České naděje míří na olympijské hry mládeže, z Číny chtějí medaile

Michaela Hrubá | foto: Alexandr Kliment

11 2014
Velké talenty českého sportu míří do čínského Nankingu, kde se koná druhý ročník olympijských her mládeže. Letecký speciál s výpravou 37 mladých sportovců odletěl z vojenského letiště Kbely v pondělí odpoledne, první soutěže a závody začnou v neděli.

Výpravu, kterou zdobí obdobná kolekce jako reprezentanty v Soči, vyprovodil na olympiádu také ministr školství Marcel Chládek. „Ačkoliv tito sportovci nejsou známí široké veřejnosti, jsou nejlepší ve svém věku a inspirují k pohybu své vrstevníky. Držím jim palce a věřím, že o nich uslyšíme za dva roky v Brazílii,“ řekl.

Český tým čítá celkem deset chlapců a sedmadvacet dívek, kteří budou od 17. do 27. srpna bojovat o medaile ve čtrnácti olympijských sportech v konkurenci 3 500 mladých sportovců z celého světa.

Před čtyřmi lety při premiéře v Singapuru získala česká výprava dvě zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Někteří tehdejší medailisté jako plavkyně Barbora Závadová, tenista Jiří Veselý nebo vodní slalomář Jiří Prskavec už teď sbírají úspěchy mezi dospělými.

Napodobit se je chystají další talentovaní sportovci mladší 18 let. S nejvyššími ambicemi odletěla do Číny například výškařka Michaela Hrubá, která v červenci získala stříbro na MS juniorů v Eugene.

Vodní slalomářka Amálie Hilgertová už vykročila ve stopách své slavné tety Štěpánky a loni se v Liptovském Mikuláši stala juniorskou mistryní světa. Dvojka bez kormidelníka Miroslav Jech, Lukáš Helešic má už doma stříbro z letošního juniorského mistrovství Evropy.

"Jedeme tam pro medaile a pěkné výsledky. Kromě sportovní stránky je ale velký důraz kladen i na vzdělávání sportovců a setkávání napříč národními týmy. Mladí olympionici absolvují rozmanité workshopy a teambuildingové akce," vysvětloval šéf české výpravy Martin Doktor.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Najdete na iDNES.cz