Český olympijský výbor vyhrál spor s Budvarem, dostane dva a čtvrt milionu

Myslíš, že tohle se pije na olympiádě? | foto: Profimedia.cz

2 2011
Český olympijský výbor definitivně zvítězil ve sporu s Budějovickým Budvarem, který před pěti lety ve své kampani neoprávněně použil olympijské symboly. Podle výroku soudu musí pivovar zaplatit pokutu 2,25 milionu korun a zveřejnit omluvu v celostátních médiích.

"Jsme rádi, že jsme ve sporu dostali za pravdu. Je to významný a precedentní případ," řekl novinářům předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Končí tak téměř šest let dlouhý spor, v němž Budvar v rámci kampaně na své výrobky před zimními hrami v Turíně neoprávněně užíval symboliku olympijských her.

Jádrem sporu byly videospoty, v nichž chlapíci Bob a Dave oblečeni do českých hokejových dresů cestovali na akci zvanou "hokejáda" do Itálie. V klipech byl rovněž zapálený svazek hokejových holí připomínající olympijskou pochodeň.

Reklamy evokovaly olympiádu celou řadou dalších odkazů - ať se jedná o běh s pochodní, cestu do Itálie či medaile.

Ochrana symbolik

Olympijský symbol, tj. olympijské kruhy, olympijská vlajka, olympijské heslo, olympijský oheň, olympijská hymna, olympijské emblémy a výraz  "olympiáda" či "olympijský" patří mezi olympijská symbolika chráněná zákonem 60/2000 Sb., o ochraně olympijských symbolik.

Jakékoliv užívání symbolik pro obchodní, reklamní nebo jiné obdobné účely je možné pouze na základě předchozího písemného zmocnění, k jehož udělení je jako jediný v České republice oprávněn pouze ČOV.

Zákaz užívání olympijských symbolik se vztahuje rovněž na jakékoliv označení, které tvoří nebo obsahuje olympijská symbolika či jejich část.

Za průlomové označil rozhodnutí soudu advokát Jan Šťovíček z kanceláře, která ČOV zastupovala. "Je to poprvé v historii, kdy máme rozsudek potvrzený odvolacím soudem. Ten vykládá nejasnosti v ochraně olympijské symboliky, co se smí a co ne," řekl Šťovíček.

Budvar podle rozhodnutí soudu musí ČOV zaplatit částku 2,25 milionu korun "Nám primárně nešlo o peníze," řekl místopředseda ČOV pro ekonomiku Jiří Kejval, podle nějž byla ve hře i patnáctimilionová suma.

"Chráníme oficiální partnery, kteří velkými prostředky podporují dlouhodobě české sportovce a jejich přípravu na olympijské hry. Na olympijské symbolice nesmí nikdo parazitovat, jinak by marketingový koncept pěti kruhů ztrácel smysl." Dlouholetým partnerem ČOV je Plzeňský Prazdroj.

Případy, kdy je olympijská symbolika využívána nedovoleně, nachází ČOV častěji. "Ale snažíme se je vyřešit mimosoudně, dohodou. Na soud se obracíme, až když se setkáváme s arogantní reakcí," řekl iDNES.cz Kejval.

Za protiprávní jednání uložil Vrchní soud v Praze Budvaru zveřejnit omluvu Českému olympijskému výboru v Mladé frontě DNES, Hospodářských novinách, Lidových novinách a na svých internetových stránkách.

Budvaru se rozhodnutí nelíbí, ale bude ho respektovat

Budějovický Budvar s rozhodnutím soudu nesouhlasí, ale bude ho respektovat, protože je pravomocný. Zvažuje ale, zda podá dovolání, řekl ČTK mluvčí pivovaru Petr Samec.

Podle Samce soud vyhověl žalobě ve třech bodech ze 17 a jen částečně. Podle právničky Budvaru Marcely Wunschové může být rozsudek vrchního soudu nebezpečným precedentem, protože ČOV díky němu v podstatě získává monopol na používání všech slov s příponu "-iáda" a také na používání pochodní při komerčních příležitostech.

Podle Samce je možné se na základě dokumentů, které jsou součástí soudního spisu, domnívat, že ve sporu nešlo v první řadě o ochranu olympijských symbolik, ale o konkurenční boj.

Jeden ze sponzorů ČOV podle Budvaru požadoval, aby výbor razantně zakročil a dosáhl zastavení reklamní kampaně. Jinak hrozil uplatněním náhrady škody, případně dalšími sankcemi.

Vysouzená částka půjde na olympijská stipendia

Vysouzenou částku (bez nákladů na řízení a soudní poplatky), investuje ČOV do podpory olympijských nadějí pro Londýn 2012.

"Vyhlásíme Národní olympijská stipendia - projekt talentovaných sportovců, kteří usilují o účast na hrách v Londýně," řekl místopředseda ČOV pro sport František Dvořák.

Kritéria schválí výkonný výbor ČOV 23. března, hned poté osloví jednotlivé sportovní svazy.

"Projekt se bude týkat individuálních sportů. Do projektu budou zařazeni sportovci do 23 let, kteří jsou členy širších reprezentačních výběrů a mají prokazatelnou šanci kvalifikovat se na olympijské hry," vysvětlil Dvořák.

Stipendia nemohou dostat sportovci, kteří jsou podporováni jiným způsobem (například stipendii Mezinárodního olympijského výboru).

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz