Fanynky mají vždycky šanci, usmál se zlatý pětibojař Svoboda

Moderní pětibojař David Svoboda na stupních vítězů | foto:  Dan Materna, MAFRA

14 2012
Z olympijských her v Londýně se vrátil pořádně unavený. Český moderní pětibojař David Svoboda po zlatém závodě moc nespal, dlouho slavil a druhý den znovu. Spánkový deficit doháněl i v letadle. "Potřebuju se nutně vyspat. Zrušil jsem oslavy, budu pokračovat v pražských hospodách až v úterý," řekl po příletu.

I když byl Svoboda hodně zmožený oslavami i cestou domů, vidět to moc nebylo. Usmíval se do blesků fotoaparátů, ochotně pózoval se zlatou medailí, na níž už má nějaké šrámy. Jen hlas měl trochu vykřičený.

Olympionici jsou z Londýna doma

Na pražské letiště ve Kbelích přiletěla  další část sportovců z olympijských

"Oslavy byly intenzivní a dlouhé. Třeba na přivítání v Českém domě asi do smrti nezapomenu. Pak jsme se odebrali do centra Londýna, kde jsme to trochu - do šesti do rána - zapili. Když jsem se vracel do olympijské vesnice, tak jsem zrovna potkal Natálku (kolegyni Dianovou) s trenérem, jak jdou na závod, tak to byla vtipná situace," líčil olympijský vítěz.

Převládá ve vás pořád euforie z vítězství?
Euforie tam pořád je, ale ještě jsem neměl čas si to všechno pořádně uvědomit, proto se těším, až budu chvilku sám a vstřebám si to.

Přemýšlel jste, jaký bude mít vaše zlato dopad na veřejnost? Jestli se třeba lidé začnou o moderní pětiboj více zajímat.
Stihl jsem se nad tím krátce zamyslet a doufám, že když se moderní pětiboj dostane do povědomí lidí, tak mi odpadnou takové ty nepříjemnosti, kdy pořád dokola odpovídám na otázky, z čeho se skládá moderní pětiboj. Takže doufám, že teď začnu mluvit i o něčem zajímavějším.

Bráchu budu posílat na rozhovory

Před dvěma lety poslal David Svoboda místo sebe na vyhlášení ankety o nejlepšího moderního pětibojaře roku své dvojče Tomáše.

Tuhle mystifikaci fanoušci po Svobodově triumfu na olympijských hrách znovu připomněli. Nesoutěžili snad oba? Kdo vlastně přebíral zlatou medaili?

"K nějaké záměně mohlo dojít jen těžko, protože brácha si nechal schválně narůst vousy a já jsem se schválně oholil, aby si nás lidé nepletli," prozradil úspěšný pětibojař.

Svobodu čeká (nejen)mediální shon, takže plánuje, že by se s bratrem znovu vyměnil. "Ale asi ho nepřemluvím. Spíš to vypadá, že to budu muset oběhnout sám a on bude chodit místo mě na rande," usmál se.

Na internetu váš úspěch probírají hlavně fanynky. Jste připravený, že vám budou chodit různé nabídky na rande?
Něco mi přišlo, esemesek bylo fakt hodně. Nestihl jsem ani na jednu odpovědět. Pro zajímavost jsem si jich pár přečetl, abych se pobavil. Na internetu jsem diskuse zatím neprohlížel. Možná se na to kouknu ještě doma, když na to budu mít síly. Ale nejsem na to připravený.

A mají tedy fanynky nějakou šanci?
Fanynky mají vždycky šanci.

Teď si chcete dát od závodů pauzu. Jak dlouho bude trvat?
Přesně to nevím, ale odpovím takhle: začnu znovu trénovat, až mi to bude chybět. Nedokážu odhadnout, kdy to bude. Myslím, že to budou řádově měsíce.

Další sezona začíná kdy?
Sezona začíná někdy v únoru, v březnu. To já nechystám, já budu připravený na první závod někdy okolo května. Uvidíme, jestli zvládnu všechny vrcholy příští sezony. Jinak budu odpočívat.

Co vás čeká ještě kromě odpočinku?
Měl bych jít v polovině září ke státní bakalářské zkoušce na FTVS. Uvidím, jestli se na to stihnu pořádně naučit, jestli mi to program dovolí.

Diskutuje se o tom, že by moderní pětiboj mohl po olympiádě v Riu 2016 vypadnout z programu her. Jak to vnímáte?
Jsem na to zvyklý. O tom se diskutuje dlouho. Už se to řeší nějakých patnáct let. Krátce potom, co jsem s moderním pětibojem začal, bylo jisté, že tam zůstane do roku 2016. To mi bude jedenatřicet let, takže můžu být v klidu, že já a moje generace o možnost závodit na olympiádě nepřijde. Samozřejmě bych byl hodně rád, kdyby se moderní pětiboj v programu her udržel i dál.

Šel jste letos do olympijského závodu naplno i proto, že to mohla být poslední šance, jak si splnit sen a získat zlatou medaili?
Šel jsem do toho naplno nejen kvůli tomuhle. Nikdy nevíte, kdy ta šance je poslední. Věděl jsem, že jsem výborně připravený. Měl jsem nejlepší formu za poslední dva roky, takže jsem věděl, že mám šanci na zlato. Jenom jsem se strachoval o to, aby se mi to podařilo prodat.

Fotogalerie

Po šermu jste tvrdil, že jste se před soupeři trochu schovával. Bylo to opravdu myšleno vážně, nebo to byla nadsázka?
Vysvětlím to. Na olympiádu do Pekingu jsem jel jako jeden z hlavních favoritů. Bohužel se mi to kvůli horšímu losu koně nepovedlo. Pak jsem měl touhu všem ukázat, že do špičky patřím. Ale moc jsem si neodpočinul, unavilo mě to. V roce 2010 jsem všude bral medaili, ale na konci roku mi došly síly. Pak jsem si uvědomil, že nemá cenu se snažit být všude první, a zaměřil jsem se na ten vrchol, což byla olympiáda v Londýně. Proto jsem rok 2011 trochu vypustil. Ale nedá se říct, že bych v šermu schválně prohrával svoje utkání.

Od poslední olympiády jste zlepšil i ten parkúr, že?
Armáda nám po neúspěchu v Pekingu koupila čtyři velice kvalitní koně, čímž se zlepšila naše příprava. Zúčastnili jsme se i jezdeckých závodů, získali jsme takovou tu rutinu. Čtyři roky práce se někde projeví. Člověk je o čtyři roky starší, zkušenější, takže se dá říct, že jsem se v jízdě zlepšil nejen já, ale i celý český tým.

Hrálo roli, že se letos hry konaly v zemi s jezdeckou tradicí?
Projevilo se to, byl to velký rozdíl oproti olympiádě v Číně. Mělo to vyšší úroveň.

V čem máte ještě rezervy a můžete se zlepšit?
My jako vícebojaři máme rezervy ve všech disciplínách, takže je toho dost zlepšovat. Nikdy to neskončí, je to taková dřina.

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz