Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Boxerský boss na protest odmítl Peking

  17:46
Praha - Český sport má první soukromý bojkot olympijských her v Pekingu. Na protest proti situaci v Číně se účasti na srpnových soutěžích vzdal Radim Masný, viceprezident Evropské asociace amatérského boxu. "Na divadlo, které se tam chystá, se dívat nepotřebuji," sdělil dnes na plenárním zasedání Českého olympijského výboru.

Chodecké závody před olympijským stadionem v Pekingu | foto: ČTK

Vedení českých olympioniků dnes téměř jednomyslně přijalo prohlášení, které na jedné straně odsuzuje porušování lidských práv, ale zároveň odmítá bojkot her. Dva delegáti se zdrželi hlasování, jeden byl proti. Více o hlasování ZDE

Byl jím Radim Masný, který v plénu zastupuje Českou boxerskou asociaci.

"Prohlášení se mi zdá alibistické," řekl Masný novinářům. "Navíc mám osobní zkušenost ze sportovišť v Číně a nevidím jediný důvod, proč bych se měl her účastnit. Dost se přikláním k názoru našeho ministra zahraničí, že letošek bude rokem 1936 v Německu," poukázal na olympiádu v nacistickém Německu.

Když si jméno Radim Masný zadáte do internetového vyhledávače, nejprve najdete informace jako: "kontroverzní podnikatel", "bývalý kandidát do Senátu", "muž, který se soudil s Českou republikou o miliardy." Až pak přijdou na řadu jeho sportovní aktivity. Je členem výkonného výboru České boxerské asociace a viceprezidentem Evropské asociace amatérského boxu.

"Jako mezinárodní funkcionář bych na olympiádě nechyběl, ale do Číny nepojedu," tvrdí.

Poukazuje tak na situaci v Tibetu. "Možná na to nevypadám, ale vadí mi, když někomu ubližují," říká urostlý muž.

Hlavní důvod jeho rozhodnutí je však jiný. "Zažil jsem v roce 2005 mistrovství světa v boxu v čínském Mien-jangu. Šampionát byl perfektně připravený, po organizační stránce jim nejde nic vyčíst, ale celková atmosféra nebyla dobrá. Velké město bylo vylidněné, úplně ho vyčistili a na sport chodili jen vojáci a děti za škol. Nezdálo se mi, že by sport byl něčím, co lidi sbližuje," řekl v narážce na heslo pekingských her "Jeden svět, jeden sen".

V kritice Číny pak bývalý aktivní boxer ještě přitvrzuje. "Nebudeme si nic nalhávat, je to největší otrokářský systém," říká. Sám však hned přizná, že i on s Čínou obchoduje. "Jestli to my kapitalisti využíváme, je jiná věc, protože to někdo umožňuje."

Není na protesty už pozdě? "Já v žádném případě neprotestuji, jen říkám svůj osobní názor," reagoval Masný na novinářský dotaz.

"S velkým smíchem sleduji, jak se jednotliví politici distancují od svého příjezdu a snaží se odtrhnout sport od politiky. Přitom všichni víme, že sport je v mnoha zemích z velkých procent financovaný ze státních rozpočtů."

Sám Masný řešení situace nenabízí. "Bojkotovat? Ne, to v žádném případě. To není o bojkotu ze strany sportovců, to je o názoru lidí, kteří o tom rozhodují a financují to. Podle mého názoru je prohlášení, které se dnes přijalo, úplně zbytečné a nemuselo vůbec vzniknout. Pánové tady nemají sílu s tím něco dělat, čínská vláda se tím vůbec nebude zabývat"

Opavský podnikatel si myslí, že jde o zbytečné debaty, které nemohou nic změnit. "Nedělal bych divadlo s nějakým prohlášením. Olympijské hnutí si to už jednou zvolilo, tak to musíme dokonat."

Český box nebude mít v Pekingu zastoupení ani přímo v ringu, nikdo z reprezentantů si start na olympijských soutěžích nevybojoval. "Když padla poslední šance kvalifikovat se, tak jsem z legrace říkal, že jsme první, kdo se rozhodl olympiádu bojkotovat. Ale mít tu možnost, tak by naši boxeři na olympiádu jeli," říká Masný. "Všechno, o čem se bavíme, je jen mým osobním postojem a názorem."

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Náročná kvalifikace na OH. Oba volejbalové týmy narazí na mistry světa

Oba české volejbalové týmy v olympijské kvalifikaci narazí na úřadující světové šampiony. Muže čekají Italové, ženy...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Soul se bude ucházet o OH 2036, tentokrát samostatně bez KLDR

Soul se bude ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2036. Tentokrát půjde o samostatnou kandidaturu....

Olympijský šéf Bach vyzval Ukrajinu, aby přestala hrozit bojkotem her

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval Ukrajinu, aby přestala hrozit bojkotem letních her...

Bach a MOV hájí ruské zájmy místo olympijských hodnot, říká Vladimir Kličko

Bývalá boxerská hvězda Vladimir Kličko v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine opět zkritizoval Thomase Bacha....

Rychlobruslařka Antošová získala na univerziádě bronz a šestou českou medaili

Rychlobruslařka Veronika Antošová získala na univerziádě v Lake Placid bronzovou medaili v závodu na 1500 metrů a...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...