Boj uchazečů o OH 2012 už přiostřuje

4 2005
Singapur - Středeční volba olympijských her 2012 se blíží. Pět kandidátů finišuje v předvolebním boji a ten v Singapuru přiostřuje. Delegát londýnské výpravy veřejně kritizoval kvalitu atletického stadionu pařížského konkurenta a zástupci francouzské metropole dokonce zvažovali, že na Londýn podají formální stížnost.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg zase slíbil olympijské hry jako dárek prezidentu Georgi Bushovi, který právě v den volby 6. července oslaví 59. narozeniny.
 
Dějiště olympijských her 2012 zvolí ve středu členové MOV v tajném hlasování na zasedání v Singapuru. Paříž a Londýn jsou považovány za největší favority, New York a Madrid jsou podle
expertů i sázkových kanceláří jen o krok zpět a Moskvě se nedávají žádné šance.
 
Rozbroje mezi Paříží a Londýnem vyvolal delegát patřící ke kandidatuře britské metropole. Jim Sloman, bývalý výkonný ředitel úspěšného projektu Sydney 2000, na tiskové konferenci prohlásil, že stadion Stade de France není právě ideální na atletiku, protože byl původně postaven pro fotbalové mistrovství světa.

"Neřekl bych, že je pro Paříž výhodou, že už má stadion postavený," řekl Sloman. "Sice tam před pár lety pořádali atletické mistrovství světa, stále tam ale jsou problémy s výhledem na celou plochu. Londýnský stadion by byl speciálně na atletiku," dodal.
 
Zástupci Paříže nejprve zvažovali, že na na rivaly podají formální stížnost. Nakonec ale od tohoto plánu ustoupili a nechali k posouzení MOV, zda Londýn neporušil pravidla. Ustanovení MOV totiž varují před tím, aby jednotliví kandidáti komentovali a hodnotili vybavení a projekty jiných.

Newyorský starosta Bloomberg se při jedné z prezentací americké kandidatury naopak zaměřil na vlastní tým a nešetřil chválou a optimismem. "Šestého července má prezident Bush narozeniny a já už vím, co mu dám," prohlásil. "Nemohu být víc optimistický. Určitě vyhrajeme," řekl.

Španělská delegace na jednání mezinárodního olympijského výboru v Singapuru: zleva stojí Pau Gasol, Miguel Indurain, Raul a Alberto Ruiz-Gallardon.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Najdete na iDNES.cz