To vše přesně v duchu hesla, jímž se kalifornská megapole předtím holedbala: „Nemáme Eiffelovku, ale máme Hollywood. A v Hollywoodu můžeme udělat cokoliv.“
Za 1 432 dnů vzplane oheň v Los Angeles.
Bude to jiné, úplně jiné než Paříž 2024. Místo podmanivých kulis Eiffelovky, Montmartru či Grand Palais naopak extravagantní prostředí s obřím nápisem Hollywood nad městem, s velkolepými stadiony a halami profesionálních klubů, s ikonickou pláží Santa Monica. Olympiáda na americký způsob.
Oheň zhasl, Cruise plachtil ze střechy. Paříž předala vlajku her Los Angeles |
Nebo pohleďte na její itinerář: atletika už v úvodním týdnu a ve druhém naopak plavání, na stadionu SoFi na předměstí Inglewood, kde sídlí dva kluby amerického fotbalu.
Tady proběhne nejprve slavnostní zahájení a později před největšími plaveckými tribunami v historii, které pojmou 38 tisíc diváků, také soutěže Marchanda, Ledecké, Titmusové a spol.
Když Los Angeles na pořádání her kandidovalo, dušovalo se: Budeme prvními hostiteli v moderní olympijské historii, kteří nepostaví jediné nové stálé sportoviště ani olympijskou vesnici.
Sportoviště totiž z velké části nabídne 15 profesionálních klubů, které v metropolitní oblasti Los Angeles sídlí. Kulisy pro beachvolejbal či surfing i proslulé místní pláže. Olympijskou vesnicí se pro změnu dočasně stanou koleje kalifornské univerzity UCLA, kde najdou sportovci i tréninkové areály.
Snahu o takové prvenství „her bez staveb“ odskáčou pouze vodní slalomáři, jejichž soutěže se uskuteční na již vybudovaném umělém kanálu v Oklahomě, 1 800 kilometrů daleko.
Vodní slalom bude na olympiádě 2028 hostit vnitrozemské Oklahoma City![]() |
Odhadované náklady na hry včetně vylepšení infrastruktury mají dosáhnout „jen“ sedmi miliard dolarů, což by bylo výrazně méně než dosud nejdražší olympiáda, kterou měla být podle oficiálních údajů ta zimní v Soči za 50 miliard, poznamenaná jak korupcí, tak ruskou snahou o gigantismus.
Jiný slib z kandidatury – hry bez aut – se naopak organizátorům z Los Angeles nepodaří naplnit podle jejich představ. Plány na rozsáhlou modernizaci železniční sítě ve městě podle listu Los Angeles Times ztroskotaly, k nelibosti místních mají být nahrazeny obrovskou flotilou autobusů pro převoz aktérů her a diváků. Město, jež má bohaté zkušenosti s pořádáním velkých opulentních akcí, od Oscarů po Super Bowl, je přitom známo jedním z nejhorších tranzitních systémů v USA.
Nezvykle časný bude termín příštích letních her: 14. až 30. července. Začnou jen pět dnů po finále fotbalového Eura ve Wembley i finále mužské dvouhry ve Wimbledonu. A podle všeho ještě v průběhu Tour de France.
Obmění se skladba sportů. Znovu už nebyl vybrán breaking, přestože Spojené státy byly průkopníkem tohoto pouličního tance. V programu naopak zůstávají surfing (tentokrát už nikoliv desítky tisíc kilometrů vzdálen od centra her) a skateboarding.
Vrací se baseball a softball, poprvé od roku 1900 bude olympijským sportem kriket a přibude i lakros, v němž se bojovalo pod pěti kruhy v letech 1904 a 1908. Premiéru si odbudou squash a vlajkový fotbal, bezkontaktní forma amerického fotbalu.
Naopak nejistota vládne nad olympijskou budoucností boxu, jelikož MOV neuznává organizaci IBA ovládanou Putinovým mužem Umarem Kremljovem a odmítá na příštích hrách pořádat boxerské soutěže bez spolehlivého partnera. Tím by se mohla stát nově vytvořená organizace World Boxing, k níž se však odmítají připojit mnohé země obávající se Kremljovova hněvu. „V příštím roce by mělo padnout rozhodnutí,“ tvrdí prezident MOV Thomas Bach.
Zůstane podle vás na olympijských hrách v Los Angeles box?
Budou to po dvanácti letech i první hry bez Bacha v roli prezidenta MOV, jeho mandát vyprší a německý funkcionář se nesnížil k ohnutí Olympijské charty, aby si ho autoritářsky prodloužil.
Mezi kandidáty na jeho nástupce figuruje šéf atletů Sebastian Coe (mimochodem vítěz patnáctistovky v Los Angeles 1984), známý svými silně protiruskými postoji. Jenže Bach má jiné favority.
Dvě sportovní ikony města, moderní a ta starodávná, si za čtyři roky rozdělí slavnostní ceremoniály. Po zahájení v aréně SoFi, dobudované v roce 2020, se oheň přemístí na historický stadion Coliseum, kde při zakončení her také uhasne.
Nad Coliseem hořel už v letech 1932 a 1984. Los Angeles se tak po Londýnu a Paříži stane třetím trojnásobným hostitelem her.
Když je přivítalo poprvé, bylo to pod mrakem Velké hospodářské krize, i proto se zúčastnilo jen 37 zemí. Zato padaly rekordy ve sledovanosti, například slavnostní zahájení vidělo 100 tisíc diváků.
V roce 1984 byly losangeleské hry poznamenány bojkotem sovětského bloku, jejich hvězdou se stal čtyřikrát zlatý Carl Lewis a premiéru zažil ženský maraton.
Čím asi vstoupí do historie Los Angeles 2028?