Poslední překážka zlaté atletky: na olympiádu v Riu chce jako veslařka

A TEĎ DO VESLICE. Australanka Jana Pittmanová získala coby atletka dvě světová zlata, na olympijských hrách v Riu 2016 se chce prosadit ve veslování. | foto: Profimedia.cz

27 2012
Jednoho rána se probudila, protřela oko a řekla si: Když už nemůžu kvůli zranění běhat a jet na olympijské hry do Londýna, probojuju se na příští olympiádu. A v jiném sportu. Dosud byla Jana Pittmanová hvězdou čtyřstovky s překážkami, do Ria za čtyři roky chce slavná Australanka dojet coby veslařka.

V 29 letech měla zase v plánu reprezentovat svou vlast navzdory tomu, že od roku 2007, kdy v Ósace získala své druhé světové zlato, nezávodila na žádném velkém šampionátu. Kvůli olympiádě si dokonce nechala odebrat prsní implantáty, aby zase nad překážkami mohla lehce létat.

Jenže poškození chodidla, které ji minulý měsíc zastavilo, zhatilo její sen stát na startu olympijské překážkové čtvrtky.

ZLATÁ JANA. Australanka Jana Pittmanová získala na atletickém světovém

ZLATÁ JANA. Australanka Jana Pittmanová získala na atletickém světovém šampionátu v Ósace 2007 zlato na čtvrtce překážek, na olympijských hrách v Riu 2016 se chce prosadit ve veslování.

Proto zahodila tretry a vzala do ruky veslo.

Pittmanová už svůj krok konzultovala s Kim Crowovou, další někdejší světovou medailistkou nad překážkami, která před šesti lety taky kvůli zranění usedla do lodi a dnes je jednou z nejlepších veslařek Austrálie.

Dvojnásobná mistryně světa už prošla testem australského veslařského svazu, po kterém uslyšela: Máš potenciál stát se hvězdou našeho sportu.

"Má spoustu předností," žasl Peter Shakespeare, šéf australského týmu. "Jenže nikdy neveslovala. A to bude asi takový rozdíl, jako byste po někom, kdo neumí chodit, chtěli, aby běhal překážky."

Co bývalé atletce zatím chybí, je výdrž. Dosud byla na tartanu zvyklá vydávat ze sebe maximum po dobu jedné minuty, pokud bude chtít bojovat o medaile i v lodi, musí si zvyknout na výkon o šesti až sedmi minutách.

Ovšem zápal, s jakým se Pittmanová do své nové vášně vrhla, je fascinující. Odborníci ji přesto varují, že bude potřeba čas, než se fyzicky a psychicky na nový sport adaptuje. "A to bude trvat aspoň dva roky," upozornil Shakespeare v deníku Herald Sun. "Pak uvidíme, čeho je schopná."

Autor:
Témata: zranění, Londýn, Ósaka

Další z rubriky

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Najdete na iDNES.cz