostane. Peníze neodvede Praha, ale v největší míře firmy sídlící v Praze. Energetika, banky a stovky dalších, které nehorázně vydělávají mimo jiné i na občanech malých obcí, a těch je daleko více než v Praze. Jsem starosta malé obce a Vám jsem vždy fandil, fandím i olympádě v Praze, ale nemusel jste obviňovat starosty malých obcí z nehoráznosti, když chtějí pro své občany zajistit alespoň základní potřeby. A to bohužel podle současného RUD nejde a obava, že se to kvůli olympiádě nezlepší, je oprávněná. Já pro olympiádu jsem, Vy mi řekněte, co naší malé obci přinese. Radovan Mikuš, starosta obce Všechovice. www.vsechovice.eu
----------
Radovan Mikuš

Aniz bych se na neco ptal, jsem presvedcen, ze to bude ta nejpodarenejsi Olympiada v dejinach poradani OH. Drzim palce organizatorum, at se vse podari na jednicku.
----------
Steff

Praha by mela olympiadu poradat, je to sance jak zvysit sve renome a rozvinout dalsi schopnosti. Dulezite je zachovat ekonomickou navratnost a zaroven ekologicky setrnou olympiadu. Vsem, kdo o olympiadu usiluji, fandim a tem, kdo jsou proti, preji, at hazou co nejmene klacku pod nohy.
----------
Milan Halva

Primátor Pavel Bém (uprostřed) při debatě ve Švandově divadle.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Ve jménu olympiády! Čínská ofenziva před hrami v Pekingu nezná hranice

Chvíli stojí na střelnici a pozorují své svěřence při práci s malorážkou. Pak nazují lyže a jedou komandovat skvadru...

Česko má první medaile na ZOH mládeže z hokeje tři na tři

Čeští sportovci získali na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne první medaile v hokeji tři na tři, kde...

Další doping z OH v Londýně: o medaile přijdou rumunští vzpěrači

Další tři vzpěrači byli při zpětném prověřování vzorků z olympijských her v Londýně z roku 2012 usvědčeni z dopingu....

V Tokiu už jsou obří olympijské kruhy, za týden začne odpočítávání

Do Tokia dorazily obří olympijské kruhy. Budou postaveny v zálivu, u nějž leží řada olympijských sportovišť. Za týden u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Další doping z OH v Londýně: o medaile přijdou rumunští vzpěrači

Další tři vzpěrači byli při zpětném prověřování vzorků z olympijských her v Londýně z roku 2012 usvědčeni z dopingu....

Premium

Antidopingový car. Chce čistku a slibuje: Očistím ruský sport

Strká ruku do vosího hnízda. Jurij Ganus, šéf Ruské antidopingové agentury RUSADA, obvinil nejvyšší představitele...

Vzhůru k arbitráži! Ruský sport zabojuje proti vyloučení z OH a MS

Ruský sport se prostřednictvím antidopingové agentury RUSADA odvolá proti trestu Světové antidopingové agentury WADA,...

Surfaři na pařížské olympiádě? O medaile mají bojovat na Tahiti

Zavrhli pláže na evropském kontinentu, surfařské závody olympijských her v Paříži by se měly v roce 2024 s největší...

Najdete na iDNES.cz