Šermíři v hlasování sportovců předčili i všechny české olympijské vítěze z Paříže - kanoistu Martina Fuksu, kajakáře Josefa Dostála a deblový pár Kateřina Siniaková, Tomáš Macháč. Třetí místo kordistů Jiřího Berana, Michala Čupra, Jakuba Jurky a Martina Rubeše bylo na rozdíl od těchto úspěchů absolutní senzací.
Senzační bronz! Kordisté otočili vypjatý duel s Francouzi, hrdinou Jurka![]() |
Už samotný postup na olympijské hry byl pro družstvo kordistů velkým úspěchem. Ve čtvrtfinále české kvarteto senzačně vyřadilo Itálii po výhře 43:38. V semifinále sice Češi podlehli 37:45 obhájcům zlata z Japonska, ale zápas o třetí místo rozhodli pro sebe.
Ve vyprodaném Grand Palais udolali světové jedničky Francouze před jejich domácím publikem 43:41. Hrdinou duelu byl stejně jako ve čtvrtfinále proti druhému týmu světa Itálii Jurka, který v závěrečném souboji na planši otočil skóre proti domácí hvězdě Yannicku Borelovi.
Kordisté ziskem bronzu vyrovnali olympijské maximum českého šermu. Na hrách v roce 1908 získali individuální i týmový bronz šavlisté. V roce 2021 na ně třetím místem v Tokiu navázal Alexander Choupenitch ve fleretu.
Cena Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského vznikla v roce 1933, jako první ji o rok později převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, ČOV tradici obnovil v roce 1994. Od roku 2014 vítěze volí sami sportovci. Laureáti dostávají plastiku sochy bohyně vítězství Niké, která váží 29 kilogramů.