Bronz po devíti letech. Cechlová se dočkala olympijské medaile z Atén

1 2013
Sezona 2013 je sezonou neolympijskou, přesto diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová slaví olympijskou medaili. Po devíti letech převzala z rukou předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala bronz z Atén 2004, který jí připadl po dodatečné diskvalifikaci Bělorusky Iriny Jatčenkové. Poslední závodní sezonu v kariéře tak Cechlová ozdobila životním úspěchem.

"Je to obrovské zadostiučinění a splnění atletického snu. Jako malá holka jsem si moc přála uspět na olympiádě, byla to moje největší motivace. Udělala jsem pro to hrozně moc," říká Cechlová. "Je to odměna za ta dlouhá léta čekání, neskutečný pocit. Medaile má pro mě stejnou cenu, jako bych ji dostala rovnou na stadionu."

Cechlová v Aténách hodila 66,08 metru a od bronzu Jatčenkové ji dělilo pouhých devět centimetrů. Loňské laboratorní testy aténských vzorků ale Bělorusce prokázaly užití zakázaných látek a po diskvalifikaci v prosinci 2012 a rozhodnutí MOV o udělení medaile z letošního května se Češka konečně dočkala.

"Myslela jsem si, že nebudu brečet, ale to se nedalo," vzlykala Cechlová. "Zacloumalo to se mnou hezky, to jsem fakt nečekala. S medailí budu dneska spát. Nevím, jestli bude úplně na krku, ale na nočním stolku určitě. Chci si ji teď pořádně užít."

Nejedná se přitom o medaili, která visela na krku usvědčené dopingové hříšnici, ale o nepoužitý kus, který do Prahy dorazil tento týden ze sídla MOV v Lausanne. Jatčenková sice medaili vrátila, ale Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl udělit nepoužitý exemplář s vyrytým názvem disciplíny. Cechlová obdržela i oficiální diplom.

"Šla poštou, i když trošku déle, než jsme očekávali," popisoval Kejval putování cenného kovu. "Na konci se medaile ještě zdržela na celnici a museli jsme za nic zaplatit clo. Trošku nás překvapilo, protože normálně se za medaile neplatí, ale jestli to pomůže skomírajícím veřejným financím, tak jsme zaplatili rádi."

K olympijskému cennému kovu náleží zároveň odměna 300 tisíc korun plus dalších 80 tisíc pro realizační tým. Cechlovou v době aténské olympiády trénoval Josef Šilhavý, s nímž začala spolupracovat v roce 1999. Česká výprava tak včetně "čerstvého" bronzu v Aténách získala dohromady devět medailí – jednu zlatou, tři stříbrné a pět bronzových.

Litoměřická rodačka, která si nechala na levou lopatku vytetovat pět kruhů, začínala jako výškařka, ale záhy se projevil její talent pro vrhačské disciplíny. Na ME do 23 let v roce 1999 získala první velkou medaili – bronz za hod diskem. K tomu měla jako doplňkovou disciplínu také kouli, s níž dvakrát vyhrála republikový šampionát. Mistryní republiky v disku se stala devětkrát.

Vedle bronzu z OH 2004 patří k jejím největším úspěchům také třetí místo z MS 2005. Celkově startovala na třech olympijských hrách, šesti mistrovstvích světa a na třech evropských šampionátech. Na závěrečném ceremoniálu OH 2008 v Pekingu nesla českou vlajku.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Najdete na iDNES.cz