První mladí sportovci dostali peníze od České olympijské nadace

Miroslava Knapková a Jiří Daler předávají brněnské rodině symbolické šeky na deset tisíc korun, které získávají mladí sportovci Josef a Marek Laníčkovi. | foto: Český olympijský výbor | foto: Český olympijský výbor

25 2012
Dvě rodiny z Brna se těsně před Štědrým dnem dočkaly vzácné návštěvy a speciálních dárků. Olympijská šampionka ve skifu Miroslava Knapková a někdejší cyklista Jiří Daler, který vyhrál zlato na hrách v Tokiu 1968, coby vyslanci České olympijské nadace předali peníze mladým sportovcům.

Šestnáctiletý Josef i jeho čtrnáctiletý bratr Marek se věnují běhání. Jenže jejich maminka Maria je v invalidním důchodu a po finanční stránce nemůže podporovat kluky tak, jak by chtěla. Josef i Marek dostali každý 10 tisíc korun.

"Když jsem viděla informaci o České olympijské nadaci v televizi, řekla jsem si, že to musím zkusit a klukům splnit jejich sportovní přání alespoň takto. Josef skončil s fotbalem, nejezdil na soustředění a přestával se prosazovat. Víc než fotbal ale miluje běhání, nechci, aby musel skončit i s tím. V tom navíc závodí spolu s bratrem Markem," řekla matka obou mladých sportovců.

Aukce Zdi slávy

Rekordní dražba

Oštěpařská šampionka Barbora Špotáková se podepisuje na Zeď slávy po svém

Dobročinná aukce, v níž se dražila Zeď slávy s podpisy olympijských šampionů vynesla jeden milion korun. Více zde,

Oba kluci běhají hlavně pro radost a také závodí za TJ Zetor Brno. Mají také řadu úspěchů v kraji, i třeba ze závodů v Rakousku.

"Chci být ještě lepší, dostat se na větší závody, víc trénovat a tohle je velká šance, peněz je to pro nás opravdu dost," řekl starší bratr Josef. "Musíme poděkovat olympionikům, že si vybrali zrovna nás. Vůbec jsme tomu nemohli uvěřit," přidal mladší Marek.

Dalším obdarovaným byl osmiletý fotbalista Petr, jenž dostal stejnou částku. Jeho otec je po těžké autonehodě v invalidním důchodu a nemůže živit rodinu jako řemeslník.

Malý Petr patří v týmu k nejlepším, ale rodina musí na jeho vybavení dlouho šetřit a ráda by ho poslala i na soustředění. "Chci, aby syn mohl sportovat, měl to jako zálibu a nemusel jen blbnout po ulicích a někde se flákat. Fotbal ho baví a já jsem rád, že je na hřišti šťastný," řekl otec malého fotbalisty.

Komise posoudí další žádosti v lednu

Komise České olympijské nadace bude vybírat z dalších žádostí už v průběhu ledna. "V dnešní době plno dětí nechce sportovat a pak jsou tací, kteří chtějí, ale finanční podmínky jim to ztěžují a nebo znemožňují. Chceme to těmto dětem ulehčit," prohlásila Mirka Knapková.

"Nejde jen o vrcholový sport na té nejvyšší úrovni, ale podpora je potřebná na všech úrovních. Zvláště u dětí. To se mi na projektu líbí," řekl Jiří Daler.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Najdete na iDNES.cz