Bude za 60 milionů 8 medailí?

Barbora Špotáková ve finále na mistrovství Evropy v Göteborgu. | foto: Reuters

9 2006
Praha - Přes 60 milionů korun dostanou čeští sportovci v příštím roce na přípravu pro olympiádu v Pekingu 2008. "V předolympijském roce jsme nikdy tolik peněz nerozdali," připomíná Jiří Kynos, ekonom Českého olympijského výboru. Před aténskou olympiádou to bylo 50 milionů.

Olympijský cyklus letos dospěl do poločasu. Dva roky od posledních letních her změnily poměr sil v českém sportu, dochází k razantní výměně generací.

"Špotáková nebo Knapková, to jsou nové rodící se hvězdy. Ale nechci o jejich ambicích příliš mluvit, abych je nestresoval," říká Milan Jirásek, prezident ČOV.

Sportovci, kteří odletí na hry do Pekingu, budou napravovat bilanci z minulé olympiády.

V aténském parnu získali Češi v roce 2004 jedinou zlatou medaili, navrch tři stříbra a čtyři bronzy. V žebříčku zemí obsadili až 42. místo, nejhorší v poválečné historii.

"Nesouhlasím, že to byl neúspěch," tvrdí Jirásek. "Záleží na úhlu pohledu. Zlatých medailí bylo málo. Ale měli jsme řadu hodnotných umístění na dalších místech."

Před aténskou olympiádou i na prahu letošních zimních her v Turíně se hovořilo o nejsilnějším českém týmu všech dob.

Máte peníze na ideální trénink?

Kateřina Kůrková, bronzová střelkyně z her 2004 
Nejsem náročná, hodně záleží na hlavě. Jsem přesvědčená, že když víte, jak to máte dělat, a jste schopní dosáhnout výsledků tady doma v podmínkách, ve kterých se učíte od začátku, můžete v tom pokračovat a na výkonnost to takový vliv nemá. Připravila jsem se tu na jednu olympiádu, připravila bych se na druhou. Ale mám ještě výhodu, že mohu trénovat v USA, kam se příští rok stěhuju. Peníze? Ne, že bych se v nich topila. Ale jsme zabezpečení střeleckým svazem, nic nám nechybí. V USA je taky všechno, peníze mi scházet nebudou.

Tomáš Janků, stříbrný výškař z ME 2006
Ideální příprava bude, když proběhne bez zranění. Myslím, že na ni získám dost peněz. Co se sportovišť a zázemí týká, tím, že patřím pod armádní vrcholový sport, dostávám vše, co potřebuju. Takže žádné další výdaje nemám.

Jana Pechanová, úspěšná dálková plavkyně
Vzhledem k tomu, že jsem momentálně nemocná, tak potřebuji, aby mi drželo zdraví. Musím se víc hlídat, dávat na sebe pozor. Už před dvěma lety jsem si nechala vytrhat mandle a lepší se to. A samozřejmě je nutné nasbírat víc zkušeností. Takže budu objíždět více Světových pohárů. Věřím, že peníze se najdou. Tedy doufám. My v Brně trénujeme v bazénu, který není náš. Platíme stále větší nájem, ale nikde to není moc vidět. Pořád si říkáme, kdy bazén spadne. Tak snad do olympiády vydrží.

Libor Capalini, moderní pětibojař, bronzový z her 2004
Když jsou výsledky, peníze jsou taky. Z toho bych obavu neměl. Ideální příprava je, abych byl zdravý. Vyhovuje mi trénink doma a v destinacích, které známe několik let, To znamená v zimě na horách v Ramsau. Na jaře, abychom zkrátili zimu, jezdíme do Barcelony, kde už je možnost kvalitního šermířského tréninku. Pokud vše absolvuju tak, jak mám, bude mi to stačit. A když je olympiáda v Pekingu, nebylo by asi na škodu zajet na jeden závod do Číny.

(bb, rob)

I proto byla konečná bilance pro mnohé zklamáním. Prognózy před Pekingem budou jistě opatrnější.

Osm medailí – základní plán

Jirásek zatím plánuje: "Zopakovat osm medailí považuji za základní plán, ze kterého bychom se mohli odrazit výš."

Pokud sečteme česká medailová umístění z vrcholných soutěží v olympijských sportech za rok 2006, vychází letos 9 medailí, z toho dvě zlaté. Na titul při mistrovství světa dosáhli pouze vodní slalomáři Volf –Štěpánek. A oštěpařka Špotáková vyhrála Světové atletické finále.

Ve sportovní penzi nebo na ústupu ze slávy jsou mezitím mnohé české legendy. Ve 40 letech ukončil kariéru oštěpař Železný. "Toho budeme postrádat nejvíc, uměl výpravu semknout a uklidnit," lituje Jirásek.

Skončila i medailistka z Atlanty 1996, trojskokanka Kašpárková. Daleko za svými maximy zůstává desetibojař Dvořák, ze stupňů vítězů se vytratila kajakářka Hilgertová. Další vodáčtí veteráni Doktor i Chalupa přesedli na větší lodě.

Dva roky = nová jména

Jan Železný uklidňuje: "Věřím mladým, máme na čem stavět." Kdo tedy přichází na uvolněné posty? Bezprostředně po aténských hrách se nejčastěji skloňovala jména Bába a Kůrková. Jenže výškař nyní celou sezonu stál se zraněním, jeho budoucnost je nejistá. Střelkyně loni dokonce zvažovala ukončení kariéry, ale vrátila se ve stříbrném světovém lesku.

Naštěstí dva roky od chvíle, kdy aténský oheň dohořel, vyzdvihly do popředí další jména.

Barbora Špotáková. Z někdejší vícebojařky a neúspěšné kvalifikantky je první dáma oštěpu.

Mirka Knapková. Věčně druhá veslařka může zlatý krok učinit právě v Pekingu.

Ondřej Synek. Útěk z dvojskifu jde dalšímu veslaři k duhu, už sbírá cenné kovy mezi skifaři.

Kamila Mrůzková. Tomu se říká přestup! Ze sjezdařky na divoké vodě k medailistce v rychlostní kanoistice.

Anebo Tereza Huříková. Bikerka je "jen" juniorskou mistryní světa, ale za dva roky dospěje nejen do krásy.

Jak vyšel rok 2006 medailistům z Atén

Roman Šebrle (OH – zlato)
Desetibojař se stal mistrem Evropy, v Grand Prix skončil druhý.

Lenka Hyková (OH – stříbro)
Letos jen 6. střelkyně ME juniorů.

Lenka Šmídová (OH – stříbro)
Přešla na dvouposádkovou třídu 470, s Kratzigovou osmá na MS.

Párová čtyřka veslařů (OH – stříbro)
Na MS v obměněné sestavě pátá.

Kateřina Kůrková (OH – bronz)
Neobhájila titul mistryně světa ve vzduchové pušce, má stříbro.

J. Volf – O. Štěpánek (OH – bronz)
Poprvé v kariéře mistry světa ve vodním slalomu. Navíc v Praze.

Jaroslav Bába (OH – bronz)
Pro zranění kotníku výškař takřka celou sezonu nezávodil.

Libor Capalini (OH – bronz)
Moderní pětibojař vyhrál finále SP, na MS se teprve chystá.

Naopak kolektivní sporty stále tápou. "Jsou naším největším trápením," říká Jirásek. Do Atén se kvalifikovaly pouze basketbalistky, největší ambice mají i tentokrát. Kdo k nim? Snad fotbalisté a házenkáři?

35 milionů – náklady na hry?

Pro medailisty z mistrovství světa a minulé olympiády připravuje ČOV opět nadstandardní dotace na přípravu. Na "zlaté" sportovce čeká příští sezonu příspěvek 400 tisíc korun, na stříbrné a bronzové 200 tisíc. "Zabezpečujeme podmínky na solidní světové úrovni," hodnotí Jirásek.

"Takové zázemí jako Francouzi nebo Slováci mít nebudeme," porovnává Luboš Hilgert, manžel a kouč kajakářky Hilgertové. "Ale nějaké peníze vždycky dáme dohromady. Co bychom potřebovali spíš, je nominační důvěra pro nejlepší. Před Aténami Štěpáně uškodilo, že musela absolvovat v zimě domácí nominační závody místo toho, aby ladila formu v teple."

Rozpočet pro účast na samotných hrách zatím vyčíslil ekonom Kynos částkou 32 milionů korun. "Tím bychom vyrovnali dosavadní rekord ze Sydney 2000. Ale můžeme se vyšplhat až k 35 milionům. Stačí, když se kvalifikuje víc koní nebo kolektivních sportů."

Nejpočetnější byla dosud aténská výprava se 142 sportovci. Do Pekingu jich možná odcestuje ještě víc.

Za 22 měsíců budeme moudřejší. Pak vzplane na Olympijském stadionu oheň her XXIX. olympiády. Číňané ji plánují v duchu nevídaného gigantismu. Český sport by se mezi majestátními kolosy neměl ztratit.

Kdyby byla olympiáda už letos...

Medailová umístění českých sportovců z mistrovství světa,
případně vrcholných světových podniků v roce 2006
2x zlato
Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek vodní slalom, C2 mistrovství světa
Barbora Špotáková atletika, oštěp Světové finále
4x stříbro
Kateřina Kůrková střelba, vzd. puška mistrovství světa
Marek Švec zápas řeckořímský mistrovství světa
Mirka Knapková veslování, skif mistrovství světa
Roman Šebrle atletika, desetiboj svět. série Grand Prix
3x bronz
Stanislav Ježek vodní slalom, C1 mistrovství světa
Ondřej Synek veslování, skif mistrovství světa
Michala Mrůzková, Jana Blahová kanoistika, K2, 500 m mistrovství světa

Poznámky: Ve sportech, kde se letos neuskutečnilo mistrovství světa, jsme brali v potaz největší světovou sportovní akci v roce (například u atletů Světové finále a Grand Prix). V tenise jsme z grandslamů zvolili US Open, které se stejně jako olympiáda hraje na tvrdém povrchu. Proto není v souhrnu Nicole Vaidišová, semifinalistka z antukové Paříže. Některé sporty (volejbal, moderní pětiboj) mají mistrovství světa až v závěru roku.

Za milion korun ročně se veslař chystá dobýt Peking

P r a h a - Jeden milion korun ročně. To jsou peníze, s nimiž hospodaří kandidát olympijského zlata pro Peking, skifař Ondřej Synek.

"Mohlo by to být víc, ale na to nestačí medaile z mistrovství světa," uvažuje čtyřiadvacetiletý nástupce legendárního Václava Chalupy v královské disciplíně veslařů. "Až vyhraju olympiádu, pak si mě správní lidé pořádně všimnou."

Jenže vyškrábat se na absolutní vrchol, to bude tvrdá práce. "Je čím dál krutější v tréninku jakkoli přitlačit. Na mojí úrovni už i nepatrný posun nahoru šíleně bolí," povídá Synek. Trenér Milan Doleček dokonce závodníka zjara nařkl, že už se mu nechce s bolestí bojovat poté, co se rychle vyhoupl mezi světovou elitu.

Olympijský vítěz Nor Tufte letos v létě jen s lehkou nadsázkou prohlásil: "Řekl bych, že je nutné být dostatečně hloupý na to, abyste dostatečně dřel."

Onen milion korun Synka přitom už dnes řadí mezi nejlépe vydělávající sportovce v oboru. Pomineme-li zcela výjimečný milion liber (asi 42 milionů korun) za olympijské zlato pro posádku pětinásobného krále her Brita Redgravea, je na tom Synek lépe než vítěz her v jeho disciplíně.

"Dostávám za veslování 15 tisíc eur (přes 400 tisíc korun) na rok od norského olympijského výboru," řekl MF DNES král aténské olympijské regaty Tufte. Jak vyžije v drahém Norsku? "Přivydělávám si jako farmář a hasič."

To Synek se může soustředit výhradně na sport. A tu a tam si i lehce ‚dopřát‘: "V supermarketu nekupuju nejlevnější nudle. Pořídil jsem si nový byt v Praze a auto. Ale na budoucnost neuspořím nic."

Svůj roční příjem skládá nejlepší český veslař ze tří zdrojů: platu vojáka v Dukle, sponzorských příspěvků a odměn za výsledky.

Prémie od veslařského svazu jsou veřejné. Letos díky bronzu z mistrovství světa činí 120 tisíc korun.

Plus minus po 100 tisících ročně získává Synek od každého ze čtyř mecenášů. "Pevná roční platba od nás je 50 tisíc korun, s výkonnostními a prezentačními bonusy letos Ondřej bral 150 tisíc korun plus oblečení za desetitisíce," počítá Zdeněk Böhm, marketingový šéf outdoorové firmy Alpine Pro.

"Vyčíslit návratnost je těžké, ale velmi zjednodušeně se nám to v prezentaci značky vrátilo už za dvoje zprávy v televizi," tvrdí Böhm. Synkova reklamní plocha je celkem překvapivá: doma se smí polepit od hlavy k patě. Jen ve světě jsou plochy omezené.

Nejtajnější, ale odhadem největší díl koláče představuje armádní mzda. Včetně kalorného a příspěvků na bydlení překročí půl milionu ročně. "Nesmím o platu mluvit, ale koupil bych si za rok novou škodovku v lepší výbavě," připouští Synek.

Výše zmíněné peníze může po zdanění použít pro osobní spotřebu, dodávají mu jakýsi existenční klid. Další statisíce ročně na závody či lodě platí (dílem díky sponzorům, dílem díky dotacím ze státního rozpočtu) Dukla, Český veslařský svaz a Český olympijský výbor.

Olympijské zlato může dnes sportovce v Česku přinejmenším na pár let zajistit, ale cesta k němu je nejen nepředstavitelně drsná a značně nejistá, ale i nesmírně drahá záležitost. "Udělám pro zlato všechno," slibuje Synek. "Kromě dopingu."

PETR ČERMÁK

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Najdete na iDNES.cz