Chystá se štafeta, bude i na Everestu

28 2007
Peking, Praha - Zapomeňte, že štafeta s olympijským ohněm, která předcházela hrám v Aténách 2004, byla největší v historii. Zapomeňte i na tehdejší vyhlášení členů MOV, že tak gigantické a drahé štafety už nebudou v budoucnu podporovat. Protože olympijská štafeta, kterou ve čtvrtek večer odtajnili organizátoři z Pekingu 2008, překoná všechny rekordy.

Nejdelší v historii – 137 000 km. Nejvíc měst na trase – 135. Navíc i nejvyšší hora světa!

Poprvé vyšplhá posvátná pochodeň na vrchol Mount Everestu, do výšky 8850 metrů. „Díky štafetě se celý svět naladí na naše hry,“ řekl při slavnostním ceremoniálu Lu Čchi, šéf pekingských komunistů i organizačního výboru her.

Prezident MOV Jacques Rogge mu přizvukoval: „Bude to pouť harmonie a přátelství.“ Sluneční paprsky zažehnou oheň 25. března 2008 v antické Olympii, sto třicet dnů pak poputuje na Národní stadion v Pekingu, betonové monstrum ve tvaru ptačího hnízda.

Při své pouti přes pět světadílů navštíví pochodeň San Francisco, Canberru, Paříž, Islámábád a další metropole, poprvé zavítá do komunistického Pchjongjangu. V Číně pak běžci protnou 110 měst, mezi nimi všechna historická revoluční centra Mao Ce Tunga.

Ale nebude to rozhodně bezproblémová štafeta. V úterý zatkli čínští úředníci v základním táboře na Everestu pět protibetských aktivistů z USA, kteří demonstrovali proti výstupu ohně na nejvyšší horu světa.

„V souladu se zákony byli vypovězeni ze země za provozování ilegálních aktivit ve snaze rozdělit Čínu,“ informovalo čínské ministerstvo zahraničí.

Dokonce i uvnitř země se však ozývají hlasy, že cesta ohně na Everest je nebezpečná, drahá a způsobí ekologické škody. Výstup má jistit 55 Šerpů, z nichž 40 už vrchol v minulosti dobylo. Pochodeň střídavě ponese 35 nejlepších čínských horolezců. Budou ji chránit proti nízkému tlaku a teplotám, větru i sněhu. Pokud vše vyjde, rozhoří se oheň na střeše světa v květnu 2008.

Další úskalí štafety se potom skrývá na ostrově Tchaj-wan, který čínská vláda považuje za svoji provincii navzdory jeho mezinárodně uznávané nezávislosti. Tchajwanci požadovali, aby pochodeň jejich zemi opustila do oblasti mimo čínské území. Jenže podle plánu zamíří do Hongkongu.

Předseda Tchajwanského olympijského výboru Cai Čchen-wej nyní oznámil, že se ostrov štafety za těchto okolností nezúčastní, protože postoj Pekingu shazuje samostatnost Tchaj-wanu. „Tuto trasu nemůžeme akceptovat,“ uvedl.

Starosta Chau Lung-pin má naopak opačný názor, nechce vyvolávat spory a trasu podpoří. Kdo zvítězí? Číňané ve čtvrtek představili také pochodeň vybranou ze tří stovek návrhů. Je 72 centimetrů vysoká, ve tvaru pergamenu, který připomíná vynález papíru, a s oblačným motivem, jenž má znázorňovat spolupráci lidí při olympiádě.

Problém s aktivisty na Everestu i neshody Číny s Tchajwanci odmítl předseda MOV Rogge komentovat. „MOV se nevměšuje do politických otázek,“ řekl pouze.

Autor:

Další z rubriky

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz