Fuksa na Evropských hrách neuspěl, střelec Nepejchal byl čtvrtý

Bratři Martin (vpravo) a Petr Fuksovi ve finále kategorie C2 na 1000 m. | foto: ČTK

26 2019
Na kilometrové trati obhajoval na Evropských hrách stříbrnou medaili, jenže v Minsku zůstal Martin Fuksa od pódia hodně daleko. Český kanoista obsadil ve finále i kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám až poslední deváté místo. Nevedlo se mu ani na 200 metrové trati, kde obhajoval bronz. Neprošel na ní do finále. Lepší výsledek předvedl v deblu, kde na stejné distanci obsadil s bratrem Petrem šestou pozici. Filip Nepejchal byl čtvrtý ve střelbě z libovolné malorážky 3x40 ran.

„Hrozně nerad se vymlouvám na podmínky nebo na vítr, takže musím říct, že jsem nebyl dostatečně rychlý,“ řekl Martin Fuksa, který doplatil na změnu povětrnostních podmínek v Minsku. Zatímco při rozjížďkách foukalo zprava, teď se vítr otočil. „Už když jsem ráno vystoupil z autobusu, tak jsem věděl, že je to špatné. Je to stejné, jako kdyby atlet běžel s překážkami a druhý bez překážek.“

Fuksa patřil na své hlavní trati k favoritům, na jaře byl dvakrát druhý na kilometru v závodech Světového poháru. Ve finále zpočátku ztrácel, ale 250 metrů před cílem se posunul do čela. Finiš mu však vůbec nevyšel a nakonec ztratil přes 22 sekund na vítězného Poláka Tomasze Kaczora. Další medaile získali Rus Kirill Šamšurin a německý král této trati Sebastian Brendel.

„První čtyři byli leváci, praváci uzavírali pole. Myslím si, že kdybych máknul, tak by z toho páté nebo šesté místo mohlo být. Já mám ale cíle někde jinde. Jakmile jsem neměl vidinu medaile, hlava to nedala. Už jsem myslel na debla, abych pošetřil síly,“ přiznal Fuksa.

Hodinu po singlu čekalo Fuksu finále na deblkanoi. Sourozenecká posádka v prvním společném finále na velké mezinárodní akci neměla medailové ambice. Tři čtvrtiny závodu se čeští reprezentanti pohybovali na osmé příčce, ve finiši zabojovali a posunuli se o dvě místa. Na vítězné Rumuny ztratili zhruba pět sekund.

„Šesté místo je paráda, jsme spokojení. Já jsem trochu doufal, že bychom mohli zkusit ještě jednu posádku, ale třeba příště. Trochu mě mrzelo, že foukal vítr z ruky. Doposud foukalo tak, že nám to vyhovovalo,“ doplnil Petr Fuksa.

Odpoledne Martin Fuksa postoupil do semifinále dvoustovky, ale dojel v něm pátý a finále mu uniklo. V této doplňkové disciplíně přitom před čtyřmi lety na prvních Evropských hrách v Baku vybojoval bronz. „Dvoustovka se mi jela lépe, vyhrál jsem ji mezi praváky,“ konstatoval Fuksa. Do bojů o medaile nepostoupil ani žádný z jeho kolegů, ve čtvrtek už budou v Minsku ve hře jen kajakáři Anna Kožíšková a Jakub Zavřel ve vytrvalostních závodech na 5000 metrů.

Nepejchal další medaili nepřidal

Devatenáctiletý talent Nepejchal už v Minsku získal dvě bronzové medaile: první ve smíšených družstvech s Anetou Brabcovou, druhou pak v individuální soutěži ve střelbě ze vzduchové pušky. Od dalšího bronzu ho v královské disciplíně dělilo dva a půl bodu, které ve finále ztratil na třetího Maďara Istvána Péniho.

Český střelec Filip Nepejchal na evropských hrách v Minsku.

„Musím říct, že výsledek se mi nelíbí. Chtěl bych medaili, ale už to nejde,“ řekl Nepejchal, který do finále postoupil jako druhý z kvalifikace, ale boj o medaile mu nesedl. „Klečák a ležák ve finále nebyly podle představ. Měl jsem špatnou polohu, vleže nelétaly dobré desítky a byl konec,“ přiznal.

V libovolné malorážce 3x40 letos Nepejchal vyhrál dubnový závod Světového poháru v Pekingu a zajistil ČR účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu. V Minsku zvítězil Rus Sergej Kamenskij, který navázal na stříbro ze vzduchovky.

V kvalifikaci rychlopalné pistole skončil Martin Strnad sedmý, od finále a zisku olympijského místa ho dělil jediný bod. Volnostylařka Adéla Hanzlíčková se do čtvrtfinále váhy do 68 kg neprobojovala, s Polkou Agnieszkou Wieszczekovou prohrála 2:5.

„Neměla jsem svůj den. Člověk to cítí od rána, klepou se mu ruce, je slabej. Cítila jsem, že to není ono, že se budu trápit, a tak to bylo,“ řekla Hanzlíčková, která nastoupila proti kamarádce. V Polsku totiž často trénuje. „Bylo to hrozný a vadilo mi to. Radši bych se porvala s mistryní světa, ale proti dobré kamarádce, tak to je těžký... Člověk do toho nedokáže jít tak naplno,“ přiznala stříbrná medailistka z letošního mistrovství Evropy.

Ve večerním závodě atletických týmů obsadili Češi v místy silném dešti třetí místo a postoupili do pátečního finále. Výhrou v závodě na 100 metrů k tomu pomohl sprinter Zdeněk Stromšík (10,36), druhá v novém osobním rekordu 61,03 metru byla oštěpařka Irena Šedivá a vyhrála i smíšená štafeta na 4x400 metrů ve složení Lada Vondrová, Tereza Petržílková, Vít Müller a Michal Desenský.

Evropské hry v Minsku

Badminton
Muži:
Dvouhra - skupina H:

Počtarov (Ukr.) - Ludík (ČR) 2:1 (15, -20, 11)

Ženy:
Dvouhra - skupina B:
Repiská (SR) - Tomalová (ČR) 2:0 (14, 18).
Čtyřhra - skupina D: Käppleinová, Goliszewská (Něm.) - Bášová, Fuchsová (ČR) 2:0 (13, 13).

Rychlostní kanoistika
Muži
1000 m:

K1: 1. Kopasz (Maď.) 3:30,936, 2. Pimenta (Portug.) 3:31,048, 3. Jureňa (Běl.) 3:32,291, ...finále B: 3. Špicar (ČR).
K2:
1. Hoff, Schopf (Něm.) 3:18,175, 2. Syromjatnykov, Kucharyk (Ukr.) 3:18,865, 3. Litovka, Anoškin (Rus.) 3:19,023.
C1: 1. Kaczor (Pol.) 3:57,953, 2. Šamšurin (Rus.) 3:58,028, 3. Brendel (Něm.) 3:59,278, ...9. M. Fuksa (ČR) 4:20,631.
C2:
1. Chirila, Mihalachi (Rum.) 3:40,919, 2. Vanďuk, Rybačok (Ukr.) 3:41,692, 3. Šamšurin, Pěrvuchin (Rus.) 3:42,547, ...6. M. Fuksa, P. Fuksa (ČR) 3:46,072.

Ženy:
500 m:
K2:
1. Chuděnková, Litvinčuková (Běl.) 1:40,888, 2. Karaszová, Kozáková (Maď.) 1:42,526, 3. Stěpanovová, Pančenková (Rus.) 1:43,358, ...Dimovová, Štemberková (ČR) vyřazeny v semifinále.

Sportovní střelba
Muži

Libovolná malorážka 3x40 ran: 1. Kamenskij (Rus.) 461,6, 2. Ščerbacevič (Běl.) 460,9, 3. Péni (Maď.), 4. Nepejchal, ...v kvalifikaci 25. Nymburský (oba ČR).
Rychlopalná pistole:
1. Geis (Něm.) 33, 2. Quiquampoix 32, 3. Bessaguet (oba Fr.), ...7. Strnad, 9. Podhráský (oba ČR).

Ženy
Sportovní pistole
: 1. Korakakiová (Řec.) 35+3 v rozstřelu, 2. Diethelmová Gerberová (Švýc.) 35+2, 3. Bonevová (Bulh.), ...v kvalifikaci 10. Červenková, 20. Anna Dědová (obě ČR).

Stolní tenis
Muži - dvouhra
Finále:
Boll (Něm.) - Groth (Dán.) 4:2 (-6, 10, -12, 9, 6, 4), o 3. místo: Pucar (Chorv.) - Lei Kou (Ukr.) 4:1 (2, -9, 9, 7, 2).

Ženy - dvouhra:
Finále:
Fu Yu (Portug.) - Ying Han (Něm.) 4:2 (5, 8, -9, -9, 6, 7), o 3. místo: Lian Ni Xia (Luc.) - XiaoXin Yang (Mon.) 4:2 (3, -3, -10, 7, 7, 8).

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábka připravil o naději na medaili z keirinu pád ve finále

Tomáš Bábek

Dráhový cyklista Tomáš Bábek na Evropských hrách upadl ve finále keirinu a druhou medaili k...

Kostelecký stále vítězí: Nejsem abnormalita, i padesátníci jsou mistři

Český sportovní střelec David Kostelecký nestačil na Brita Edwarda Linga a v...

Dlouhých jedenáct let dělí od sebe dva výrazné úspěchy klasika české brokové střelby. V Pekingu...

Gymnastka Holasová byla na Evropských hrách druhá v prostných

Aneta Holasová

Sportovní gymnastka Aneta Holasová získala na závěr Evropských her v Minsku stříbro v prostných....

Velký byt 2+kk kompletně zařízený
Velký byt 2+kk kompletně zařízený

Štefánikova, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
11 500 Kč

Najdete na iDNES.cz