Vedení českých olympioniků dnes téměř jednomyslně přijalo prohlášení, které na jedné straně odsuzuje porušování lidských práv, ale zároveň odmítá bojkot her. Dva delegáti se zdrželi hlasování, jeden byl proti. Více o hlasování ZDE
Byl jím Radim Masný, který v plénu zastupuje Českou boxerskou asociaci.
"Prohlášení se mi zdá alibistické," řekl Masný novinářům. "Navíc mám osobní zkušenost ze sportovišť v Číně a nevidím jediný důvod, proč bych se měl her účastnit. Dost se přikláním k názoru našeho ministra zahraničí, že letošek bude rokem 1936 v Německu," poukázal na olympiádu v nacistickém Německu.
Když si jméno Radim Masný zadáte do internetového vyhledávače, nejprve najdete informace jako: "kontroverzní podnikatel", "bývalý kandidát do Senátu", "muž, který se soudil s Českou republikou o miliardy." Až pak přijdou na řadu jeho sportovní aktivity. Je členem výkonného výboru České boxerské asociace a viceprezidentem Evropské asociace amatérského boxu.
"Jako mezinárodní funkcionář bych na olympiádě nechyběl, ale do Číny nepojedu," tvrdí.
Poukazuje tak na situaci v Tibetu. "Možná na to nevypadám, ale vadí mi, když někomu ubližují," říká urostlý muž.
Hlavní důvod jeho rozhodnutí je však jiný. "Zažil jsem v roce 2005 mistrovství světa v boxu v čínském Mien-jangu. Šampionát byl perfektně připravený, po organizační stránce jim nejde nic vyčíst, ale celková atmosféra nebyla dobrá. Velké město bylo vylidněné, úplně ho vyčistili a na sport chodili jen vojáci a děti za škol. Nezdálo se mi, že by sport byl něčím, co lidi sbližuje," řekl v narážce na heslo pekingských her "Jeden svět, jeden sen".
V kritice Číny pak bývalý aktivní boxer ještě přitvrzuje. "Nebudeme si nic nalhávat, je to největší otrokářský systém," říká. Sám však hned přizná, že i on s Čínou obchoduje. "Jestli to my kapitalisti využíváme, je jiná věc, protože to někdo umožňuje."
Není na protesty už pozdě? "Já v žádném případě neprotestuji, jen říkám svůj osobní názor," reagoval Masný na novinářský dotaz.
"S velkým smíchem sleduji, jak se jednotliví politici distancují od svého příjezdu a snaží se odtrhnout sport od politiky. Přitom všichni víme, že sport je v mnoha zemích z velkých procent financovaný ze státních rozpočtů."
Sám Masný řešení situace nenabízí. "Bojkotovat? Ne, to v žádném případě. To není o bojkotu ze strany sportovců, to je o názoru lidí, kteří o tom rozhodují a financují to. Podle mého názoru je prohlášení, které se dnes přijalo, úplně zbytečné a nemuselo vůbec vzniknout. Pánové tady nemají sílu s tím něco dělat, čínská vláda se tím vůbec nebude zabývat"
Opavský podnikatel si myslí, že jde o zbytečné debaty, které nemohou nic změnit. "Nedělal bych divadlo s nějakým prohlášením. Olympijské hnutí si to už jednou zvolilo, tak to musíme dokonat."
Český box nebude mít v Pekingu zastoupení ani přímo v ringu, nikdo z reprezentantů si start na olympijských soutěžích nevybojoval. "Když padla poslední šance kvalifikovat se, tak jsem z legrace říkal, že jsme první, kdo se rozhodl olympiádu bojkotovat. Ale mít tu možnost, tak by naši boxeři na olympiádu jeli," říká Masný. "Všechno, o čem se bavíme, je jen mým osobním postojem a názorem."