Pondělí 21. září 2020, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. září 2020 Matouš

Fanynky mají vždycky šanci, usmál se zlatý pětibojař Svoboda

  9:44aktualizováno  9:44
Z olympijských her v Londýně se vrátil pořádně unavený. Český moderní pětibojař David Svoboda po zlatém závodě moc nespal, dlouho slavil a druhý den znovu. Spánkový deficit doháněl i v letadle. "Potřebuju se nutně vyspat. Zrušil jsem oslavy, budu pokračovat v pražských hospodách až v úterý," řekl po příletu.

Moderní pětibojař David Svoboda na stupních vítězů | foto:  Dan Materna, MAFRA

I když byl Svoboda hodně zmožený oslavami i cestou domů, vidět to moc nebylo. Usmíval se do blesků fotoaparátů, ochotně pózoval se zlatou medailí, na níž už má nějaké šrámy. Jen hlas měl trochu vykřičený.

Olympionici jsou z Londýna doma

Na pražské letiště ve Kbelích přiletěla  další část sportovců z olympijských

"Oslavy byly intenzivní a dlouhé. Třeba na přivítání v Českém domě asi do smrti nezapomenu. Pak jsme se odebrali do centra Londýna, kde jsme to trochu - do šesti do rána - zapili. Když jsem se vracel do olympijské vesnice, tak jsem zrovna potkal Natálku (kolegyni Dianovou) s trenérem, jak jdou na závod, tak to byla vtipná situace," líčil olympijský vítěz.

Převládá ve vás pořád euforie z vítězství?
Euforie tam pořád je, ale ještě jsem neměl čas si to všechno pořádně uvědomit, proto se těším, až budu chvilku sám a vstřebám si to.

Přemýšlel jste, jaký bude mít vaše zlato dopad na veřejnost? Jestli se třeba lidé začnou o moderní pětiboj více zajímat.
Stihl jsem se nad tím krátce zamyslet a doufám, že když se moderní pětiboj dostane do povědomí lidí, tak mi odpadnou takové ty nepříjemnosti, kdy pořád dokola odpovídám na otázky, z čeho se skládá moderní pětiboj. Takže doufám, že teď začnu mluvit i o něčem zajímavějším.

Bráchu budu posílat na rozhovory

Před dvěma lety poslal David Svoboda místo sebe na vyhlášení ankety o nejlepšího moderního pětibojaře roku své dvojče Tomáše.

Tuhle mystifikaci fanoušci po Svobodově triumfu na olympijských hrách znovu připomněli. Nesoutěžili snad oba? Kdo vlastně přebíral zlatou medaili?

"K nějaké záměně mohlo dojít jen těžko, protože brácha si nechal schválně narůst vousy a já jsem se schválně oholil, aby si nás lidé nepletli," prozradil úspěšný pětibojař.

Svobodu čeká (nejen)mediální shon, takže plánuje, že by se s bratrem znovu vyměnil. "Ale asi ho nepřemluvím. Spíš to vypadá, že to budu muset oběhnout sám a on bude chodit místo mě na rande," usmál se.

Na internetu váš úspěch probírají hlavně fanynky. Jste připravený, že vám budou chodit různé nabídky na rande?
Něco mi přišlo, esemesek bylo fakt hodně. Nestihl jsem ani na jednu odpovědět. Pro zajímavost jsem si jich pár přečetl, abych se pobavil. Na internetu jsem diskuse zatím neprohlížel. Možná se na to kouknu ještě doma, když na to budu mít síly. Ale nejsem na to připravený.

A mají tedy fanynky nějakou šanci?
Fanynky mají vždycky šanci.

Teď si chcete dát od závodů pauzu. Jak dlouho bude trvat?
Přesně to nevím, ale odpovím takhle: začnu znovu trénovat, až mi to bude chybět. Nedokážu odhadnout, kdy to bude. Myslím, že to budou řádově měsíce.

Další sezona začíná kdy?
Sezona začíná někdy v únoru, v březnu. To já nechystám, já budu připravený na první závod někdy okolo května. Uvidíme, jestli zvládnu všechny vrcholy příští sezony. Jinak budu odpočívat.

Co vás čeká ještě kromě odpočinku?
Měl bych jít v polovině září ke státní bakalářské zkoušce na FTVS. Uvidím, jestli se na to stihnu pořádně naučit, jestli mi to program dovolí.

Diskutuje se o tom, že by moderní pětiboj mohl po olympiádě v Riu 2016 vypadnout z programu her. Jak to vnímáte?
Jsem na to zvyklý. O tom se diskutuje dlouho. Už se to řeší nějakých patnáct let. Krátce potom, co jsem s moderním pětibojem začal, bylo jisté, že tam zůstane do roku 2016. To mi bude jedenatřicet let, takže můžu být v klidu, že já a moje generace o možnost závodit na olympiádě nepřijde. Samozřejmě bych byl hodně rád, kdyby se moderní pětiboj v programu her udržel i dál.

Šel jste letos do olympijského závodu naplno i proto, že to mohla být poslední šance, jak si splnit sen a získat zlatou medaili?
Šel jsem do toho naplno nejen kvůli tomuhle. Nikdy nevíte, kdy ta šance je poslední. Věděl jsem, že jsem výborně připravený. Měl jsem nejlepší formu za poslední dva roky, takže jsem věděl, že mám šanci na zlato. Jenom jsem se strachoval o to, aby se mi to podařilo prodat.

Fotogalerie

Po šermu jste tvrdil, že jste se před soupeři trochu schovával. Bylo to opravdu myšleno vážně, nebo to byla nadsázka?
Vysvětlím to. Na olympiádu do Pekingu jsem jel jako jeden z hlavních favoritů. Bohužel se mi to kvůli horšímu losu koně nepovedlo. Pak jsem měl touhu všem ukázat, že do špičky patřím. Ale moc jsem si neodpočinul, unavilo mě to. V roce 2010 jsem všude bral medaili, ale na konci roku mi došly síly. Pak jsem si uvědomil, že nemá cenu se snažit být všude první, a zaměřil jsem se na ten vrchol, což byla olympiáda v Londýně. Proto jsem rok 2011 trochu vypustil. Ale nedá se říct, že bych v šermu schválně prohrával svoje utkání.

Od poslední olympiády jste zlepšil i ten parkúr, že?
Armáda nám po neúspěchu v Pekingu koupila čtyři velice kvalitní koně, čímž se zlepšila naše příprava. Zúčastnili jsme se i jezdeckých závodů, získali jsme takovou tu rutinu. Čtyři roky práce se někde projeví. Člověk je o čtyři roky starší, zkušenější, takže se dá říct, že jsem se v jízdě zlepšil nejen já, ale i celý český tým.

Hrálo roli, že se letos hry konaly v zemi s jezdeckou tradicí?
Projevilo se to, byl to velký rozdíl oproti olympiádě v Číně. Mělo to vyšší úroveň.

V čem máte ještě rezervy a můžete se zlepšit?
My jako vícebojaři máme rezervy ve všech disciplínách, takže je toho dost zlepšovat. Nikdy to neskončí, je to taková dřina.

České no-go zóny: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle prezident...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

"Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju," říkala skifařka...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které vozíčkářům usnadňuje pohyb...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za jejich výkony v Londýně....

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....