MOV oficiálně upravil výsledky bobů z olympijských her v Soči

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a Alexej Vojvoda na trati třetí olympijské jízdy v Sanki Sliding Centre. (23. února 2014) | foto: AP

28 2019
Pět let po skončení olympijských her v Soči Mezinárodní olympijský výbor oficiálně potvrdil pozměněné výsledky soutěží bobistů, z nichž byli kvůli dopingu diskvalifikování původní ruští vítězové.

Závody dvojbobů i čtyřbobů vyhrál domácí reprezentant Alexandr Zubkov, MOV však ruské bobisty už v roce 2017 kvůli zapojení do státem podporovaného dopingového programu vyloučil a udělil jim doživotní distanc.

Zubkov přišel o dvě zlaté medaile, proti trestu ale opakovaně protestoval. Verdikt nakonec potvrdil i arbitrážní soud CAS a nyní jsou vyčerpány veškeré možnosti na odvolání. Letos mu dvouletý trest udělila i Mezinárodní bobová a skeletonová federace. U ruského soudu si ale Zubkov vymohl, že může ve vlasti dál používat titul dvojnásobného olympijského vítěze.

Zubkov dnes oznámil, že se zlatých medailí vzdát nehodlá. „Mou vinu nikdo neprokázal. Kvůli falešným obviněním bych měl přijít o medaile? Čestně jsem si je vybojoval a nevrátím je,“ řekl agentuře RIA Novosti bývalý šéf ruské bobové federace.

Zlato ve dvojbobech získají Švýcaři Beat Hefti s Alexem Baumannem, ve čtyřbobech připadne titul lotyšské posádce Oskarse Melbardise, jenž navíc dostane bronz za dvojboby. Původně dvakrát třetí Američan Steven Holcomb se už stříbrných medailí nedočká, v květnu 2017 nečekaně zemřel ve věku 37 let.

Diskvalifikace Zubkova i posádek původně dvakrát čtvrtého Alexandra Kasjanova se dotkla i obou českých strojů, které v Soči pilotoval Jan Vrba. V dvojbobech si spolu s Michalem Vackem polepšil z 24. na 22. místo. Čtyřbob se posunul na 14. příčku, což je Vrbovo maximum ze tří olympijských účastí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Zemřel legendární fanoušek, který byl na všech OH od roku 1964

Naotoši Jamada

Zemřel legendární japonský fanoušek Naotoši Jamada, který byl od roku 1964 na všech letních...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz