Český olympijský výbor slaví, předseda Jirásek dostal prestižní řád

25 2009
Řetěz s olympijskými kruhy a olivovou ratolestí. K tomu diplom a odznak. Tak vypadá Olympijský řád, který dnes při slavnostním zasedání Českého olympijského výboru, jenž slaví 110. výročí, převzal jeho předseda Milan Jirásek.

Milan Jirásek, jenž šéfuje Českému olympijskému výboru (ČOV) již od roku 1996, dostal při slavnostním plenárním zasedání Olympijský řád z rukou Patricka Hickeyho, prezidenta Evropských olympijských výborů. "Dobře znám nasazení pana předsedy Jiráska. Vím, že toto výročí pojme jako odrazový můstek, od něhož se český sport může odrazit do ještě větších výšin," uvedl Patrick Hickey.

Nejvyšší individuální vyznamenání Mezinárodního olympijského výboru, které je udělováno od roku 1974 za mimořádné zásluhy o rozvoj sportu a olympismu, získaly před Jiráskem i další české a československé osobnosti, a to například Věra Čáslavská, Emil Zátopek, Ludvík Daněk, Dana Zátopková, Jan Železný či Zdeněk Remsa.

"Každý říká, že takový řád je dílo kolektivu, a já to musím potvrdit. Kdyby nebylo dobrého postavení Českého olympijského výboru v mezinárodním měřítku, žádný řád by nebyl. A já mám štěstí, že jsem předsedou zrovna v této dobře," uvedl Jirásek. "Nevím, jestli si řád zasloužím, možná ani ne. A jestli neměl být na odchodnou. Ale to nevychází."

Jirásek byl totiž v lednu počtvrté v řadě zvolen předsedou ČOV. "Něco jsem si odpracoval, ale ještě musím vydržet," říkal s úsměvem.

O tom, že má být oceněn, se dozvěděl minulý týden. "Jenže člověk nikdy neví, jestli řád dorazí. Vzpomeňme na Vlastu Buriana, jak se těšil na medaili a žádná na něj nevyšla," žertoval Jirásek. S vážnější tváří už dodával: "Říkal jsem si, aby to nevypadalo, že jsem se o řád hlásil. Trochu jsem se bránil, abych sbíral ocenění, dokud jsem ve funkci."

A tak zatím ani netuší, kam Olympijský řád uloží. "Určitě na čestné místo. Ale kdo ví, jestli vůbec patří domů. Nevím, jestli by spíš nemělo jít do muzea. Každopádně se s ním pochlubím."

Medaili Pierra de Coubertina převzal dnes dlouholetý funkcionář Emanuel Bosák. Pětaosmdesátiletý profesor stál v čele tehdejšího Československého olympijského výboru v 1967-1970. Toto ocenění získávají osobnosti, jež významně přispěly k propagaci sportu a olympijské myšlenky.

Národní olympijský výbor slaví 110. výročí. Byl založen 18. května 1899 pro hry v Paříži. O necelý rok později se z dočasného výboru změnil ve stálý. Při příležitosti jeho výročí byly oceněny další osobnosti. Medaili "Tibi Gratias", tedy "Tobě díky", převzala i řada sportovců. Ti celkem dobyli 22 olympijských triumfů.

Kdo získal ocenění

Medaile Pierre de Coubertina: Emanuel Bosák
Olympijský řád: Milan Jirásek
Cena Oty Pavla: novinář Jaroslav Šálek.
Medaile Tibi Gratias - sportovci: Dana Zátopková, Věra Čáslavská, Jiří Raška, Vítězslav Mácha, Jan Železný, Martin Doktor, Štěpánka Hilgertová, Roman Šebrle, Kateřina Neumannová, Kateřina Emmons, vítězný fotbalový tým, zlatí hokejisté z Nagana 1998. Dále byli oceněni funkcionáři, členové ČOV, osobnosti sportu a partneři, mezi nimi například Jiří Zedníček, Květa Jeriová-Pecková, Jan Kůrka či Karel Gut.

Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Olympioniky bude zdobit nápis Česká republika i v japonštině

Grafický prvek v podobě gymnastické figury značící vítězný postoj a nápis Czech Republic na hrudi, pod kterým je jeho...

Test olympijského oblečení? Vzal jsem ho i do sauny, usmíval se Synek

Z letních olympijských her už má tři medaile. Za rok v Tokiu bude chtít veslař Ondřej Synek získat čtvrtou – tu...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Na premiérových Světových plážových hrách se představí 13 Čechů

Třináct českých sportovců v šesti disciplínách se v polovině října představí v prvním ročníku Světových plážových her v...

Trojí síla středočeských florbalistek: sestry táhly tým ke zlatu

Potřebují Středočešky podržet klíčovým zákrokem? Míček lapí Kuchařová. Je nutné rychle rozehrát z obrany? Šikovné ruce...

Sportovci ocenili Ledeckou. Získala cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku

Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon loňského roku podle sportovců získala dvojnásobná olympijská vítězka...

Budoucí šampioni? Olympiáda dětí a mládeže byla plná poutavých příběhů

V Liberci a okolí skončila Olympiáda dětí a mládeže. Se 459 získanými body ji vyhrála reprezentace hlavního města...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz