Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

ČOV k Pekingu: Lidská práva ano, bojkot ne

  12:39
Praha - V diskusi k tomuto bodu nikdo nevystoupil, při hlasování byl jediný delegát proti. Tak jednoznačně dnes přijalo plénum Českého olympijského výboru prohlášení o postoji českého sportu k OH v Pekingu. Podstatu přijatého stanoviska shrnul předseda ČOV Milan Jirásek do hesla: "Lidská práva ano, bojkot her ne."
Milan Jirásek

Milan Jirásek - Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, podepisuje přihlášku do Atén. | foto: Petr NovotnýMF DNES

Před budovou Autoklubu v centru Prahy, kde zasedání probíhá, se na dnešní odpoledne chystá velká protestní akce, která má upozornit na porušování lidských v dějišti olympijských her. Do velkého jednacího sálu však hlasy z ulice nepronikly, jednání navíc směřovalo od rána k rychlému závěru, takže delegáti odešli domů ještě před začátkem demonstrace.

"Asi si spletli akce a svolali protest na odpoledne, kdy už tady nebude zasedat olympijský výbor, ale všesportovní kolegium, které nemá s olympiádou nic společného," domnívá se předseda českých olympioniků Milan Jirásek.

Dopolední plénum mělo rychlý spád, delegáti vyslechli a schválili všechny procedurální zprávy a nezdrželi se ani u tématu Pekingu a celosvětových protestů proti pořadatelství OH v zemi, která porušuje lidská práva.

Ještě předtím, než šéf olympijské výpravy František Dvořák promluvil o sportovních přípravách na Peking, dostal slovo předseda Jirásek. "Citlivou situaci sledujeme od první chvíle, co byly hry do Číny přiděleny," řekl šéf ČOV a prozradil, že v minulém roce výbor komunikoval i s odpůrci her.

"Společnost Olympic Watch ale používá logo dehonestující olympijskou symboliku a v takovém případě nám nemůže být partnerem pro jednání," uvedl Jirásek. Kontakty s Amnesty International zase podle předsedových slov zamrzly na požadavku druhé strany, aby s ČOV mohla vydávat společná prohlášení proti čínské vládě, což podle Jiráska jeho organizaci nepřísluší.

"Národní olympijské výbory se na společném jednání dohodly, že v zájmu udržení jednoty, ochrany olympijských her i samotných sportovců nebudou jednotlivě útočit na čínskou vládu, ale veškeré kroky nechají na Mezinárodním olympijském výboru," řekl Jirásek posluchačům v sále.

ČOV nebude bránit českým sportovcům, aby v Číně svobodně vyjadřovali své názory. "Mají svobodu projevu, ale musí respektovat článek 51 Olympijské charty," upřesnil předseda.

O přesný výklad článku, který zakazuje politickou, náboženskou či rasovou propagandu na sportovištích, český výbor požádal odborníky z MOV. "Věříme, že článek budou dodržovat obě strany: jak sportovci, tak i čínská vláda," zdůraznil Jirásek.

Toto stanovisko je podrobněji rozepsáno v prohlášení, které dnešní plenární zasedání téměř jednomyslně schválilo. Proti hlasoval pouze Radim Masný, prezident Českého svazu boxu.

Český olympijský výbor v dokumentu odsuzuje porušování lidských práv, nicméně odmítá bojkot OH. "Český olympijský výbor nepřistupuje na úvahy o bojkotu olympijských her. Naší zbraní v boji za pozitivní změny ve světě je porozumění mezi zeměmi a lidmi prostřednictvím sportu a šíření olympijského poselství," stojí v dokumentu.

DOKUMENT: Prohlášení pléna ČOV k účasti na LOH v Pekingu
 
Mezinárodní olympijský výbor vybral v roce 2001 za pořadatele XXIX. olympijských her Peking. Volba proběhla demokraticky s dodržením všech stanovených procedurálních pravidel. Český olympijský výbor tuto skutečnost plně respektuje a věří, že v souvislosti s pořádáním olympijských her bude přísně dodržována Olympijská charta a její čl. 51, a to jak účastníky her, tak i hostitelskou zemí: "V olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy."

Český olympijský výbor považuje za svůj prvořadý úkol podporovat české sportovce v jejich sportovní přípravě a systematicky připravovat účast české delegace na hrách XXIX. olympiády tak, aby byla zajištěna důstojná reprezentace České republiky.

Český olympijský výbor nikdy nevyvíjel, nevyvíjí a ani nebude na české sportovce vyvíjet jakýkoliv nátlak k omezení jejich svobody vyjadřování. Jediným požadavkem ČOV směrem ke sportovcům a dalším členům olympijského týmu je dodržování Olympijské charty, které je podmínkou účasti na olympijských hrách, stanovenou MOV.

Český olympijský výbor, Mezinárodní olympijský výbor i ostatní národní olympijské výbory nejsou politické organizace, a přesto, v duchu Olympijské charty, považují lidskou důstojnost a její ochranu za důležité olympijské téma.

Proto Český olympijský výbor odsuzuje porušování lidských práv kdekoli ve světě. Český olympijský výbor je znepokojen krvavými událostmi v Tibetu, lituje jejich obětí a věří v rychlé ukončení násilí. Český olympijský výbor nemá žádné kompetence k tomu, aby o otázce dodržování lidských práv jednal s čínskou vládou. Za olympijské hnutí jedná s čínskou stranou Mezinárodní olympijský výbor, který požaduje dodržování závazků z čínské strany.

Otázka lidských práv a s ní související zákony a jejich dodržování je především v kompetenci vládních a mezinárodních vládních organizací /OSN/ a předmětem činnosti národních i mezinárodních nevládních organizací. Český olympijský výbor nepřistupuje na úvahy o bojkotu olympijských her. Naší zbraní v boji za pozitivní změny ve světě je porozumění mezi zeměmi a lidmi prostřednictvím sportu a šíření olympijského poselství.

Bojkoty olympijských her v sedmdesátých a osmdesátých letech nejen že nepřispěly k řešení problémů, kvůli kterým byly vyhlašovány, ale naopak jenom prohloubily spory a zostřily napětí mezi zeměmi. Úlohou sportu je stavět mosty, nikoli zdi a přehrady mezi zeměmi. Nemůže však sám o sobě vyřešit politické problémy. V tomto smyslu působí spíše nepřímo, využívá možností setkávání a spolupráce lidí bez ohledu na rasovou, náboženskou nebo politickou příslušnost a bez jakýchkoli diskriminací.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Důtka a konec v olympijském výboru. Svoboda dostal trest za podporu Rusů

Bývalý moderní pětibojař David Svoboda skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru. Za výroky k válce...

Černochová o Svobodovi: Pojedeme za ukrajinskými vojáky, snad změní názor

Olympijský vítěz v pětiboji a do dneška i předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neutrální, bez symbolů. MOV doporučil návrat Rusů a Bělorusů do soutěží

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských...

Může to být mýlka. Svoboda je jako slon v porcelánu. V Kremlu mají radost

I kdyby ta slova pronesl „jen“ jako sportovec David Svoboda, vyvolala by rozhořčení. On je však zároveň příslušníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svoboda byl pro návrat Rusů, teď se omlouvá: Neměl jsem den

Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi prohlásil olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, že stojí na...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Americký fotbal se přiblížil zařazení do programu OH 2028 v Los Angeles

Americký fotbal se přiblížil zařazení do olympijského programu pro hry v Los Angeles v roce 2028. Výkonná rada...

Kličko kritizuje doporučení MOV. Bach slouží zájmům Ruska, spílá

Bývalý boxerský šampion Vladimir Kličko považuje úterní doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) ohledně...

Černochová o Svobodovi: Pojedeme za ukrajinskými vojáky, snad změní názor

Olympijský vítěz v pětiboji a do dneška i předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda v pátek...

Hamza: Bach mě velmi zklamal. My Rusy ani teď zpět nepustíme. Není důvod

Mezinárodní olympijský výbor ústy svého prezidenta Thomase Bacha doporučil sportovním federacím návrat Rusů a Bělorusů...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...