Boj o hry vrcholí. Rozhodne jeden hlas?

4 2005
Singapur, Londýn, Paříž - Největší bitva o olympijské hry vstupuje do finále. Pět měst-gigantů bojuje v Singapuru o právo hostit v roce 2012 svátek sportu. Ve středu v 19.46 místního času poznají ortel. Bude to vyhlášení ve stylu filmových Oskarů. Jacques Rogge, předseda MOV, nejprve představí všech pět kandidátů.

A vítězem je...

Kdo? Paříž byla v čele olympijských dostihů po celou dobu. Stále je favoritem sázkových kanceláří, ovšem s Londýnem v těsném závěsu. A jako černý kůň se hlásí Madrid, za nějž neúnavně lobbuje bývalý prezident MOV Samaranch.

Rogge předpovídá jedno z nejtěsnějších rozhodnutí v historii. Zřejmě nenastane situace z předchozích voleb, kdy Peking rozdrtil Toronto o 34 hlasů. "Zato se může opakovat rok 1993. Tehdy Sydney porazilo Peking rozdílem dvou hlasů."

Závod o hry přirovnal Rogge k olympijskému finále stovky, kde se však uděluje jen zlatá medaile. "Žádné stříbro, žádný bronz. Čtyři města budou zklamaná."

Zákulisní bitva může nabídnout nečekané zvraty, přelévání hlasů. Peking vedl v roce 1993 nad Sydney tři kola, potom prohrál. Jak řekl o volbě Horst Dassler, bývalý šéf Adidasu: "Posledních 6 měsíců je jen začátkem závodu, posledních 6 týdnů je důležitých, posledních 6 dní je kritických a posledních 6 hodin je o životě a smrti."

Volba dějiště her 2012
(6. července v Singapuru)

Kdo hlasuje?
Členové MOV včetně Jana Železného. Nehlasují předseda MOV Rogge a zástupci ze zemí kandidujících měst. Ti vstoupí do voleb, až když jejich zástupce vypadne. V 1. kole volí 100 ze 116 členů MOV.

Jak se hlasuje?
Vítězí město, které dostane nadpoloviční počet hlasů. Pokud nikdo takovou převahu nezíská, v každém kole vypadává kandidát s nejmenším počtem hlasů.

Program volby
3
.00 - Závěrečná prezentace kandidátů. Každý má 45 minut, pak 15 minut zodpovídá dotazy.
12.00 - Začíná volba.
13.46 - Předseda MOV Rogge otevře obálku a oznámí vítěze.
(Údaje ve středoevropském čase)

Poslední zvěsti naznačují: po vyřazení Moskvy a New Yorku se utkají tři západoevropské metropole. Pařížané si už údajně pojistili africké hlasy, Londýn severoamerické a oceánské, Madrid jihoamerické.

Ale mezi 116 členy MOV má převahu Evropa s 53 delegáty, následují Afrika (20) a Asie (15).

Pařížský štáb neúnavně přesvědčuje mocné ve slavném singapurském hotelu Raffles. Naopak Londýňané zatím zůstávali v ústraní.

"Vylepšujeme závěrečnou prezentaci. Ruce mám celé modré od propisky. Škrtám, přepisuji, dopisuji," prozradil Sebastian Coe, šéf týmu.

Právě prezentace může být klíčem k triumfu. He Ženliang, mluvčí Pekingu, ji před čtyřmi lety zakončil slovy: "Pro Peking by bylo historickým okamžikem, kdyby získal hry. Ale vy to budete, kdo napíšete historii, pokud hry přidělíte Pekingu." Získal emoce i přízeň nerozhodnutých.

Kdo bude jásat letos?

Singapur vítá slet celebrit

Londýn  (tm) - Připomíná to schůzku na nejvyšší úrovni. V Singapuru se zdraví francouzský prezident Jacques Chirac, britský premiér Tony Blair, jeho ruský kolega Michail Fradkov i španělský Jose Luis Rodriguez Zapatero. Přiletí také španělská královna Sofie. Ti všichni horují: Dejte nám hry!

Zaostává New York, v čele jeho delegace je z politiků "pouze" starosta Michael Bloomberg. Prezident Bush poslal zdravici a garanci, že vše bude o. k. Ani Blair a Chirac však ve středu neuslyší, až prezident MOV Rogge přečte jméno vítězného města. Po dopolední prezentaci odlétají do skotského Gleneagles, kde Blair téhož dne hostí summit G8.

Na bitvu o hry dorazil i dlouhý zástup sportovců. Nejvíc jich vysílá Paříž: 18, vedených atletkou Perecovou. Londýnské zájmy podpoří fotbalista Beckham, kouč Eriksson a veslař Redgrave. Za Madrid promluví cyklista Indurain, tenistka Sanchezová a fotbalista Raul. Moskva se spoléhá na plavce Popova či gymnastu Němova. Internacionály hlásí ve svém týmu New York, brojí za něj rumunská gymnastka Comaneciová i australští plavci Thorpe a Evansová. K nim se připojují dvě legendy: boxer Ali, atlet Beamon.

Kulturních celebrit se akreditovalo méně, ale opomenout nelze Luca Bessona, francouzského režiséra Brutální Nikity.

Nad bezpečností bdí 2000 lidí. "Je to největší bezpečnostní operace v historii země," oznámil singapurský policejní šéf Aubeck Kam.

Paříž: ravé město touží po hrách

Paříž  (Od spolupracovníka MF DNES) - Může olympijské hry pořádat jiné město než to, které si neustále hraje? Letní Paříž – to je především známá "Pláž" – unikátní projekt na břehu Seiny, který láká stovky tisíc turistů, každý týden se zde koná nějaký festival, slavné projížďky na kolečkových bruslích pomáhá organizovat samotná policie a v každou celou hodinu se rozbliká Eiffelovka.

Hravost vtiskl městu jeho současný starosta Bernard Delanoe, který je hlavní silou "pařížského olympijského týmu". Snadno získal podporu podnikatelských kruhů, jež dokonce založily zvláštní organizaci s cílem pomoci s reklamní kampaní. Velkou výhodou města je dokonalá infrastruktura, připravenost sportovišť, skvělé logistické zázemí. Ale nejdůležitější je nadšení lidí.

Když Francouzi rozhodovali před více než měsícem o evropské ústavě, mohli jste v každém městě najít velké plakáty s jednoduchými slogany, které doprovázela velká Oui a Non. Zato Paříž zaplavily obří reklamní poutače i drobné samolepky s jednotným, naprosto srozumitelným vzkazem: olympijskými kruhy a nápisem Paris 2012.

Když na slavné Champs-Elysées točil režisér "Brutální Nikity"  Luc Besson dokument o Paříži, který se bude promítat 6. července v Singapuru v rámci prezentace Paříže jako kandidátského města, přišlo do komparsu na pět tisíc dobrovolníků. I Besson se zřekl honoráře.

Paříž olympiádu opravdu chce. Začátkem června se na Champs- Elysées konal "olympijský den". Vznikla improvizovaná sportoviště a kolem Vítězného oblouku dokonce sedm set metrů dlouhá atletická dráha. Celý den se pořádaly soutěže a večer koncerty. Přišlo na milion lidí...

Právě na Champs-Elysées by se mělo oslavovat i v den, kdy se rozhodne, že v Paříži v roce 2012 skutečně vzplane olympijský oheň.

Ale i kritici jsou slyšet. Podle nich je nemyslitelné, aby město, kterým během dne kvůli dopravním zácpám není možné projet, dokázalo uspořádat tak velkou akci. A olympiádu mohou narušit i stávkující. Hry zvané stávka, jejichž pořadateli jsou odbory, považují mnozí za francouzský národní sport.

Ale obecně platí, že většina Pařížanů si olympiádu prostě přeje. Stejně jako prezident Chirac, který se už před lety osobně angažoval ve snaze získat pro Paříž pořadatelství v roce 1992. Teď poletí do Singapuru, aby podpořil francouzský olympijský tým. Se svým "přítelem" Tonym Blairem, kterého kdysi označil za "nevycválaného fracka", se Chirac s největší pravděpodobností setká v Singapuru, v předvečer velké bitvy. Bitvy, kterou Paříž zoufale touží vyhrát.
                                                                 JAN ŠMÍD, Český rozhlas 1 Radiožurnál

Londýn: Trumfem Britů je rychlovlak

Londýn  (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dvě stě tisíc fanoušků hučí na londýnském koncertu Live8 v Hyde Parku. Třicet tisíc dalších fandí tenisu ve Wimbledonu. A v metru visí upozornění pro pasažéry: "Očekávejte zpoždění a výluky."

A co teprve, kdyby Londýn hostil olympiádu? Štáb kolem vůdce organizátorů Sebastiana Coea má rychlou odpověď: "Potom tu bude Olympijský oštěp."
Vlak dosahující rychlosti až 220 km/h vás za 7 minut doveze z centra města do srdce her, Olympijského parku v East Endu. Za hodinu přepraví 240 tisíc pasažérů.
Londýn slibuje moderní, úchvatné i užitečné hry. Úchvatné místy, kde se budou konat. Transparenty, kterými je polepeno město, napovídají: výškař skáče přes Tower Bridge, pod ním září nápis: "Podpořte kandidaturu." Ve skutečnosti poběží přes Tower Bridge maratonci.

A dál? Triatlon v Hyde Parku, beachvolejbal na Horse Guard Parade, jezdectví v Greenwichi, fotbal ve Wembley, tenis ve Wimbledonu. A užitečné hry? Oživí přece upadající East End. Na ploše 200 hektarů tu vyroste největší umělý park v zemi, protkaný vodními kanály: Olympijský park.

"Budou to zelené hry," slibuje Coe. Stresu přibývá, slavný mílař však zůstává klidný, s vírou ve vítězství. "Snad díky mé indiánské krvi," připomíná matku, poloviční indiánku.

Premiérský manželský pár Tony a Cherie Blairovi si zatím rozdělil 116 členů Mezinárodního olympijského výboru, všem rozeslal osobní dopisy a dohodl si s nimi schůzky v Singapuru, kde bude ve středu zvoleno dějiště her 2012. Britská vláda si vzala hry za své.

Jaký to rozdíl oproti boji Manchesteru o olympiádu 1996, kdy Bob Scott, šéf tehdejší kandidatury, takřka klečel před Margaret Thatcherovou, aby jej aspoň doprovodila na volby v Tokiu.

I Blair si posypal hlavu popelem za vládní ne výstavbě nového atletického stadionu, jímž před 5 lety připravil Británii o atletické mistrovství světa. "Usilujeme nejen o tři týdny her. Myslíme na čas před nimi a po nich," tvrdí premiér, hovoří o regeneraci města a statisících dětí, které se nadchnou pro sport.

Žádné sportoviště nepřijde nazmar. Už je hotova studie, jak se po hrách zredukuje osmdesátitisícová kapacita olympijského stadionu na příjemný stánek pro 25 tisíc diváků.

A 27. července 2012 právě tady všechno začne. Londýňané jsou o tom přesvědčeni.                                                                                      

 

Pět kandidátů, jen jeden bude vítěz

PAŘÍŽ
Pořádal hry: 1900 a 1924
Populace v aglomeraci: 11,3 milionu
Podpora veřejnosti: 80 procent
Sportoviště: 12 z 31 je již hotovo, centrem bude Stade de France
Klady kandidatury: MHD pro diváky zdarma, nové obchvaty města, nejlepší hodnocení MOV
Zápory: často stávkující odbory
Zajímavost: nejvyšší rozpočet ze všech kandidátů - 7,3 miliardy eur
Šance na vítězství podle MF DNES: 40 procent

LONDÝN:
Pořádal hry: 1908 a 1944
Populace: 7 milionů, aglomerace 10 milionů
Podpora her veřejností: 70 procent
Sportoviště: atraktivní lokality: triatlon v Hyde Parku, tenis ve Wimbledonu
Klady kandidatury: hry v zeleni, oživení východní části města
Zápory: neblahé zkušenosti s londýnskou dopravou
Zajímavost: šéfem kandidatury je Sebastian Coe, dvojnásobný olympijský vítěz
Šance na vítězství podle MF DNES: 35 procent

NEW YORK
Pořádal hry: nikdy, USA čtyřikrát (naposledy Atlanta 1996)
Populace: 8,1 milionu, metropolitní oblast 22 milionů
Podpora veřejnosti: 65 procent
Sportoviště: basketbal v Madison Square Garden maraton na Times Square, centrem budoucí stadion baseballistů Mets
Klady kandidatury: 800 akrů pro sportoviště vznikne odstraněním skládky na Staten Islandu
Zápory: doprava, vysoké náklady na bezpečnost
Zajímavost: Olympijská vesnice má symbolicky vyrůst naproti sídlu OSN
Šance na vítězství podle MF DNES: 14 procent

MADRID
Pořádal hry: nikdy, Španělsko v Barceloně 1992
Populace: 3,02 milionu
Podpora her veřejností: 91 procent
Sportoviště: 83 procent je již užíváno nebo rekonstruováno
Klady kandidatury: kompaktní hry, více než polovina olympioniků bude na sportovištích do 10 minut
Zápory: terorismus
Zajímavost: kandidoval už v roce 1972, ale prohrál s Mnichovem
Šance na vítězství podle MF DNES: 10 procent

MOSKVA
Pořádala hry: 1980
Populace: 10,4 milionu
Podpora her veřejností: 90 procent
Sportoviště: centrem areál Lužniky pro 84 tisíc diváků
Klady kandidatury: netradiční koncept her u "olympijské" řeky
Zápory: terorismus, doprava, malá kapacita letiště, komplikovaný systém víz, záporné hodnocení MOV
Zajímavost: reklamním lídrem kandidatury je Maria Šarapovová
Šance na vítězství podle MF DNES: 1 procento

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz