Další dopující na OH v Pekingu: atlet Ramzí či cyklista Schumacher

29 2009
Dalšími odhalenými dopingovými hříšníky, kteří se provinili na olympijských hrách v Pekingu, jsou vítěz v běhu na 1500 metrů Rašíd Ramzí z Bahrajnu a německý cyklista Stefan Schumacher.

Oba měli pozitivní nález na zakázanou látku CERA, což je vylepšená verze krevního dopingu EPO. Stejným způsobem se provinila vzpěračka Maridalinová-Contrerasová z Dominikánské republiky a podle zdroje agentury AP i řecká chodkyně Tsumelekaová a chorvatská půlkařka Perišičová. Už v úterý bylo zveřejněno jméno cyklisty Rebellina.  

Případ Ramzí

Ramzí pro Bahrajn získal vůbec první olympijské zlato v atletice v historii. Původem je z Maroka a stále ve své rodné zemi trénuje, ale za Bahrajn závodí od roku 2002 díky lukrativním finančním podmínkám. Na mistrovství světa v Helsinkách 2005 získal jako první muž v historii double na tratích 800 a 1500 metrů.

O dopingu cyklisty Rebellina čtěte zde

Pokud bude Ramzí diskvalifikován, zlato z Pekingu připadne Asbelu Kipropovi z Keni. Stříbro by získal Nicholas Willis z Nového Zélandu a na bronzovou pozici se posune Mehdi Baala z Francie.

Olympijský výbor Bahrajnu oznámil, že Ramzího vzorek A byl znovu otestován 19. února a výsledek byl pozitivní. Kontrolní vzorek B rovněž projde opětovnou zkouškou 8. června ve Francii. Pak se bude Ramzí zpovídat disciplinární komisi Mezinárodního olympijského výboru.

Případ Schumacher

Dalším ze šestice sportovců, kteří dopovali na olympiádě v Pekingu, je cyklista Stefan Schumacher. "Informovali jsme ho o nálezu antidopingové agentury a nyní je na něm, jestli bude požadovat kontrolu B vzorku, nebo ji odmítne," citovala prohlášení německého cyklistického svazu agentura DPA.

Schumacher nemá potíže s krevním dopingem poprvé. Stejnou zakázanou látku užíval i na loňské Tour de France, za což začátkem letošního roku dostal dvouletý distanc od Mezinárodní cyklistické unie a stejně dlouho nesmí po trestu francouzské antidopingové agentury závodit ve Francii.

Kontroverzní Němec patřil v Pekingu k favoritům na medaile, ale silniční závod nedokončil a v časovce obsadil třináctou příčku.

A kdo je další?

Kauza se rozhořela v úterý, kdy MOV oznámil, že šest sportovců mělo při opakovaných testech pozitivní nález na látku CERA, která byla v době pekingské olympiády ještě nezjistitelná. Prvním, jehož jméno bylo zveřejněno, byl stříbrný muž z olympijského cyklistického silničního závodu Ital Davide Rebellin. Následovali Ramzí a Schumacher.

Kdo byl další? Vzpěračka Yudelquis Maridalinová-Contrerasová z Dominikánské republiky, která na OH skončila pátá v kategorii do 53 kg. A podle zdroje agentury AP jde dále o řeckou chodkyni Athanasii Tsumelekaovou a chorvatskou osmistovkařku Vanju Perišičovou.

Tsumelekaová v Pekingu obhajovala nečekané zlato z Atén, v závodu na 20 kilometrů však skončila devátá. Řecká televize Net v lednu informovala, že sedmadvacetiletá atletka měla dva dny před začátkem olympiády pozitivní nález na novou verzi krevního dopingu CERA. Chodkyně ihned poté ukončila kariéru. Perišičová v Pekingu vypadla v rozbězích osmistovky.

Loni se kvůli dopingu měnili majitelé šesti olympijských medailí. O stříbro a bronz v hodu kladivem přišli Bělorusové Vadim Děvjatovskij a Ivan Tichon. Už během olympiády byla diskvalifikována stříbrná sedmibojařka Ludmila Blonská z Ukrajiny, stříbro a bronz ve sportovní střelbě musel vrátit Kim Čong-su z KLDR. O bronzové medaile v parkuru družstev přišli Norové kvůli dopingu koně jednoho z jezdců.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz